P0

Jūros istorijos

Baltasis ryklys – rekordininkas pagal užpultų žmonių skaičių

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2021-01-07


Lietuvos jūrų muziejus antrojo karantino metu siūlo lankytojams ir gerbėjams neapleisti jo ir lankytis virtualiai tinklalapyje www.muziejus.lt bei socialinėse „Facebook“, „Instagram“ paskyrose. Čia, o kartu ir interneto dienraštyje „Atvira Klaipėda” nuolat publikuojami įdomūs faktai.

Muziejuje yra kampelis linkusiems į aštrius potyrius – ekspozicija „Plėšrūs ir pavojingi jūros gyvūnai: mitai ir tikrovė“. Didysis baltasis ryklys, murena, barakuda, mėlynžiedis aštuonkojis – susitikimas su jais atvirame vandenyje galėtų baigtis tragiškai. Jūrų gyvūnai ginkluojasi aštriais dantimis ir nuodais. Pavyzdžiui, fugu žuvies organizme esančių nuodų užtektų pakloti 30 žmonių – jos mėsos patiekalas Japonijoje yra rizikingas ir prabangus delikatesas.

E. Lasio nuotr.

Didysis baltasis ryklys kitų ryklių tarpe yra rekordininkas pagal užpultų žmonių skaičių. Šie rykliai ne kartą yra kėlę panikos bangas banglentininkų pamėgtose Australijos pakrantėse – atakuodami net ir sekliuose vandenyse, kartais taip arti kranto, kad užpuolimą matydavo esantieji krante.

Per 6 m ilgio ir apie 2 tonų masės išaugančio plėšrūno burnoje rikiuojasi kelios eilės rantytų aštrių dantų. Sučiupęs grobį ryklys jį stipriai krato į šonus taip apkvaitindamas ir tuo pat metu tarsi pjūklu dantimis pjaudamas kūną.

Ekspozicijoje „Plėšrūs ir pavojingi jūros gyvūnai: mitai ar tikrovė“ žvelgiant į ryklio nasrus galima išvysti pati didžiausią pasaulio plėšrūną. E. Bertašiaus nuotr.

„Rykliai neturi plaučių – deguonį jie iš vandens pasisavina per žiaunas. Jeigu didysis baltasis ryklys nustotų judėti, jis nebegautų deguonies, uždustų ir nuskęstų. Paprastai šie rykliai medžioja įvairius ruonius, jūrų liūtus, delfinus, minta banginių dvėsena. Juos pačius kartais sugauna už juos gerokai didesni banginiai žudikai”, – rašoma Lietuvos jūrų muziejaus gide „Jūros istorijos“, kurio autorė – Kristina Sadauskienė.


  2021-01-07

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos adresas: Bangų g. 5A-3C, Klaipėda, LT-91250, Tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt