P0

Politika

Siūlo įteisinti laisvės gynėjo statusą

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2021-04-13


Antradienį Klaipėdoje išrinktas Seimo Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narys Arvydas Pocius įregistravo įstatymo projektą dėl laisvės gynėjo statuso įteisinimo. Juo siekiama apibrėžti laisvės gynėjo sąvoką ir nustatyti teisinį statuso pripažinimo mechanizmą.

Pasak projekto iniciatoriaus, įteisinus laisvės gynėjo statusą, būtų tinkamai įvertintas karių ir pareigūnų indėlis į Lietuvos nepriklausomybės kūrimo procesą.

Gynėjų štabas Klaipėdoje sausio 13-osios naktį laukia žinių. Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus nuotr.

„Panašūs laisvės gynėjo statusą siekiantys įteisinti įstatymo projektai buvo teikiami ir praėjusioje Seimo kadencijoje. Labai gaila, tačiau šis statusas net ir praėjus trisdešimčiai metų nėra aiškiai reglamentuojamas teisės aktais, o ir kai kurių laisvės gynėjų indėlis į Lietuvos valstybingumo išsaugojimą vis dar nėra deramai pripažintas politiniu lygiu. Todėl įregistruotas naujasis įstatymo projektas Lietuvos valstybei tarnavusiems piliečiams suteiks deramą pagarbą ir taip ilgai lauktą įvertinimą už jų drąsą ir pasiaukojimą“, – pranešime cituojamas A. Pocius.

Pagal projektą, laisvės gynėjais būtų pripažįstami Lietuvos Respublikos piliečiai, kurie prisiekė Lietuvos Respublikai ir 1990 m. kovo 11 d. – 1991 m. rugpjūčio 21 d. aktyviai dalyvavo atkuriant Lietuvos valstybingumą, saugojant ir ginant valstybės sieną ar kitus valstybinės svarbos objektus, įvairiomis nesmurtinio pasipriešinimo formomis priešinosi agresyviems sovietų ekonominiams ar kariniams veiksmams.

Įstatymo projektu apibrėžiama, jog laisvės gynėjais laikomi kariai savanoriai, Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos Apsaugos skyriaus pareigūnai, Valstybės saugumo departamento pareigūnai, Muitinės departamento pareigūnai, policijos pareigūnai ir šauliai. Šis statusas butų pripažįstamas asmeniui ir po jo mirties.

Įstatymo projekte numatyta, jog šiam statusui skirti ir pažymėjimams išduoti būtų sudaroma speciali komisija, kurią turėtų suformuoti atstovai iš Krašto apsaugos ministerijos, Vidaus reikalų ministerijos, Valstybės saugumo departamento, Muitinės departamento, Vadovybės apsaugos tarnybos, Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro ir Lietuvos šaulių sąjungos.

Siūloma, kad naujas teisinis reguliavimas įsigaliotų nuo 2021 m. rugpjūčio 21 d.

Įstatymo projektą kartu su A. Pociumi teikia Seimo nariai Radvilė Morkūnaitė – Mikulėnienė, Laurynas Kasčiūnas, Virgilijus Alekna, Andrius Kupčinskas, Jonas Gudauskas, Saulius Skvernelis, Andrius Mazuronis, Antanas Vinkus, Dovilė Šakalienė, Liudas Jonaitis, Valdemaras Valkiūnas, Emanuelis Zingeris, Algirdas Stončaitis, Jonas Jarutis, Andrius Vyšniauskas.


  2021-04-13

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos adresas: Bangų g. 5A-3F, Klaipėda, LT-91250, Tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt