P0

Miestas, Svarbu

Klaipėdiečiams – pokyčiai dėl atliekų tvarkymo (17)

Virginija Spurytė

Virginija Spurytė
2021-02-04


Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centras (KRATC) pradėjo ruoštis prievolei iš gyventojų surinkti ir tvarkyti rūšiuotas maisto atliekas. Tvirtinama, kad tai neturės jokios įtakos atliekų rinkliavos dydžiui.

Į atskirus maišus sudėtas maisto atliekas reikės išmesti į bendrus konteinerius Martyno Vainoriaus nuotr.

KRATC jau pateikė paraišką gauti finansavimą sukurti atitinkamą infrastruktūrą, tačiau sulaukė išaiškinimo, kad pirmiausia turi gauti Klaipėdos miesto tarybos pavedimą rinkti ir tvarkyti rūšiuotas maisto atliekas.

Toks prašymas ketvirtadienį sulaukė Miesto ūkio ir aplinkosaugos komiteto pritarimo, bet jam galutinai turi pritarti miesto taryba.

KRATC projektui „Maisto atliekų apdorojimo infrastruktūros sukūrimas Klaipėdos RATC“ įgyvendinimui planuoja gauti 1,331 mln. eurų, o dar 234 tūkst. eurų pridėti pats.

Už šiuos pinigus Dumpiuose numatoma įrengti maisto atliekų maišų rūšiavimo liniją, įrengti maisto atliekų paruošimo perdirbimui įrenginį (depakerį) ir talpą biomasei, įsigyti frontalinį kaušinį krautuvą, pastatyti priestatą su reikiama įranga, kuriame bus vykdomas maisto atliekų apdorojimas. Dalis pinigus bus skiriama klaipėdiečius informuoti maisto atliekų prevencijos ir tvarkymo klausimais.

Klaipėdoje planuojama įdiegti maisto atliekų surinkimo spalvotais maišais sistemą. Numatoma, jog gyventojams bus dalijami skirtingų spalvų maišai. Į vienus jų žmonės turės dėti maisto atliekas o į kitus – kitas komunalines atliekas. Visi maišai bus metami į bendrus konteinerius, jie į Dumpių sąvartyną bus išvežami įprastai, tik Dumpiuose tie maišai bus atskiriami, o maisto atliekų turinys tvarkomas naujuose įrenginiuose, kurie iš bus pastatyti už ES pinigus. Paruošta perdirbimui maisto atliekų masė bus išvežama į Vievį, kur iš jos bus gaminamos biodujos.

KRATC atstovė Ramunė Šličienė Miesto ūkio ir aplinkosaugos komiteto nariams aiškino, jog šiuo metu kartu su mokslininkais įgyvendinamas projektas sukurti atliekoms rūšiuoti skirtus maišus. Juos numatoma gaminti iš gamybinių biologiškai skaidžių atliekų. Šie maišai gyventojams bus dalijami nemokamai. Be to, jie dvejus metus bus testuojami dėl patvarumo, skysčių laidumo ir kitų savybių.

Vėliausiai maisto atliekos Klaipėdoje turi būti pradėtos rūšiuoti iki 2023 metų pabaigos.

„Tarybiniais metais maisto atliekas jau bandė kažkas tvarkyti ir neišėjo. Gal žinote kodėl?“ – klausė Miesto ūkio ir aplinkosaugos komiteto narys Arūnas Andziulis.

Komiteto pirmininkas Alvidas Šimkus prisiminė, jog maisto atliekas turėdavo surinkti ir išvežti į fermas sušerti gyvuliams.

Miesto straipsnių vidus

„Dabar viskas pavyks, nes atliekos bus ne į fermas vežamos, o perdirbimui“, – teigė A. Šimkus.

Straipsnio vidus 10 pastraipa kompas

„Mes jau nebegalime galvoti – pavyks ar ne. Turime prievolę iki 2023 metų pabaigos pradėti tvarkyti maisto atliekas. KRATC ekspertai pasiūlė tokį būdą, kad nesusidarytų papildomos išlaidos aptarnavimui, nes nebus atskirų konteinerių, atskirų vežėjų“, – kalbėjo Klaipėdos savivaldybės Aplinkosaugos skyriaus vedėja Rasa Jievaitienė.

R. Šličienė taip pat patikino, jog preliminariais skaičiavimais naujas maisto atliekų rūšiavimo procesas neturės įtakos atliekų rinkliavos dydžiui.

„Bent viena gera žinia, kad kainos nekils“, – pasidžiaugė komiteto narys Arūnas Tuma.

„Moterys meluoja geriau“, – jam replikavo A. Šimkus.


  2021-02-04

  17 komentarai “Klaipėdiečiams – pokyčiai dėl atliekų tvarkymo”

  1. AvatarApolonija (IP: 90.140.16.97)

   Anzelmute,jus teisingai pastebejote.Pritariu.

  2. AvatarS (IP: 78.63.37.48)

   O kiek kiekvienais metais kainuos maišelių gamyba ir dalijimas??? Kur skaičiai ?? Ar ne pigiau konteineriai su spalvotais dangčiais? Man labiau atrodo, kad KRATC’e kažkas kūria planą kaip pasišildyti iš maišelių gamybos. Taigi pabrangimas užprogramuotas.

   • AvatarStasė (IP: 77.79.44.57)

    Išties kažkokia nesąmonė – vietoj to, kad atliekos būtų iš karto rūšiuojamos į atskirus konteinerius, tai dar maišelius gamins, po to iš bendrų konteinerių rúšiuos…tai didžiulės sąnaudos!!!

  3. AvatarVietinis (IP: 78.58.46.163)

   Rūšiavimui pritariu, bet maišeliams ne, tai dar daugiau plastiko, juokaujat? Nsudoju kai kuriuos maišelius po kelis k. ypač popieriams, plastikui. Ir perkasi žmones maišelius pagal kainą, o spalvoti brangiau. Galvokit, o nedarykit nesąmonių.

  4. AvatarVaje! (IP: 86.100.58.98)

   Vaje, vaje!!! Kokiu dar nesąmonių beprigalvos?! Juk pilnos gatvės benamių, kas juos gainios kad maišų neplesytu? Manau kad dar ne tik bomžai, dar ir paukščiai yra, varnos žuvėdros. Gaus samdyti žmonės kad saugotų konteinerius. Bomžai kabeliais maišus dabar drasko ir niekas nieko negali padaryti. O tada bus ant gatvės primesta ne tik maisto, bet ir raugalu pripilta. Nuo musių negalės atsiginti. Čia jums ne užsienis. Žmonės ir taip be mentaliteto, arba žemo mentaliteto. 😂Dar kelnes nusimove atliekų dadės į tuos maišus. 😂

  5. Avatarto klpd (IP: 90.140.11.166)

   prieš komentarą rašydamas tekstą perskaityk 🙂
   80 proc. eurų šiam projektui duoda ES. Ji šį rūšiavimą sugalvojo – ji ir finansuoja.

  6. AvatarKlpd. (IP: 88.119.39.225)

   Vėl daromas niekam nebūtinas dalykas. Tikimasi kad išrūšiuotos piliečių maiso atliekos atneš gerą pinigą jas surenkančiai įstaigai ir maitins koki kiaulių verslą?:D).O kodėl negalėjot to rūšiavimo pastatyti prieš 10 metų, kai Europa davė lėšas? Taigi gražinot net 400 000 Litų, kur tais laikais būt išėje kas tik nori tame Klondaike vardu KRATC!? Dėl nesuprantamų dalykų nieks net piršto nepajudino. Manau kad piktybiškai nedarė.. Šitas meras (kur dabar) kartu su Masiuliu, kur visi seniai klausia kur jis yra:D), bei su nemaža savo išlaikomų pakalikų kompanija lakstė po pietinį rajoną ir net surengė susitikimą su vietine visuomene šiuo klausimu, ale bet tačiau tuo ir baigėsi. Kaip sakiau, šimtai tūkstančių buvo gražinti Europai, kadangi nieks lėšų nesiteikė įsisavinti…Va dabar gal netgi pakelsime šiukšlių mokestį, įvesime naujas baudas už šiukšlių metimą ne savo konteineryje ir žinoma, uoliai riksime maisto atliekas kurių tiesą sakant dabar kai gyvename ne pertekliuje beveik neišmetama..

   • AvatarKas (IP: 78.57.209.60)

    Tai gi ir sako, kad darys iš ES lėšų, kas nepatinka ?

   • AvatarApolonija (IP: 90.140.16.97)

    Pritariu tamstos nuomonei.Tuo paciu atsakau i, KAS,, komentara.,,Kas,, , o,koks skirtumas,kieno pinigai?Ar ES,ar musu lietuviu biudzeto pinigus privaloma leisti atsakingai tikslingai ir,kad duotu isleisti pinigai nauda,o ne tik susikrauti i asmenines kisenes,vaidinant,kad daromi ..geri,,darbai.Jau gana,prisivaidinome.Imkime dirbti saziningai.

  7. Avatar"Genialu" (IP: 77.79.44.48)

   Svarbiausia KRATCUI euriukų paprašyt, o kaip veiks tas maisto rūšiacimas jam dzin, įsivaisduokit kur tuose gyv virtuvėse tie maisiukai tilps, vienas tam kitas anam, i dar kur popierius, stiklas, plastikas!!!! O maisto atlikas kas jau čia raugins savo namuose kol maišiukas peisipildys, ….. utopinės vizijos! jau nekalbant kad jas į Vilnių vežti turės, kokios sąnaudos!!! Ir nemeluokit , kad po to neišpūsit kainų!!!!

   • Avatardzūkas (IP: 90.140.11.166)

    Nuvažiuok į Alytų ir pamatysi, kaip dzūkai gražiai rūšiuoja maistą. Jau nekalbant apie civilizuotas Vakarų Europos valstybes, kuriose žmonės tai daro jau daugiau 10 metų.

   • AvatarVisi (IP: 78.57.209.60)

    Visi maišiukai visur tilps, tik ar beturėsit ką į juos dėti ?

   • AvatarVirginija (IP: 85.232.132.108)

    Pritariu 100% mūsų butai ne tiek dideli, kad dar rūšiavimui patalpą skirti

  8. AvatarT (IP: 86.100.133.193)

   Puiku, nereiks šiukšlių maišų pirkt, o išjiedu tikrai nerušiuosiu, užsikniskit!

   • AvatarAnzelmutė (IP: 188.69.223.160)

    Kas pasirūpins, kad išmetamų šiukšlių maišų neišdraskytų paukščiai ir benamiai?

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos adresas: Bangų g. 5A-3F, Klaipėda, LT-91250, Tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt