P0

Verslas

Bulvės pigo, bet jų nupirkta mažiau

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2021-01-19


Nors cepelinai, kugelis, bulviniai blynai ir kiti bulvių patiekalai vis dar vieni geidžiamiausių ant daugumos lietuvių stalo, gaminti jų namuose – nemėgstame, teigiama Statistikos departamento pranešime.

Šią tautiečių savybę atskleidė pernai šalį užgriuvusi pandemija ir dėl jos pavasarį bei rudenį įvestas karantinas ir su juo susiję suvaržymai, privertę užsidaryti viešojo maitinimo įstaigas.

Dėl to gyventojai maistą gamino patys, pirko pusgaminius arba užsisakinėjo į namus.

Prekybos tinklų parduotuvėse pigo ne tik bulvės, bet ir kitos šviežios daržovės. Palmiros Mart nuotr.

Tačiau, regis, iš bulvių namuose per karantiną gaminami patiekalai nebuvo populiarūs, nes ši daržovė nebuvo itin paklausi, nors jos kaina pasiekė rekordines žemumas.

Taip nutiko ne tik todėl, kad užsidarė cepelinais ir bulviniais blynais lietuvius maitinę restoranai ir kavinės. Pasak Lietuvos daržovių augintojų asociacijos direktorės Zofijos Cironkienės, tam įtakos galėjo turėti ir didesnis bulvių derlius, ir sustojęs eksportas.

„Įprastai intensyviausia daržovių prekyba ūkiuose, turinčiuose šiuolaikines saugyklas, vyksta vasarį–balandį, – cituojama Z. Cironkienė. – Rudenį daržovių kainos rinkoje būna mažesnės, o pasiūla didesnė, nes konkuruoja modernių saugyklų neturintys ar dėl vienų ar kitų priežasčių užauginę prastai besilaikančią produkciją augintojai. Be to, tuo metu dažniausiai vangus būna ir bulvių eksportas – daržovėmis domisi tik tos šalys, kuriose tais metais derlius nukentėjo dėl nepalankių gamtos sąlygų.Saugyklose esančių bulvių paklausa suaktyvėja tik nuo sausio vidurio ir ypač, kai vasarį grįžtame iš Berlyne vykstančios tarptautinės šviežių vaisių ir daržovių parodos, po kurios per kovą–balandį augintojai baigia eksportuoti Lietuvos rinkoje esančią perteklinę produkciją.“

Pernykštis bulvių derlius buvo panašus į užpernykštį – užauginta 331,8 tūkst. tonų bulvių (2019 metais – 333,7 tūkst. tonų).

2018 ir 2017 metais bulvių derlius buvo gerokai kuklesnis – atitinkamai 296 tūkst. ir 237 tūkst. tonų, o ypač sėkmingi bulvių augintojams buvo 2016-ieji, kai buvo surinkta 351 tūkst. tonų bulvių.

Tačiau prekybos tinklų parduotuvėse pigo ne tik bulvės, bet ir kitos šviežios daržovės. Antai plautų morkų, burokėlių kilogramas per akcijas jau tekainuoja 7–8 centus, kopūstų – 5 centus.

Įprastai lietuviai bulvių suvartoja daugiau nei patys išaugina. Antai, 2019 metais Lietuvoje buvo išauginta 337 tūkst. tonų bulvių, o suvartota – 371 tūkst. tonų.

2018 metais Lietuvoje buvo suvartota 344 tūkst. tonų bulvių, 2017 metais – 336 tūkst. tonų. Ankstesniais metais bulvės Lietuvoje turėjo didesnę paklausą: 2016 metais jų buvo suvartota net 416 tūkst. tonų, o 2015 metais – 442 tūkst. tonų.

Statistikos departamento duomenimis, užpernai iš Lietuvos buvo išvežta 52,8 tūkst. tonų bulvių (už 4,2 mln. eurų), o importuota 95,3 tūkst. tonų bulvių (už 5,6 mln. eurų).

Daugiausia bulvių Lietuva eksportuoja į Latviją (8,6 tūkst. tonų), Lenkiją (3,5 tūkst. tonų) ir Vengriją (1,3 tūkst. tonų). Beje, daugiausia bulvių į mūsų šalį irgi atkeliauja iš kaimyninės Latvijos, taip pat – Vokietijos, Italijos, Ispanijos ir Olandijos.

Statistikos departamento duomenimis, pernai Lietuvoje taip pat atpigo ilgavaisiai agurkai, greipfrutai, mandarinai, avokadai, apelsinai.

Tuo metu vynuogių, citrinų, melionų, bananų ir žiedinių kopūstų kaina pakilo.


  2021-01-19

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos adresas: Bangų g. 5A-3C, Klaipėda, LT-91250, Tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt