P0

Regionas

Kultūros paveldo objektams puoselėti – daugiau lėšų

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2021-02-08


250 tūkstančių eurų – tokią sumą per artimiausius trejus metus planuojama skirti krašto istoriją bei išskirtinumą liudijančių Klaipėdos rajono kultūros paveldo objektų ir Priekulės miesto istorinėje dalyje esančių statinių išsaugojimo darbams finansuoti. Pasak Klaipėdos rajono savivaldybės mero pavaduotojos Violetos Riaukienės, šių objektų istorinė svarba neabejotina, tad jų puoselėjimui būtinas nuolatinis dėmesys.

Iš 15 objektų net 12 kultūros paveldo statinių yra Priekulėje.
Didesnis dalinis finansavimas

Sausio mėnesį vykusiame Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos posėdyje priimtas svarbus sprendimas, padėsiantis siekti, kad įvairūs autentiški rajono objektai atgytų, – nustatyta tvarka, pagal kurią iš Savivaldybės biudžeto lėšų bus iš dalies finansuojami kultūros paveldo objektų, esančių Klaipėdos rajono savivaldybės teritorijoje, ir kultūros paveldo statinių, esančių Priekulės miesto istorinėje dalyje, išsaugojimo darbai.

„Daugelis šių objektų priklauso privatiems savininkams, todėl Savivaldybė pagal teisės aktus prie tvarkymo gali prisidėti tik iš dalies. Tikiuosi, kad išaugusios dalinio finansavimo lėšos paskatins juos aktyviai imtis kultūros paveldo objektų išsaugojimo darbų. Šiais metais iš Savivaldybės biudžeto išsaugojimo darbams įgyvendinti numatyta 50 tūkst. eurų, o 2022 ir 2023 m. – net po 100 tūkst. eurų. Kartu galime pasiekti, kad to verti statiniai ir objektai būtų išsaugoti bei džiugintų ne tik mus, bet ir atvykusius svečius“, – pranešime spaudai pažymi vicemerė V. Riaukienė.

Svarbu tai, kad į paramą pretenduoti gali ne tik valstybės ar savivaldybės statusą turintys saugomi kultūros paveldo objektai, bet ir kultūros paveldo objektai, kurie registruoti Kultūros vertybių registre.

Rėmimas numatytas ir į Kultūros vertybių registrą neįrašytiems kultūros paveldo statiniams, esantiems Priekulės miesto istorinėje dalyje, kurie turi vertingųjų savybių požymių arba yra pripažinti vietovėje kaip urbanistinės struktūros objektai.

Su Tvarkos aprašo nuostatomis, kuriuose numatyta paraiškų teikimo tvarka, sąlygos ir kita aktuali informacija, galima susipažinti Savivaldybės interneto svetainėje www.klaipedos-r.lt (skiltyje „Kultūra“/„Kultūros paveldas“). Beje, paraiškų priėmimas numatomas jau vasario–kovo mėn.

„Klaipėdos rajone yra daugiau nei 150 pavienių, kompleksinių ar į kompleksą įeinančių statinių, kurie registruoti Kultūros vertybių registre. Ir vien Priekulės miesto istorinėje dalyje yra per 60 statinių, kurie turi vertingųjų savybių požymių ir jiems būtina atlikti vertinimą bei spręsti apsaugos reikalingumo klausimą. Nekyla abejonių, kad šie statiniai verti visų mūsų dėmesio, todėl Savivaldybė kasmet organizuoja nekilnojamųjų kultūros vertybių atskleidimą, numato lėšas apskaitos dokumentams parengti. Ir šią savaitę patvirtintas sąrašas objektų, kurių vertinimą numatyta atlikti šiemet. Iš 15 objektų net 12 statinių yra Priekulėje“, – vardija mero pavaduotoja.

Neprižiūrimi pastatai netenka savo išskirtinumo

Praėjusiais metais parengtas ir Priekulės miesto istorinės dalies nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos specialiojo teritorijų planavimo dokumentas – vietovės ir jos apsaugos zonos tvarkymo planas. 

Dokumentacija perduota planavimo organizatoriaus funkcijas atliekančiam Kultūros paveldo departamento Klaipėdos skyriui. Tvarkymo planas bus teikiamas tvirtinti Kultūros ministerijai.

„Priekulė – išskirtinis miestas, nuolat gražėjantis, išsaugojęs savo istorinį veidą. Deja, netvarkomi unikalūs pastatai netenka savasties. Taigi kultūros ministrui patvirtinus Tvarkymo planą bus užtikrintas Priekulės miesto istorinės dalies ir jos teritorijos išsaugojimas,  nustatyti paveldosaugos reikalavimai ir konkrečių tvarkymo priemonių sistema jo teritorijoje ir apsaugos zonoje“, – tvirtina vicemerė.


  2021-02-08

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos adresas: Bangų g. 5A-3C, Klaipėda, LT-91250, Tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt