P0

Fotoreportažai, Miestas, Svarbu

Povandeninis laivas Smiltynėje įsikūrė metams (1)

Martynas Vainorius

Martynas Vainorius
2021-02-24


Lietuvos jūrų muziejuje, Senųjų žvejybos laivų aikštelėje, jau eksponuojamas vienintelis Lietuvoje savadarbis povandeninis laivas, kurį dar 1968 m. sukonstravo kretingiškis gydytojas Jonas Velžys.

Muziejaus Laivybos istorijos ir rinkinių apskaitos skyriaus vedėjas dr. Edvinas Ubis sako, kad kol kas yra sutarta, jog unikalus eksponatas Smiltynėje bus laikomas metus.

„Jonas Velžys studijas buvo pradėjęs kaip laivų inžinierius, bet studijų šių nebaigė ir perėjo į medicinos sritį ir tapo mediku. Su draugais sukonstravęs laivą jį pirmą kartą išbandė Kauno mariose. Laivas pagrinde plaukdavo iki teleskopinio gylio, bet gali panirti ir iki 10 metrų, visgi tokiu atveju jau yra rizikos, nes tai savadarbis laivas ir jo patikimumas nėra pats didžiausias”, – pasakojo E. Ubis.

Pasak muziejininko, su šiuo laivu plaukiota Kretingos rajono telkiniuose, Dangėje, Šventosios uoste, mariose, Estijos pakrantėse. Paskutinį kartą su juo plaukiota pernai vasarą.

„Laivas buvo eksponuotas Estijos jūrų muziejuje bent metus, po tų metų savininkas sulaukė prašymo jį perduoti estų muziejui visam laikui, bet savininkas visgi nusprendė, kad reikia jį pargabenti į Lietuvą ir susisiekė su Jūrų muziejumi nusprendęs, kad jį reikia parodyti mūsų kraštiečiams”, – sakė E. Ubis.

Laivas sveria apie 5 tonas, yra apie 7,5 metrų ilgio ir 2,5 metro aukščio. Jame yra dvi vietos suaugusiems žmonėms. Jis varomas arba vidaus degimo (galingu benzininiu sovietinio karinio sunkvežimio GAZ-52), arba dviem elektros su akumuliatoriais.


  Miesto straipsnių vidus

  2021-02-24

  Vienas komentaras apie “Povandeninis laivas Smiltynėje įsikūrė metams”

  1. AvatarS (IP: 78.63.37.48)

   Po metų šioje vietoje galėtų eksponuoti Sūduvio geldą. Beje, šį povandeninį laivą galima pamatyti tik valtimi į Smiltynę nuplaukus.

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Redakcijos adresas:
  Bangų g. 5A (3 aukštas)
  Klaipėda, LT-91250
  Tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt