P0

Jūros istorijos

Liudviko Stulpino gyvenime buvo gausu nuotykių ir pavojų

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2021-04-21


Programą „Lietuva – jūrinė valstybė“ vykdantis Lietuvos jūrų muziejus pristato keletą įdomių pirmojo Lietuvos jūrų kapitono Liudviko Stulpino (1871–1934) gyvenimo faktų.

„Kapitono gyvenime buvo gausu nuotykių ir pavojų. 1910 m. Liudviko Stulpino vedamas laivas su 700 keleivių užplaukia ant uolų prie Škotijos, dėkui dievui – išvengta aukų, keleivius paėmė kitas garlaivis. Kita istorija – jau būdamas garlaivio „Birma“ kapitonas, jis Baltijos jūroje, žiemą, išgelbsti žūstančio vokiečių burlaivio įgulą, už tai apdovanojamas. Liudviko Stulpino vedami laivai plaukia pačiais įvairiausiais maršrutais, jis tampa vienu geriausių Rytų Azijos bendrovės laivyno kapitonu. Žinoma, plačiausiai Liudviko Stulpino vardas nuskamba 1912 metais – mat „Birma“ priima skęstančio svajonių laivo „Titaniko“ nelaimės signalą (teigiama, kad tai buvo pirmasis laivas, pasikalbėjęs su katastrofą patyrusiu laineriu), ir, nei akimirkos nesuabejoję, skuba į pagalbą. Kapitonas paskiria 15 papildomų kūrikų, kad laivo varikliai turėtų kuo daugiau galios, įgula pasiruošia, kad turės priimti, šildyti ir maitinti lediniame vandenyje sušalusias aukas. Vis dėlto, „Birma“ tolokai nuo tragedijos vietos – apie 100 jūrų mylių, o „Titanikas“, matyt, neviltyje ir panikoje, praneša netikslias koordinates. Tad atvykęs į katastrofos vietą, nei Jacko, nei Roses (personažai iš Jameso Camerono filmo „Titanic“) ten neberanda – tik ledkalnį. Likusius gyvus katastrofos liudytojus išgelbsti anksčiau atvykęs laivas – „Carpathia“, – biografinėje apybraižoje rašo Justinas Žilinskas.


  2021-04-21

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos adresas: Bangų g. 5A-3C, Klaipėda, LT-91250, Tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt