Svarbu, Švietimas

Privalomi testai Klaipėdos švietimo įstaigose sukėlė paniką (17)

Virginija Spurytė

Virginija Spurytė
2021-04-08


Klaipėdos švietimo įstaigose verda aistros ne tik dėl skiepų nuo COVID-19, bet ir dėl prievolės periodiškai testuotis. Malšinti šias aistras ketvirtadienį ėmėsi Kultūros, švietimo ir sporto komitetas.

Martyno Vainoriaus nuotr.

Kovo 26 dieną Vyriausybė priėmė nutarimą, įsigaliojusį nuo kitos dienos, kuris įpareigojo švietimų įstaigų vadovus užtikrinti darbuotojų periodišką pasitikrinimą, ar jie neserga COVID-19 liga. Nutarime nurodoma, kad darbuotojai privalo periodiškai tikrintis kas 7-10 dienų, o jei laiku nepasitikrina ar atsisako testuotis, jis gali būti nušalintas nuo darbo ir jam nebus mokamas darbo užmokestis. Nušalinimas galios tol, kol darbuotojas pasitikrins arba tinkamai pasiskiepys.

Ir nors dauguma uostamiesčio mokyklų vis dar dirba nuotoliniu būdu, jose yra tokių darbuotojų, pavyzdžiui, valytojos, kiemsargiai, staliai, kurie fiziškai eina į darbą. Be to, nuo pirmadienio į klases jau gali grįžti ir uostamiesčio pradinukai, šis Vyriausybės nutarimas dėl privalomo testavimo galioja ir ikimokyklinio ugdymo įstaigoms.

„Švietimo įstaigų vadovai jaučia įtampa, nes konkrečiai nežino, kada ir kaip gali nušalinti darbuotojus nuo pareigų. O jei nenušalins, už tai gali būti nubausti. Be to, situacija ir tokia, kad paprastai pasidaryti testo neišeina. Nėra taip, kad šiandien užsiregistravau ir rytoj man bus atliktas testas. Laukti reikia ir daugiau nei po 10 dienų, tad ir tokie darbuotojai privalės būti nušalinti? Problema yra ta, kad tas nutarimas yra neaiškus“, – tvirtino Kultūros, švietimo ir sporto komiteto narys Edmundas Kvederis, kuris ir inicijavo, kad šis klausimas komitete būtų nagrinėjamas, o Klaipėdos savivaldybės administracija pateiktų savo išaiškinimą.

Klaipėdos savivaldybės Teisės skyriaus vyresnioji patarėja Eglė Mockienė tvirtino, jog testuotis atsisakęs darbuotojas nebūtinai turi būti nušalinamas nuo pareigų.

„Ir Švietimo ir mokslo ministerija pabrėžė, kad nušalinimas yra kraštutinė priemonė, kai negalima taikyti kitų alternatyvų – paskirti darbuotoją dirbti nuotoliniu būdu. Pirmasis dalykas, kuris turi būti pasiūlytas skiepytis ar testuotis atsisakiusiam darbuotojui, turi būti pasiūlymas dirbti nuotoliniu būdu. Jei darbuotojas tokio pasiūlymo atsisako, per dieną apie savo atsisakymą praneša vadovui, tai tada darbdavys nušalina darbuotoją nemokėdamas jam darbo užmokesčio tol, kol darbuotojas pasidarys testą“, – aiškino E. Mockienė.

Klaipėdos visuomenės sveikatos biuro vadovė Jūratė Grubliauskienė tvirtino, jog uostamiestyje kol kas nebėra problemos, jog testo reikia laukti labai ilgai.

„Viena pamaina Mobiliajame punkte buvo užimta kaupinių testams. Tačiau dabar jų nebereikia, nes Klaipėda išbraukta iš raudonosios zonos, todėl šiandien mobiliajame punkte atsilaisvino 200 vietų, tiek pat ir šeštadieniui. Žinau, kad pedagogai dabar labai intensyviai registruojasi tyrimams“, – teigė J. Grubliauskienė.

Ji pabrėžė, jog Vyriausybės nutarime numatyta, jog profilaktiškai tikrintis nereikia tiems švietimo darbuotojams, kurių vakcinacija yra baigta, tiems, kurie persirgo COVID-19 liga ir po jos dar nepraėjo 180 dienų. Testuotis nereikia ir tiems, kurie turės 60 dienų galiojančią antikūnių pažymą. Tačiau antikūnių testas yra mokamas, už jį iš savo kišenės turėtų susimokėti pats darbuotojas.

„Realiai atkrenta labai nemažai švietimo darbuotojų, kuriems nereikia testuotis. Kai po truputį žmones grupuojame, tada likusieji registruojasi profilaktiniams tyrimams ir procesas gražiai įsibėgėja“, – kalbėjo J. Grubliauskienė.

Ji tvirtino, jog trečiadienį su švietimo įstaigų vadovais įvyko ilgas pasitarimas, kuriame išsiaiškinta daugybė šio nutarimo vykdymo niuansų.

Biuro vadovė svarstė, jog didžiausia bėda bus su tais darbuotojais, kurie kategoriškai atsisakys testuotis.

„Tikimės, kad tokių bus nedaug, stengsimės su jais dirbti, padėti vadovams, kad nesusipratimų būtų išvengta“, – kalbėjo Klaipėdos visuomenės sveikatos biuro vadovė.

Kultūros, švietimo ir sporto komiteto pirmininkė Laima Juknienė teigė, kad ją pasiekė informacija, jog testuotis atsisakę darbuotojai gali būti nubausti 600 eurų bauda, o švietimo įstaiga, kurioje tokių darbuotojų yra, – 6000 eurų bauda.

„Operatyviąją kontrolę atlieka Nacionalinis visuomenės sveikatos centras. Mes tikrai nieko nebausime“, – teigė J. Grubliauskienė.

Kultūros, švietimo ir sporto komiteto nariai nusprendė kreiptis į Klaipėdos savivaldybės administraciją, kad jos teisininkai sudėliotų rekomendacijas, kaip įgyvendinti Vyriausybės nutarimą, ir jas pateiktų visoms uostamiesčio švietimo įstaigoms.

„Visos jos Vyriausybės nutarimą turi suprasti vienodai, o ne savaip interpretuoti. Taip visiems bus geriau“, – konstatavo E. Kvederis.


  2021-04-08

  17 komentarai “Privalomi testai Klaipėdos švietimo įstaigose sukėlė paniką”

  1. AvatarS (IP: 78.63.37.48)

   Galima suprasti tuos, kurie atsisako skiepytis, tačiau tie, kurie atsisako testuotis yra pavojingi puspročiai.

  2. AvatarAuklėtoja (IP: 78.57.225.253)

   Pasidarius testą, po 10 dienų negavau vietos kiram testui, tik po 12. Ką daryti tokiu atvėju?

  3. AvatarSkaitytojas (IP: 83.179.84.221)

   Pasiskiepijas taip pat gali susirgti, bet jam 180 d. Tikrintis nėra būtina. Ir tuo laikotarpiu platinu, platinu kiek noriu. Izoliuotis nereikia. Kur logika.

  4. Avatar (IP: 84.15.184.43)

   Besivažinėjsnt autobusais testuotis papildoma galimybė užikrėsti tuo virusu.

  5. AvatarMokytojui (IP: 84.15.177.210)

   Tik nereikia gąsdinti, nes jei reiks, tai ir atleis. O pasirodo, kad būsite labai turtingas “mokytojas”, kad norite po teismus tampytis. Pirma, reikėtų pasidomėti, kiek pinigų kainuos tas tampymasis po teismus ir kokia nauda iš to bus, o tų tamstos gąsdinimų”tegul pabando…”niekas nebijo! Mokytoju

  6. AvatarMokytojas (IP: 90.131.33.138)

   Tegu tik pabando atleist teismuose užtampysiu

  7. AvatarJ.P. (IP: 84.15.184.226)

   Tai genocidas ,tikiu Dievas yra ,ateis laikas ir jūs ponai už viską atsakysite!

  8. AvatarAnonimas (IP: 188.69.210.64)

   Netiesa, kad nėra problemos: šiandien atlikus testą, vietos po 10 ar šiek tiek mažiau dienų nebėra!!!

  9. AvatarZina (IP: 88.119.212.120)

   Dirbame ikimokyklinėje įstaigoje. Užsiregistravus testui,paskiriamas laikas,dažniausiai tai būna darbo metu. Auklėtoja ar auklyte turi išeiti,o kas tuo metu prižiūrės vaikus? Bent jau mūsų įstaigoje tai niekam neidomu😂

  10. AvatarKostas (IP: 83.171.17.4)

   Įdomi situacija Klaipėdoje. Skiepo neduoda, o testuoti per prievartą verčia.

   • AvatarTomas (IP: 86.100.133.193)

    Pažiūrėk kas valdžioj merdėja ir neuždavinėkit kvailų klausimų.

   • AvatarSaulė (IP: 83.176.183.94)

    Klaipėdoje skiepytis kviečia, kaip Jūs sakot, duoda ir netgi norima vakcina. O testuotis REIKIA jei norite dirbti kontaktiniu būdu. Kur Jūs matote problemą?

  11. AvatarAnonimas (IP: 78.62.144.151)

   Ohoho kokios baudos… Lietuva tik iš baudų ir gyvena, gėda.

  12. AvatarVidui (IP: 78.60.195.125)

   Ne tą straipsnį komentuojate. Jei sergate sifiliu, tai pagaliukas eina būtent ten kur kažką siuntėt. Su pagarba, …ir pagaliuku nosyje.

  13. Avatarskaitytoja (IP: 86.100.132.156)

   kodėlpersirgęs-180 dienų galima nesitestuoti,o antikūnių-tik 60.Kuo skiriasi/

  14. AvatarLina (IP: 86.100.68.153)

   Kai pusė darbuotojų su skiepais ar be jų darželiuose jau persirgo,tai dabar tikrinsim.
   Ko vaikų tėvų niekas netestuoja? Serga,guli skirtingais adresais,pavardėm registruoti ,o vaikai būtinai lanko grupę .Būtinai.
   Ar yra nors vienas darželis kur žmones nesirgo?

  15. AvatarVidas (IP: 90.131.44.252)

   Nebūtų avys,atsisakytų ir te sau kišas tuos pagaliukus į kitą galą…

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt