Apie etiką

Politikų tribūna
Sigitas Karbauskas, Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos narys
2021-03-04

Pastarąjį pusmetį Klaipėdos rajono savivaldybės vadovai ir jiems palankūs valdančiosios daugumos politikai bandė mane ir mano bendramintį Viktorą Kurą paerzinti ar pagąsdinti Etikos komisijos tyrimais. Niekiniai tyrimai, kurių detalių aprašinėjimu negaišiu Jūsų laiko, įvyko, praėjusią savaitę gavau Etikos komisijos sprendimą, kad esą esu didžiai nusikaltęs politiko etikos kodeksui. V. Kuros net į nuotolinį posėdį, kuriame buvo nagrinėjamas šis klausimas, niekas neįsileido.

Meras raštą Etikos komisijai tirti mano ir V. Kuros veiksmus, surašė iškart po Tarybos posėdžio, kuriame aštriai kritikavau per karantino sunkmetį nepagrįstai 40 procentų didinamą rinkliavą už komunalines atliekas ir savivaldybės administracijos vadovams bei mero patarėjams skirtus 40 procentų priedus prie algų.

Etikos komisijos sprendimą perdaviau nagrinėti teisininkams, tikėtina, kad bent dalį jo politikams teks atšaukti.

ES lėšomis, Klaipėdos rajono savivaldybės rūpesčiu, už 225 tūkst. eurų rangovas Purmaliuose paaukštino per kilometrą ir šimtą metrų pylimo, perstatė vieną iš pralaidų, įrengė apsauginį vožtuvą. Projekto įgyvendinimas neabejotinai pakėlė visos Purmalių gyvenvietės nekilnojamojo turto vertę, taip pat – ir mero mamos. Martyno Vainoriaus nuotr.

Praėjusią savaitę vykusiame Klaipėdos rajono savivaldybės Tarybos posėdyje pasiūliau du dalykus.

Pirma, siūliau Etikos komisiją papildyti visuomenės atstovais, taip siekiant objektyvių sprendimų, o ne instrumento, kuriuo naudodamiesi valdantieji bando susidoroti su juos kritikuojančiais opozicijos politikais. Politikai balsuodami gėdingai nusprendė net nesvarstyti šio pasiūlymo dėl objektyvumo ir skaidrumo Etikos komisijoje.

Antra, pasiūliau Etikos komisijai užsiimti rimtesniais tyrimais.

Ši žinutė yra svarbesnė piliečiams ir žiniasklaidai. Mano nuomone, būtina ištirti, ar meras Bronius Markauskas nepažeidė moralės ir aukščiausių etikos standartų, keliamų politikui, kai būdamas žemės ūkio ministru ir vėliau, dirbdamas Klaipėdos rajono meru, galimai rūpinosi savo beveik 90 metų mamos nuosavybės reikalais ir investicijomis – visuomenės sąskaita, į teritoriją šalia šios nuosavybės.

Kai meras B. Markauskas dirbo ŽŪM ministru, jo mama iš Žemės ūkio ministerijai pavaldžios Nacionalinės žemės ūkio tarnybos 2017 metais pusvelčiui nusipirko žemės sklypą Purmalių kaime, Sendvario seniūnijoje, Klaipėdos rajone, Klaipėdos priemiestyje.

Keista, apie tai viešai paklausus mero Tarybos posėdyje, jis pripažino, kad žemė buvo nupirkta po esą buvusios veršidės pastatais, o jo mama veršidę buvo gavusi dar 1992-aisiais, kaip pajų, uždarant kolūkį. Per posėdį meras žadėjo pateikti daugiau informacijos apie šį sklypą viešai. Per savaitę jokios žinios viešoje erdvėje nemačiau.

Palyginęs iš piliečio gautą informaciją apie galimai neetišką mero veikimą savo ir savo šeimos naudai, mero pasisakymą Tarybos posėdyje ir viešai prieinamus duomenis, Aukščiausiojo Teismo išaiškinimą, kas ir kada gali įsigyti žemę iš valstybės, matau, kad čia galimai ne tik politiko etika pažeista.

Cituoju: „Lietuvos Aukščiausiasis Teismas, (…) yra akcentavęs, kad asmens teisė lengvatine tvarka nuomoti ar pirkti valstybinės žemės sklypą grindžiama jos realiu naudojimu atitinkamam tikslui – turimiems statiniams ar įrenginiams eksploatuoti. (…) formuojant pastatais užstatytą sklypą negali būti nukrypta nuo esminės sąlygos – faktinio jo naudojimo su pastatu susijusioms reikmėms.”

Informaciją apie mero mamos vardu įsigytą žemės sklypą ir jame jau pradedamą statyti 12 kotedžų kvartalą perdavęs pilietis tikina, kad žemės įsigijimo metu veršidės tame sklype nebuvo likę nė pėdsako…

Pernai, kai B. Markauskas jau dirbo Klaipėdos rajono meru, buvo pakeista devyniasdešimtmetės mero mamos iš valstybės įsigyto žemės ūkio paskirties sklypo naudojimo paskirtis – į vienbučių ir dvibučių gyvenamųjų pastatų teritoriją. Kaip liudija dokumentai, pernai rugsėjo pabaigoje išduotas ir statybos leidimas 12 kotedžų kvartalo statybos pradžiai.

Akivaizdu, kad įsigijus žemę iš valstybės, neva žemės ūkio poreikiams, veršiams laikyti, žemės ūkio veikla šiame sklype nebuvo vykdoma. Netrukus čia prasidės intensyvios statybos.

Klaipėdos priemiestyje, kraštiniame gyvenamųjų namų kvartalo sklype su vaizdu į Danės upę jau paklota dalis požeminių komunikacijų. Apie parduodamus kotedžus skelbia ir reklama prie posūkio į mero mamai priklausančio žemės sklypo gatvę.

Įdomi detalė. Liudijama, kad visus reikalus dėl kotedžų statybos sprendžia Dalius Žilinskas. Klaipėdos rajono bendruomenėms šis pilietis pažįstamas iš laikų, kai VVG „Pajūrio kraštas” pirmininkė Raimonda Damulienė rekomenduodavo ES projektų rašymo konsultantus bendruomenėms. Rekomenduodavo visada dvi D. Žilinsko vadovaujamas bendroves. Sako, abiejų bendrovių specialistės tais laikais dirbdavo viename kabinete. Būtent šios dvi įmonės parašė daugiausiai projektų už atlygį, kurie gavo ES finansavimą Klaipėdos rajone iš VVG „Pajūrio kraštas” administruojamos „Leader+” programos.

Priminsiu, kad B. Markauskas yra buvęs VVG „Pajūrio kraštas” valdybos pirmininku.

Dalius Žilinskas nusekė B. Markauską ir į Vilnių, tapo ministro patarėju, vėliau atsistatydino iš pareigų, kilius skandalui dėl B. Markausko mamos dirbamos žemės.

Įdomu, kad ir dabar D. Žilinskas nuolat lankosi savivaldybėje, užsuka į mero kabinetą. Dar įdomiau, kad šis greičiausiai nebrangiai iš valstybės įsigytas žemės sklypas iki šių metų vasaros nebuvo toks vertingas. Tačiau, kai žinai teisingus mygtukus ir neturi sąžinės, kai galimai sieki asmeninės naudos valstybės sąskaita, paprastas sklypas gali tapti auksiniu.

Mero mamos žemės sklypo vertę žaibiškai pakėlė Europos Sąjungos investicijos į Purmalių kaimo infrastruktūrą. O meras praėjusių metų gegužę žiniasklaidai gyrėsi esą visiems naudingomis investicijomis į pasenusius melioracijos tinklus ir polderių rekonstrukciją.

Ko gero, mero nuomone, visuomenei ne taip svarbu žinoti, kad šios investicijos buvo naudingos ir jo mamai, kuri netikėtai nusprendė užsiimti žemės pirkimu, paskirties keitimu, kotedžų kvartalo projektavimu, statyba ir pardavimu? Ar vis dėl to meras statybomis užsiėmė? Ar jo buvęs patarėjas, mero mamos sklype?

Atsimenate, kaip ciniškai meras televizijos žurnalistams komentavo, kad 40 proc. priedai prie algų administracijos vadovams ir jo patarėjams per karantiną – sektinas pavyzdys, jis irgi esą tokio priedo norėtų, tik įstatymai neleidžia.

Taip pat ciniškai man atrodo ir pranešimas spaudai praėjusių metų gegužę, Klaipėdos rajono savivaldybės vardu, kur meras tiesiai sako: „2018-iais atsirado galimybė šiam projektui finansavimą gauti iš Europos Sąjungos. Buvo kviečiama teikti paraiškas lėšoms, skirtoms liūčių pažeistoms melioracijos sistemoms tvarkyti. „Tuomet dar vadovavau Žemės ūkio ministerijai. Būtent aš buvau tas, kuris ragino kreiptis į Europos Sąjungą dėl lėšų pylimams rekonstruoti, nors buvo sakančių, kad pinigų negausime. Tačiau ne tik gavome, bet ir projektą jau įgyvendinome. Iš tikrųjų labai smagu, kai įdėtos pastangos duoda tokį rezultatą. Rekonstravę šį pylimą ateityje nuo galimų potvynių apsaugosime šimtus žmonių, jų turtą“, – sakė Klaipėdos rajono meras Bronius Markauskas.”

ES lėšomis, Klaipėdos rajono savivaldybės rūpesčiu, už 225 tūkst. eurų rangovas Purmaliuose paaukštino per kilometrą ir šimtą metrų pylimo, perstatė vieną iš pralaidų, įrengė apsauginį vožtuvą. Projekto įgyvendinimas neabejotinai pakėlė visos Purmalių gyvenvietės nekilnojamojo turto vertę, taip pat – ir mero mamos.

Tikrai yra apie ką pagalvoti. Kas ta tikroji politikos etika šių dienųLietuvoje? Kritikuojančius mėginama užčiaupti nepalankiais, iš piršto laužtais Etikos komisijos sprendimais, o už mūsų pačių pinigus žiniasklaidoje vien teigiamai apdainuojamos valdžios atstovai patyliukais tvarkosi savo reikaliukus?

Tebūnie, būsiu pats neetiškiausias Klaipėdos rajono politikas, bet mane tokiais būdais užčiaupti, kaip pirštu uždengti kylančią saulę.

Žymos: | | | | |

Komentarai:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti apie klaidą

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Regionas

Gargžduose duris atvėrė „Spiečius“

Trečiadienį Gargžduose duris atverė jau 15-as Inovacijų agentūros bendradarbystės centras „Spiečius“. Centras veiks kaip erdvė, skatinanti regiono verslumą, teikianti nemokamas ...
2024-06-19
Skaityti daugiau

Regionas, Svarbu

Klaipėdos rajono politikų byla: triumfuoja konservatoriai 

Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos direktorius Sigitas Karbauskas turi nuryti karčią piliulę – apygardos teismas panaikino pirmos instancijos sprendimą, kuriuo pastaroji ...
2024-06-14
Skaityti daugiau

Regionas

Išrinko pavadinimą Triušelių daugiafunkciam centrui

Klaipėdos rajono gyventojai siūlė pavadinimus naujai statomam daugiafunkciam centrui Trušeliuose. Dvi dienas vykobalsavimas, kurio metu 189 Sendvario seniūnijos gyventojai rinkosi ...
2024-06-13
Skaityti daugiauPin It on Pinterest

Share This