P0

Politika

Ministras: verslinė žvejyba neapsimoka (2)

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2021-02-02


Seimo pavasario sesijoje aplinkos ministras, klaipėdietis liberalas Simonas Gentvilas žada siūlyti ieškoti sprendimų, kaip riboti verslinę žvejybą saugant senkančius žuvies išteklius vidaus vandenyse – mariose, upėse, ežeruose.

„Lietuvos vidaus vandenyse sugaunama per tūkstantį tonų žuvies – tai yra indelis silkės arba dvi skardinės šprotų vienam gyventojui. Žmonės ir turėtų rinktis Baltijos jūroje sugaunamą strimelę ar šprotus, nes šių rūšių populiacijai grėsmė nekyla“, – pranešime soaaudai cituojamas ministras.

Pagal Žuvų bendrijos dydžio ir Žuvų bendrijos trofinius indeksus, šių vandens gyvūnų populiacijų būklė Lietuvos priekrantėje vertintina kaip bloga. Pernai vidaus vandenyse komerciškai sužvejota kiek daugiau nei įprastai – apie 1300 tonų žuvies, nes žiemos mėnesiais Kuršių marioms nepasidengus ledu žvejybai išsilaikė patogios sąlygos.

Šalyje komercine žvejyba užsiima apie 100 įmonių, pusšimtis jų veikia Kuršių mariose. Nuo 2013 m. verslinė žvejyba nebegalima Kauno mariose ir Kruonio HAE. Nuo 2015 m. ežeruose leidžiama žvejoti tik seliavas ir stinteles.

Vidaus vandenų žuvies verslas yra remiamas iškastinio kuro lengvatomis: pavyzdžiui, vienam 500 m ilgio tinklui valstybė skiria 2,7 tūkst. litrų beakcizio kuro, vienai vietai arba tonai – 270 litrų.

„Lengvata skiriama nepaisant sugautos žuvies kiekio arba žvejybos intensyvumo. Tai nėra tvari kompensacija, juolab kad šią kadenciją atsisakysime visų iškastinio kuro subsidijų“, – teigia Simonas Gentvilas.

Anot ministerijos, mėgėjų žvejyba, kuria šalyje užsiima apie 170 tūkst. gyventojų, sukuria didesnę vertę negu verslinė žvejyba. Ministerija cituoja airių mokslininkų studiją, teigiančią, jog mėgėjo sugauta lašiša sukuria 25,5 karto didesnę vertę negu verslininko. Be to, Lietuvoje vien mokesčio žuvų ištekliams atkurti ir saugoti už tą patį sugautos žuvies kiekį žvejai mėgėjai sumoka iki 20 kartų daugiau.

„Ypač nelaimingas ungurio likimas – valstybė ES lėšomis kasmet įveisia pusantro milijono unguriukų. Žvejai pernai oficialiai sugavo 2,76 tonos ungurių, tačiau laimikio nauda valstybės biudžetui ir vartotojui yra beveik neregima“, – atkreipia dėmesį ministras.

Vidaus vandenyse sugaunama mažiau nei 1 proc. viso šalies žvejų laimikio. Lietuva importuoja daugiau nei 100 tūkst. tonų žuvies, perdirba ir eksportuoja analogišką kiekį.

„Aplinkos ministerijos siunčiamas signalas vietinius išteklius apdorojančioms įmonėms – laikas investuoti į sausumos akvakultūrą“, – teigia Simonas Gentvilas.

Pasaulyje apie pusė šviežios žuvies maistui išgaunama ne žvejojant, o auginant akvakultūrose. Pagal dabartinės Vyriausybės programą, akvakultūra taps pagrindiniu apsirūpinimo žuvimi šaltiniu ir Lietuvoje, uždraudžiant verslinę žvejybą, išskyrus kelias išimtis.

„Žinoma, tai neliečia lietuviškos virtuvės atributo ir pagrindinės rūšies lentynose – importuojamos arba baltiškosios silkės“, – atkreipia dėmesį ministras.

Dėl konkretaus komercinės žvejybos modelio pavasarį turės apsispręsti Seimas.

Pranešime priminenama, kad reaguodamas į senkančius žuvies išteklius ir remdamasis mokslininkų rekomendacijomis, Simonas Gentvilas savo pasiūlymus Žuvininkystės įstatymo projektui teikė dar pernai liepą.


  2021-02-02

  2 komentarai “Ministras: verslinė žvejyba neapsimoka”

  1. AvatarCha... (IP: 78.60.134.53)

   Jau reikia “prastumti”sausumos akvakultūrą?

  2. AvatarFui! (IP: 86.100.58.98)

   Stabdyti versline žvejyba būtinai reikia. Baltija yra pilnumo be žuvies. Mūsų valdžiai nerūpi kas liks ateities kartoms. Žvejyba turi būti Baltijoje uždrausta, jei norim kad mūsų vaikai ir anūkai, ateityje turėtų žuvies.

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos adresas: Bangų g. 5A-3C, Klaipėda, LT-91250, Tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt