P0

Konsultacijos

Teismas: užsienyje sudaryta santuoka nėra pagrindas moters pavardei su galūne -as

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2021-03-31


Klaipėdos apygardos teismas apeliacine tvarka išnagrinėtoje civilinėje byloje dėl moters teisės pasirinkti vyro pavardę, neatitinkančią ištekėjusių moterų pavardžių darybos taisyklių, pripažino, kad byloje nėra pagrindo nukrypti nuo valstybinės kalbos taisyklių ir santuokos
sudarymo įraše moters pavardę nurodyti su galūne -as.

Lietuvos pilietė kreipėsi į teismą su prašymu panaikinti civilinės metrikacijos skyriaus sprendimą į santuokos sudarymo įrašą neįrašyti vyro pavardės (su vyriška galūne -as). Moteris nurodė, kad užsienio valstybėje sudarė santuoką ir mergautinę pavardę pakeitė į vyro pavardę su
galūne -as.

Klaipėdos apylinkės teismas pareiškimą tenkino – panaikino civilinės metrikacijos skyriaus atsisakymą santuokos sudarymo įraše pareiškėjos pavardę įrašyti su galūne -as, įpareigojo išduoti naują santuokos sudarymo įrašą su naująja pavarde. Apylinkės teismo vertinimu, civilinės metrikacijos skyriaus atsisakymas pakeisti pareiškėjos pavardę, atsižvelgiant į konkrečias faktines aplinkybes, sudaro prielaidas pažeisti privataus ir šeimos gyvenimo neliečiamumo principą ir asmens teisę į pavardę.

Tačiau apygardos teismas, išnagrinėjęs savivaldybės apeliacinį skundą, panaikino pirmosios instancijos teismo sprendimą.

„Teisėjų kolegija nurodė, kad pareiškėjos tikslas pasikeisti pavardę vyriška galūne turi būti įvertintas valstybės siekio išsaugoti savo kultūrinį ir kalbinį išskirtinumą kontekste. Teismas išaiškino, kad pagal Civilinės būklės aktų registravimo taisykles duomenys apie sutuoktinius į santuokos sudarymo įrašą perrašomi iš užsienio valstybės institucijos išduoto dokumento, patvirtinančio santuokos įregistravimą, o sutuoktinių vardai ir pavardės santuokos sudarymo įraše rašomi vadovaujantis lietuvių kalbos ir gramatikos taisyklėmis, nacionaliniais teisės aktais, reguliuojančiais vardų ir pavardžių rašymo dokumentuose tvarką (t. y. sulietuvinant). Byloje remtasi Valstybinės lietuvių kalbos komisijos išvada, jog moters pavardė iš vyro pavardės gali būti sudaroma su priesaga -ienė arba su galūne -ė, o moters pavardės forma su galūne -as prieštarauja Lietuvos Respublikos teisės aktams, lietuvių kalbos rašymo ir gramatikos taisyklėms. Ištyrus bylos medžiagą, konstatuota, kad pareiškėja neįrodė, jog atsisakymas įregistruoti pavardę vyriška galūne sukelia jai ar jos šeimos nariams nepatogumus gyvenimo privatumo kontekste, be to, teismas atkreipė dėmesį į tai, kad pareiškėja nepateikė įrodymų apie pavardės keitimo užsienio valstybėje užbaigimo procedūras”, – rašoma teismo pranešime.

Apygardos teismas įvertino ir aktualią Europos Žmogaus Teisių Teismo ir Europos Sąjungos Teisingumo Teismo praktiką, pagal kurią sprendžiant klausimą dėl pavardės, kuri neatitinka kalbos taisyklių, keitimo būtina nustatyti, ar atsisakymu ją keisti yra užtikrinama interesų – viena vertus, pareiškėjų teisės į jų asmeninio ir šeimos gyvenimo gerbimą ir, kita vertus, teisėtos atitinkamos valstybės valstybinės kalbos ir jų tradicijų apsaugos – pusiausvyra.

Apygardos teismo nutartis įsiteisėja nuo paskelbimo dienos, tačiau gali būti skundžiama kasacine tvarka Lietuvos Aukščiausiajam Teismui.


  2021-03-31

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos adresas: Bangų g. 5A-3C, Klaipėda, LT-91250, Tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt