P0

Mums rašo

Žiema, sniegas, kelininkai ir politika (2)

Atvira Klaipėda

Arūnas Žemaitis
2021-03-05


Prieš metus Klaipėdoje viskas buvo gerai. Nes nebuvo žiemos. Šiemet žiema priminė apie save ir pasipylė pasipiktinimo šūksniai žiniasklaidoje, feisbuke, politikų debatuose: miestas nevalytas, šaligatviai – kaip čiuožyklos, iš kiemo neįmanoma nei išbristi, nei išvažiuoti. Jau nuvalkiotas juokelis, kad žiema kelininkus visada užklumpa netikėtai, šįkart tebūnie apsuktas priešinga kryptimi: su kelininkais, kaip ir su valdžia, viskas aišku – kokie jie bebūtų, vis tiek blogi.

O ką paprasti miestiečiai? Ogi nieko. Juos žiema irgi užklupo netikėtai.

Martyno Vainoriaus nuotr.

Sinoptikai praneša apie artėjantį snygį, pūgą, ekstremalias ar joms artimas sąlygas. Bet atrodo, kad sinoptikų prognozės skirtos ne gyventojams. Daugiabučių kiemuose rytais keikiasi vairuotojai, nes vėluoja, neišėjo iš namų 10 minučių anksčiau, kad nusivalytų sniegą. O dar įvažiavimas į kiemą užpustytas. Senjoras kviečia greitąją, nes tik žengęs žingsnį kieman nudardėjo užpakaliu nuo nevalytų laiptų.

Galima piktintis ir kaltinti kelininkus, savivaldybę, ką tik nori, kad kiemas nevalytas, bet nemalonioji tiesa yra ta, kad dažniausiai teritorija aplink namą yra to namo gyventojų nuosavybė. Kiekvienas daugiabutis turi jam priskirtą teritoriją, kurią privalo prižiūrėti. Turi ir administratorių ar bendrijos pirmininką, kuris privalo duoti velnių kiemsargiui ar pats imti kastuvą į rankas ir nuvalyti sniegą, pabarstyti smėliu laiptinių aikšteles bei takus aplink namą.

Kur dažniausiai gyventojus ištinka traumos dėl griuvimo? Tik išėjus iš namo. Sveikinu, jei jums šiemet pasisekė nepaslysti. Pagarba jūsų kiemo prižiūrėtojui.

Keliaujam toliau. Ir stop. Šaligatvis per visą kvartalą nevalytas. Kodėl? Ogi todėl, kad miesto gatvių ir šaligatvių valytojams liepta pirmiausia vykti į tas vietas, kur eismas ir pėsčiųjų srautai didžiausi.

Žinoma, kiekvienam žmogui svarbiausias maršrutas, kuriuo jis eina į parduotuvę, autobuso stotelę. Bet logiška ir suprantama, kad pirmiausia bus valomi pagrindiniai keliai, kur važiuoja viešasis transportas, populiariausi pėsčiųjų takai ir perėjos. Tokia tvarka įtvirtinta ir sutartyse su miesto valytojais – pirmiausia tvarkomos pagrindinės magistralės. Gyvenamieji kvartalai – vėliau.

Lygiai taip pat suprantama, kad pašąla ir pasninga visur vienu metu, o sniego valymo technika tą pačią akimirką negali atsirasti kiekvienoje gatvėje ar kieme.

Tai kokia išeitis? Ir čia kurioziškiausia (beviltiškiausia?) situacijos dalis.

Internetas lūžta nuo komentarų, politikai lipa ant bačkos, kartoja tas pačias tezes apie esą miegančius kelininkus, grasina baudomis, sankcijomis. O kur pasiūlymai? Jei jau politikai nori ne tik pasirodyti, bet iš tikrųjų būti pilnaverčiai miesto šeimininkai, tai gal kažkas turėtų pasidomėti situacija iš esmės.

O situacija elementari: pernai miesto valytojai buvo tie patys, už miesto valymą atsakinguose savivaldybės padaliniuose irgi tie patys žmonės dirba. Bet pernai viskas buvo gerai, o šiemet jau blogai. Kas nutiko? Ogi sniegas iškrito.

Ir nereikia ieškoti sliekų po tuo sniegu. Pakaktų pasižiūrėti į paslaugų pirkimo konkurso sąlygas.

Jei rangovui mokama už šaligatvių nuvalymą vieną kartą per dieną, o sninga ir pusto 24 valandas per parą, tai kaip galima tikėtis švaraus ir saugaus tako klaipėdiečiams?

Dėl karantino ribojimų mažai kam šią žiemą teko nuvykti į Kauną ar Vilnių, kur daug daugiau sniego iškrito, ir bėdų su gatvių, šaligatvių valymu būta. O triukšmo dėl sniego daugiausia kyla Klaipėdoje. Labai įdomus šis klaipėdietiškas reiškinys, bet jo priežasčių analizę palikime sociologams ar valstybės teisėsaugos tarnyboms.

Tikrai kartais susidaro įspūdis, kad panika keliama dirbtinai ir tendencingai tų pačių visomis temomis besireiškiančių piliečių.

O grįžtant į savo kiemą, iš kur žiema jau beveik pasitraukė, į akis lenda kitos bjaurastys. Vėl badoma pirštu – žvyru šalikelės ir šaligatviai užnešti. Sniegas nutirpo – šiukšlės išlindo, šunų kakučiai ant kiekvieno kampo. Nereikia būti proto bokštu, kad suprastum, jog kelių tūkstančių tonų smėlio, druskos, žvyro, išbarstyto per du žiemos mėnesius, net ir su galingiausia technika per savaitę neįmanoma surinkti.
Juolab kad kol oras kieme dar apie nulį, gatvių ir šaligatvių plovimo technika negali dirbti.

O šiukšlės ir gyvūnėlių „dovanėlės“ – tai čia apie mūsų pačių kultūrą. Kelininkai ar kiemsargiai čia niekuo dėti.

Paskutinė žinia: žiema dar nepasitraukė. Pasak sinoptikų, bus Klaipėdoje ir šalčių, ir sniego. Gal net šį savaitgalį. Tad palinkėjimas visiems: girdėkim, ką orų specialistai sako, pirmiausia žiūrėkim po kojom, o ne į tai, kas ką padarė ar nepadarė. Ir jei jau turim ką patarti namo administratoriui, kelių, šaligatvių valdytojams – tai kalbėkim iš esmės, o ne berkim priekaištus. Nė viena bauda ar kita sankcija paprastam klaipėdiečiui situacijos nepagerins ir išvažiuoti ar išbristi iš savo kiemo nepadės, nesugydys lūžusios rankos.

Kai kieme siaučia žiema, šaligatvis ir gatvė nebus sausi, švarūs ir saugūs, kaip vasarą. Sniegas ir ledas yra Lietuvos kasdienybė ir prie jos reikia prisitaikyti visiems.

Šis tekstas – asmeninė autoriaus nuomonė. Rubrikoje „Mums rašo“ publikuojamos nuomonės, už kurias redakcija neatsako.


  2021-03-05

  2 komentarai “Žiema, sniegas, kelininkai ir politika”

  1. AvatarIrena (IP: 78.57.207.95)

   Bet vienas straipsnis realiai apie tikrą padėtį.Prastai , kai politikai bando rodyti savo galią ir komentarus vos pasibaigus snygiui.Žinot, net gėda už juos.

  2. Avatarkas čia (IP: 193.217.2.221)

   Žemaitį iš gatvių valymo bendrovės pažįstu, bet jis ne Arūnas 🙂

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos adresas: Bangų g. 5A-3C, Klaipėda, LT-91250, Tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt