P0

Politika

Tiesioginių mero rinkimų gali ir nebebūti

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2021-04-19


Konstitucinis Teismas (KT) pirmadienį paskelbė, kad tiesioginiai merų rinkimai prieštarauja šalies Konstitucijai. Toks KT sprendimas oficialiai įsigalios po poros metų, kad nebūtų teisiškai kvestionuojami dabartinių tiesiogiai išrinktų merų įgaliojimai.

Bylą prieš porą metų šiame teisme inicijavo tuometinių opozicinių Seimo narių grupė. Ji be kita ko teiravosi, ar buvo galima nuo 2015 m. Lietuvoje įteisinti tiesioginius merų rinkimus nepakeitus Konstitucijos.

Anot KT, Vietos savivaldos, Savivaldybių tarybų rinkimų bei kituose įstatymuose nustatyta tiesioginių merų rinkimų tvarka, kuri taikyta 2015 ir 2019 m. vykusiuose savivaldos rinkimuose, prieštarauja Konstitucijoje įtvirtintai vienpakopei savivaldos sistemai.

Pabrėžta, kad pagal galiojančias Konstitucijos nuostatas, visi savivaldybių tarybų nariai yra lygūs bei turi teisę pretenduoti į savivaldybių formuojamas institucijas, įskaitant ir į mero poziciją. Tuo metu minėtieji įstatymai numato iš kitų savivaldybės tarybos narių išskirtinį merų statusą vien todėl, kad jie išrinkti kitaip nei likusieji tarybų nariai.

Jeigu Seimas per artimiausius maždaug pusantrų metų nesugebės susitarti dėl Konstitucijos pakoregavimo, 2023-ųjų ankstyvą pavasarį bus vėl, kaip ir anksčiau, renkamos tik savivaldybių tarybos, o pastarosios savo ruožtu išsirinks merus.


  2021-04-19

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt