P0

Jūros istorijos

Alfonsas Urbelis – jūrų skautas, buriuotojas, gražuolių jachtų restauratorius

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2021-02-23


Tęstinę programą „Lietuva – jūrinė valstybė“ pradėjęs Lietuvos jūrų muziejus skelbia publikacijas apie Lietuvos laivyno istoriją.

Šįkart muziejus pristato Alfonsą Urbelį (1917–2001) – neeilinę asmenybę Lietuvos buriavimo ir jūreivystės istorijoje.

„1939 m. Alfonsas Urbelis netikėtai prancūziškame buriavimo žurnale „Le Yacht“ rado skelbimą apie pigiai parduodamą dvistiebį 23 metrų ilgio ir 30 t vandentalpos burlaivį. Jis surinko jūrų skautų įgulą ir 1939 m. rugpjūčio 11 d. traukiniu per Vokietiją ir Belgiją išvyko į žvejų uostelį Sables di Oloni, esantį Prancūzijos Biskajos įlankos pakrantės centrinėje dalyje. Prancūzų žvejų pakrančių burlaivį už savo sutaupytas lėšas nusipirkęs A. Urbelis tikėjosi su nauju vardu ant borto („Baltoji Lelija“) parburiuoti į Klaipėdos ar Šventosios uostą, tačiau prasidėjęs karas pakeitė planus ir nubloškė kapitoną į Vakarus. Galop, lietuvis jūrų skautas, entuziastingas buriuotojas, transporto laivų karininkas ir gražuolių klasikinių jachtų restauratorius savo gyvenimą sukūrė Junginėse Amerikos Valstijose. Alfonsas Urbelis 1993 m. rašė: „Beveik 50 metų pirkau ir restauravau įvairius burinius laivus labai žymiems asmenims, kurie visgi miršta ir yra užmirštami, o laivai po mano pastangų juos išsaugoti ir prikelti naujam gyvenimui toliau plaukioja…“. O viskas prasidėjo nuo nedidelės valtelės, rastos Kauno savivaldybės kieme, ir svajonės apie „Baltąją Leliją“, – rašoma Justino Žilinsko biografinėje apybraižoje.


  2021-02-23

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Redakcijos adresas:
  Bangų g. 5A (3 aukštas)
  Klaipėda, LT-91250
  Tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt