P0

Miestas

Paveldui tvarkyti – daugiau lėšų (1)

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2021-01-06


Klaipėdos savivaldybė pranešė, kad saugomų kultūros paveldo objektų tvarkymui šiais metais numatoma skirti daugiau lėšų. Saugomų statinių valdytojai, planuojantys tvarkyti savo turtą, gali pretenduoti į dalinį savivaldybės finansavimą. Bendrai šiai programai 2021 metais ketinama skirti 300 tūkst. eurų, o paraiškų priėmimo terminas pratęstas iki vasario 1 dienos.

Kaip teigiamas pavyzdys rodomas sutvarkytas kultūros paveldo objektas senamiestyje, Kurpių g. 2.

„Savivaldybė šią programą vykdo jau trejus metus, finansavimas palaipsniui auga, o sutvarkyti statiniai džiugina ne tik jų savininkus, bet, tikiu, ir kiekvieno praeivio akį. Suprantame, kad tvarkyti statinius, kurie yra paveldo objektas, yra nepalyginamai sudėtingiau, tačiau kviečiu tokių statinių savininkus nebijoti imtis iniciatyvos ir naudotis galimybe gauti papildomą finansavimą numatytiems darbams”, – pranešime cituojamas Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas.

2020 metais programos rezultatai, pasak Paveldosaugos skyriaus specialistų, pranoko lūkesčius. Savivaldybė biudžeto lėšomis prisidėjo prie 7 paveldo objektų tvarkymo, taip pat prie šv. Jono bažnyčios archeologinių tyrinėjimų. Iš viso valdytojams 2020 metais už kultūros paveldo objektų tvarkybos darbus buvo išmokėta 192 384 Eur, už atliktus taikomuosius tyrimus – 25 000 Eur.

„Džiugina, kad savivaldybės remiamoje tvarkybos darbų dalinio finansavimo programoje 2020 metais dalyvavo daugiabučių namų administratoriai, su kuriais glaudžiant bendradarbiaujant pavyko sutvarkyti net tris kultūros paveldo objektus – namus Turgaus aikštė 9, 11 ir 13“, – sako Paveldosaugos skyriaus vedėjas Vitalijus Juška.

Nors paveldosaugos specialistai Turgaus a. esančių daugiabučių tvarkymo darbus prisimena kaip įtemptus dėl ypač glaustų terminų, tikimasi, kad sėkmingas pavyzdys paskatins kreiptis ir kitus administratorius.

„Lengva tikrai nebuvo. Vasaros pabaigoje, paaiškėjus, kad namo Tiltų g. 1 tvarkybos darbai atidedami vėlesniam terminui, lėšos buvo perskirstytos ir skirtos Turgaus a. 9, 11 ir 13 objektų tvarkybai. Tad darbams atlikti buvo likęs labai trumpas terminas, tačiau apjungus rangovo, daugiabučių administratoriaus ir savivaldybės pastangas, projektai buvo sėkmingai įgyvendinti. Norėtųsi tikėti, kad sėkmingas pavyzdys įkvėps ir kitus pastatų administratorius teikti paraiškas. Pavieniai gyventojai dažnai teiraujasi, kaip galėtų gauti paramą tvarkybai, tačiau vis dar trūksta daugiabučių namų administratorių iniciatyvumo, teikiant paraiškas paramai gauti“, – sako Paveldosaugos skyriaus vyr. specialistė Ieva Palubinskaitė.

Turgaus a. 9, 11 ir 13

Kitas teigiamas pavyzdys – sutvarkytas kultūros paveldo objektas senamiestyje, Kurpių g. 2. Vienas iš buto savininkų ėmėsi iniciatyvos, gavo visų kitų butų savininkų įgaliojimą ir sėkmingai užbaigė paveldo tvarkybos darbus bei gavo prašytą paramą iš Klaipėdos miesto savivaldybės biudžeto lėšų.

2020 metais taip pat buvo galutinai užbaigti tvarkybos darbai buvusio Dujų fabriko mažojoje saugykloje (Liepų g. 47) ir išmokėta parama. Abi saugyklos ne tik sutvarkytos išoriškai, tačiau valdytojo planai įgyvendinami ir toliau, kuriamas technikos muziejus, kuris jau turi ir muziejaus iškabą – „Memel Automuseum“.

Savivaldybės paramą kultūros paveldo objektų tvarkybai gavo taip pat ir tie savininkai, kurie 2020 metais vykdė pirmuosius kultūros paveldo objektų tvarkybos darbų etapus. Tai Klaipėdos evangelikų liuteronų parapija, tvarkiusi Maldos namus, esančius Pylimo g. 2, taip pat istorinio sandėlio, esančio Žvejų g. 18, valdytojai.

Praėjusių metų gegužę buvo pakoreguotas Saugomų kultūros paveldo objektų tvarkybos darbų finansavimo tvarkos aprašas, kuriame atsirado nemažai pakeitimų. Viena iš naujovių – miestas apsiėmė finansuoti sakralinio paveldo taikomuosius tyrimus. 25 tūkst. eurų buvo skirti šv. Jono bažnyčios pirmojo etapo archeologinių tyrimų darbų vykdymui.

Miesto straipsnių vidus

Žvelgiant į 2021 metus ir artėjant paraiškų teikimo termino pabaigai, paveldo tvarkybai planuojami skirti 300 tūkst. eurų tikėtina bus panaudoti. Jau numatyti antrojo etapo darbai objektuose Pylimo g. 2 bei Žvejų g. 18, taip pat prasidės pirmojo etapo darbai Tiltų g. 1, kurie buvo perkelti iš 2020 metų. Antru etapu liks užbaigti archeologinius tyrimus šv. Jono bažnyčios vietoje, Turgaus g. 24. Yra sulaukta ir naujų paraiškų finansuoti kultūros paveldo objektų tvarkybą.

Primenama, kad savivaldybės skiriamų lėšų dalis projekto arba atskiro etapo įgyvendinimui sudaro iki 50 procentų jo sąmatinės vertės (medinės ir fachverko konstrukcijos objektų tvarkybos darbams iki 70 procentų), tačiau ne daugiau kaip 70 tūkst. eurų, o taikomųjų tyrimų projekto parengimo ir vykdymo darbams ne daugiau nei 30 tūkst. eurų.

Prašymus paramai skirti gali teikti valstybės ar savivaldybės saugomų kultūros paveldo objektų valdytojai. Finansavimas bus skiriamas tvarkybos darbams, susijusiems su saugomo kultūros paveldo objekto išsaugojimu. Prioritetas yra teikiamas daugiabučių namų fasadų sutvarkymui, fasadų sutvarkymui iš gatvių pusės valstybės saugomose kultūros paveldo vietovėse – Klaipėdos senamiestyje, Naujamiestyje, Smiltynės gyvenvietėje, esant blogai statinio būklei, valdytojui prisidedant daugiau reikiamų lėšų pačiam.

Paraiškos priimamos iki vasario 1 d. Tvarkybos darbai privalo būti įgyvendinti iki 2021 m. spalio 15 d. Esant didesnei tvarkybos darbų apimčiai reikia įvertinti nustatytus terminus ir pagal galimybes skaidyti darbus etapais.

Paraiškos teikiamos kartu su parengtu tvarkybos darbų projektu, sąmata bei kitais būtinais dokumentais. Teikiant paraiškas, būtina pasirinkti ir pildyti patvirtintą paraiškos formą. Pasitikrinti ar pastatas yra saugomų objektų sąraše galima Klaipėdos savivaldybės interneto svetainėje www.klaipeda.lt, kultūros paveldo skiltyje.

Dėl paraiškų teikimo reikia kreiptis į Klaipėdos miesto savivaldybės Paveldosaugos skyrių el. paštu paveldosauga@klaipeda.lt, tel. 8 (46) 39 60 68, 39 60 38.


  2021-01-06

  Vienas komentaras apie “Paveldui tvarkyti – daugiau lėšų”

  1. AvatarKlaipėdietis (IP: 78.57.239.236)

   Tvarkoma jau 3 metus? Pažiūrėkime, koks aptriušęs Klaipėdos senamiestis, H.Manto gatvė. Baisu žiūrėti. Bet Liepų gatvėje savivaldybės pastatas perdažomas beveik kas metai, reik, nereik.

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt