Altininkas Larion Dyakov: „Viena iš muzikos galių – gydyti”

Veidai
Žaneta Skersytė
2021-01-29

Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro orkestre altu tris metus groja kompozitorius, įvairių projektų organizatorius Larion Dyakov. Muzikantas sako, kad Klaipėda ir Kaliningradas tokie geografija ir prūsiška istorine praeitimi artimi miestai, kad jis nesijaučia niekur išvykęs ar pakeitęs gyvenamos vietos.

Asmeninio albumo nuotr.

L.Dyakov baigė Peterburgo konservatoriją. Stažavosi „Didier Lockwood muzikos centre“ Paryžiuje. Organizavo tarptautinius koncertus Kaliningrade su projektu „AntiFon”, remiamu Lenkijos ir Lietuvos konsulatų. Kompozitorius, šiuolaikinės akademinės muzikos atlikėjas kurdamas muziką bei grodamas pasitelkia įvairius garso efektus ir garso procesorius. Jų pagalba menininkas gyvai, realiu laiku kuria daugiasluoksnes partitūras naudodamas tik vieną instrumentą – altą. Tad ir jo istorijos – apie stygas: ypač žmogaus viduje. 2019 m. festivalio „Muzikinis rugpjūtis pajūryje“ metu jis atliko savo sukurtą „Trys pjesės chorui ir preparuotam altui“. 2020-ųjų birželio 14-ąją koncerte „Iš tremties negrįžusiems“ skambėjo A.Dyakov sukurta muzika, kurią atliko autorius ir Klaipėdos etnokultūros centro folkloro ansamblis „Kuršių ainiai“.

Kompozitoriui sunku atsakyti, kas jį labiau žavi: atlikti savo kūrinius ar sukurtus kitų.

„Tai tarsi dvi vieno medalio pusės, nes kai groji kito žmogaus kūrinį tau atsiveria jo genialios mintys, tu tarsi stebi supantį pasaulį, o kai groji savo muziką – jauti save kaip pasaulį. Viena iš muzikos galių – gydyti. Ir padėti žmonėms gali kiekvienas muzikos atlikėjas. Svarbu įsiklausyti ką muzika jums duoda. Prisiminkime, kad žmogus susideda iš vandens, o vanduo turi atmintį. Kad ir ką grotume, tai lieka užkoduota žmogaus atmintyje. Jei muzikantas grodamas siųs gerą linkinčias emocijas – tokiu kodu jis ir liks klausytojo širdyje“, – tikina L.Dyakov.

Sakoma, kad muzika gali žmogui padėti rasti atsakymus į svarbius gyvenimiškus klausimus, net rasti gyvenimo prasmę.

„Brandus amžius, kaip 40-metis, savaime kelia egzistencinius klausimus ir padeda rasti atsakymus, nes žmogus pakankamai tam subrendęs. Mano gyvenime muzika atsirado net nesulaukus 5-erių metų. Ji man tarsi patvirtinimas senos patarlės: žmogus kuria darbą, o darbas – suformuoja žmogų. Man muzika – tarsi veidrodis. Per muziką aš suprantu ir priimu pasaulį, jo reiškinius. Grojant visiškai kitaip dirba žmogaus smegenys: kai muzikantas groja, jie dirba žymiai aktyviau ir natūralu, kad tada pasiekiami nušvitimai, priimami svarbūs sprendimai. Smegenų aktyvumas, jums bus sunku patikėti, labai išauga žmogui meldžiantis, nors atrodo to negalima vadinti darbu.  Kaip ilgai muzikuojantis, galiu konstatuoti, kad mano organizmas taip prisitaikė prie tokio gyvenimo būdo, kad muzikuodamas jaučiu, kad grojimas – tikroji mano būtis, o ne laikas, kai negroju. Bet natūralumas, kaip ir viskas, kas vyksta mūsų gyvenime, turi supynių efektą: vieną dieną grojimas man – džiaugsmas, kitą – verslas, pragyvenimo šaltinis, trečią – svarbus tarsi oras, o ketvirtą – mano laimė ir džiaugsmas. Ir tos supynės mums leidžia pajusti visas gyvenimo spalvas: jei neduoti trupučio sunkumų, kaip žinotume, kada jaučiamės laimingi?“, – pasakoja talentingas menininkas.

Anot L.Dyakov, savo gimtinėje jis daugiau grodavo solo, tačiau labai mėgsta groti orkestre.

„Čia pažinau daug naujų dalykų: ne tik tai, kas įdomu mano muzikiniam skoniui, bet ir kaip naujai kūrybingai galima pateikti man žinomus kūrinius. Išgirdau tokių kūrinių, kurie paliečia širdį ir tave pakylėja. Tai nuostabūs momentai, kai jaučiuosi esantis dalimi kažko didingo, ko negalėčiau sukurti aš vienas. Muzikinio teatro orkestras sukuria tai, ko visam gausiam būriui profesionalų nepavyktų grojant po vieną. Mus visus tai įkvepia ne tik tobulėti, bet ir kurti naujus, savus projektus“, – sako pašnekovas.

L.Dyakov tikina dažnai susimąstantis apie gyvenimo prasmę ir ne visada randantis jį tenkinančius atsakymus.

„Vieną dieną manai, kad gyvenimo prasmės nėra, o kitą – supranti, kad prasmė yra visame kame, kas mus supa aplinkui. Prasmė yra tavo vidiniai lobiai: turi meilės – ją ir randi net kiekviename žolės lape ir t.t. Knygoje „Bhagavad-gita“ išminčiai žmogaus gyvenimą sulygina su dirva, į kurią žmogus sodina savo gyvenimo daigus ir atgal gauna vaisius. Bet yra ir dirvos gyventojas. Ir aš pamažu keičiu savo požiūrį į save ir gyvenimą. Gyvenime nėra taisyklių: daryk taip ir rasi prasmę. Tas gyvenimo tikslas vis slepiasi nuo tavęs, slysta iš rankų. Turi būti kažkokia koncepcija, kas ta gyvenimo prasmė: aš ją matau taip – gyvenimas yra dirva ir stebėtojas“, – sako sausio mėnesį 40-metį švenčiantis muzikantas.

Kūrėjas sako, kad karantino vienatvę jis išnaudoja muzikos kūrimui. „Intensyviai dirbu. Nenoriu išduoti kūrybinių planų. Tai lyg baliono pūtimas. Kiekviena idėja turi sulaukti tokio momento, kai jauti, kad balionas jau pripūstas. Tada galima apie tai pasakoti. Aš dar noriu palaukti“,- intriguoja bei siūlo laukti tinkamo momento L.Dyakov.

Žymos: |

Komentarai:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti apie klaidą

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Kultūra

Dirigentas Martynas Staškus džiaugiasi Klaipėdos publika

Rugpjūčio 10 d. Klaipėdos festivalio gerbėjai mėgausis muzikos, šviesų ir istorijų šou „A la luna“, kuris sujungs žinomos dainininkės Sarah’os ...
2024-07-11
Skaityti daugiau

Kultūra

Klaipėdos festivalis ant marių kranto su „Carmina Burana“ perspėjimu

Praėjusių metų Klaipėdos festivalio kulminacija tapęs videografinis spektaklis pagal to paties pavadinimo Carlo Orffo sceninę kantatą „Carmina Burana“ rugpjūčio 8 ...
2024-06-27
Skaityti daugiau

Kultūra

Klaipėdos muzikinis teatras dalyvaus Pernu operos dienose

Klaipėdos valstybinis muzikinis teatras liepos 4–6 d. svečiuosis festivalyje „Pernu operos dienos“ (Estija). Į didžiausias teatro istorijoje gastroles išvyks beveik ...
2024-06-11
Skaityti daugiauPin It on Pinterest

Share This