P0

Jūros istorijos

Kodėl Lietuvos laivynas buvo toks mažas?

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2021-03-20


Naujausioje Lietuvos jūrų muziejaus virtualioje parodoje pasakojama kaip kūrėsi Lietuvos jūrų laivynas, užgimė lietuviška jūreivystės tradicija.

Iki XX a. pradžios lietuvių gyvenamoje erdvėje – agrarinis kraštovaizdis. Miestuose ar miesteliuose gyveno ne daugiau 10-12 % visų gyventojų. Žemdirbystė ir gyvulininkystė buvo pagrindinis pragyvenimo šaltinis. Lietuva buvo toli nuo jūros, prie žagrės…

Bene pirmieji lietuvių kontaktai su jūra įvyko XIX a. antros pusės bežemių ir mažažemių lietuvių valstiečių emigracijos iš Rusijos imperijos į Šiaurės ir Pietų Amerika kontekste. Masinis žmonių judėjimas burlaiviais ir garlaiviais iš Europos per Atlanto vandenyną į Ameriką, kilo dėl ekonominių, politinių ir socialinių priežasčių.

Vienas pirmųjų apie jūros naudas valstybei ėmė kalbėti Kazys Pakštas (1893–1960 m.). Jis buvo vienas iš nedaugelio, akcentavusių jūros reikšmę. Jo supratimu tautinės vertės pajautimui yra būtina sava vėliava pasaulio jūrose, sava jūrinė politika.


  2021-03-20

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos adresas: Bangų g. 5A-3C, Klaipėda, LT-91250, Tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt