P0

Orai

Laukia žiemiška savaitė

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2021-03-09


Ką tik pasibaigusi kalendorinė žiema vėl priminė, kaip atrodo tikra žiema – su sniegu, pūgom, šaltuku, storu ledu ant ežerų. Tačiau kalendoriniai metų laikai retai sutampa su meteorologiniais, praneša Lietuvos hidrometeorologinė tarnyba.

Šalčiausia šią žiemą buvo rytinėje dalyje, šilčiausia – prie jūros (Nidoje -1,2 °C, Klaipėdoje -1,1 °C). Palmiros Mart nuotr.

Sinoptikų teigimu, žiema prasideda, kai paros vidutinė oro temperatūra nukrinta ir pastoviai laikosi žemiau 0°C, o pasibaigia, kai pakyla aukščiau 0 °C.

Šilčiausia – prie jūros

Praeitais metais šis perėjimas taip ir neįvyko, žiemos nebuvo, o šiais metais simboliškai prasidėjo su Naujų metų atėjimu, sausio 1 d., tik Pietų Lietuvoje savaite vėliau – sausio 8–9 d.

Pagal dabar turimus duomenis, visoje Lietuvoje žiema baigėsi vasario 21 d., tik Nidoje diena anksčiau – vasario 20 d. Žiema tęsėsi tik 50–51 dieną, Pietų Lietuvoje 43–44 dienas, taigi trumpiau nei du mėnesius. 

Vidutinė šios žiemos oro temperatūra Lietuvoje buvo -2,9 °C, tai 0,7° šalčiau nei standartinė klimato norma (SKN). Šalčiausia buvo rytinėje dalyje (Dūkšte -4,0 °C), šilčiausia – prie jūros (Nidoje -1,2 °C, Klaipėdoje -1,1 °C).

Šaltesnė žiema paskutinį kartą buvo 2013-ais (-4,1 °C). Žiemų nuo 1961 m. rikiuotėje šiųmetė yra 32 vietoje. 

Žiemos šalčiausia diena buvo sausio 17-oji, kai Joniškyje fiksuota -28,6 °C, panašiai šalta buvo ir vasario 6-ąją, kai Ukmergėje temperatūra nukrito iki -28,4 °C. Taigi, speigo (kai oro temperatūra nukrinta iki -30 °C ir žemiau) šią žiemą nesulaukėme.

Dienų, kai oro temperatūra bent vienoje meteorologijos stotyje nukrito žemiau -25 °C, buvo nedaug, iš viso septynios – sausio 17 ir 18 d. bei vasario 6, 7, 8, 18 ir 19 d. Dar septynias dienas oro temperatūra buvo nukritus žemiau -20 °C (sausio 15 ir 16 bei vasario 10–13 ir 16 dienomis). Aukščiausia žiemos oro temperatūra buvo 15,9 °C, registruota vasario 25 d. Kybartuose. Tai ir aukščiausia šios dienos oro temperatūra Lietuvoje per visą stebėjimų laikotarpį.

Daugiausia kritulių – Klaipėdoje

Pastovi sniego danga visoje Lietuvoje susiformavo pirmąjį sausio dešimtadienį, o nutirpo vasario paskutinėmis dienomis, tik pietrytiniame pakraštyje dar laikėsi iki 4 cm sniego danga. – vasario 15–16 d. išmatuota 50 cm.

Šią žiemą gąsdino šlapio sniego apdraba. Archyvinė Palmiros Mart nuotr.

Tačiau sniegas dovanojo ne tik žiemiškas linksmybes. Sausio mėnesį registruota keletas pavojingo snygio (kai per 12 val. ar trumpesnį laiką iškrinta 7 mm kritulių) atvejų. Sausio 26–27 d. smarkus snygis sukėlė šlapio sniego apdrabą pietiniuose ir rytiniuose rajonuose: lūžo medžiai, buvo užversti keliai, nutrauktos elektros linijos, kai kur žmonės elektros neturėjo 5–7 paras. 

Kritulių kiekis žiemą buvo beveik trečdaliu mažesnis nei SKN, Lietuvos vidurkis buvo 104 mm. Ypač mažai kritulių iškrito vasario mėnesį, tik ketvirtis įprastinio kiekio. Daugiausiai kritulių iškrito Klaipėdoje (154 mm) ir Puvočiuose (149 mm), mažiausiai – Trakuose (64 mm), Kybartuose (70 mm) ir Mažeikiuose (71 mm).

Saulė šią žiemą švietė vidutiniškai 168 val., kas ketvirčiu ilgiau nei SKN. Ypač saulėtas buvo vasaris – Saulė švietė beveik dvigubai ilgiau,nei gruodžio ir sausio mėnesius sudėjus kartu. Trumpiausiai Saulė švietė Utenoje (137 val.), o ilgiausiai –  Nidoje (192 val.),

Kokie orai numatomi artimiausiu metu?

Prognozuojama, jog kovo mėn. oro temperatūra Lietuvoje bus iki 0,5 °C aukštesnė, o kritulių iki 10 % mažesnis už daugiametę normą.

Tačiau artimiausiomis dienomis orai šalyje išliks žiemiški.

Trečiadienį šiauriniuose ir vakariniuose rajonuose numatomi krituliai, vyraus nedidelis sniegas (naktį snyguriuos mažiau). Kai kur plikledis, pustys. Vėjas pietvakarių, vakarų, 6–11 m/s. Temperatūra naktį 3–8, šiaurės vakariniuose rajonuose vietomis 0–2, šalies pietryčiuose kai kur 9–11 laipsnių šalčio, dieną nuo 1 laipsnio šalčio iki 4 laipsnių šilumos.  

Ketvirtadienio naktį daugiausia rytiniuose rajonuose, dieną vakariniame šalies pakraštyje truputį pasnigs. Naktį ir rytą plikledis. Vėjas pietų, pietryčių, naktį 5–10 m/s, dieną 8–13 m/s, vakare pajūryje gūsiai 15–17 m/s. Temperatūra naktį 3–8 laipsniai šalčio, dieną 1–5 laipsniai šilumos.  

Snigs ir penktadienio naktį, daug kur pustys, tik dieną vyraus vyraus šlapdriba ir lietus, bus plikledis. Vėjas naktį pietų, pietvakarių, 9–14 m/s, daug kur gūsiai 15–19 m/s, dieną pietvakarių, 8–13 m/s, vietomis gūsiai iki 16 m/s. Temperatūra naktį nuo 3 laipsnių šalčio iki 1 laipsnio šilumos, dieną 2–7 laipsniai šilumos.    

Šeštadienį naktį vietomis, dieną daug kur krituliai, vyraus šlapdriba ir lietus. Naktį vietomis rūkas. Vėjas pietvakarių, pietų, 8–13 m/s, dieną kai kur gūsiai 15 m/s. Temperatūra naktį nuo 2 laipsnių šalčio iki 3 laipsnių šilumos, dieną 2–7 laipsniai šilumos.

Sekmadienį jau vyraus lietus. Vėjas pietinių krypčių, 8–13 m/s, vakariniuose rajonuose vietomis gūsiai 15–17 m/s. Temperatūra naktį nuo 1 laipsnio šalčio iki 4 laipsnių šilumos, dieną 3–8 laipsniai šilumos, pajūry – iki 6 laipsnių.

Pagal išankstines prognozes, daugiau šilumos galima tikėtis tik antroje kitos savaitės pusėje.


  2021-03-09

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt