P0

Kultūra

Kino teatrai atsivers, bet premjerų gali būti mažiau

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2021-04-24


Nors kino teatrams nuo balandžio 19 d. ir vėl leista atverti duris žiūrovams, kino salėse, kurios pusmetį buvo tuščios, filmai greičiausiai ims suktis tik kitą savaitę, o ir lietuviškų filmų bus rodoma mažiau, praneša Statistikos departamentas.

Kino teatrų atstovai aiškina, kad problema – ne vien naujų filmų, kuriuos dar reikia įsigyti, premjeros. Svarstoma, ar finansiškai naudinga atsidaryti, kai leidžiama veikti tik trečdaliu pajėgumo.

Dėl karantino bus ribojamas kino teatrų lankytojų skaičius. Archyvinė Palmiros Mart nuotr.

Dėl šalyje vis dar galiojančio karantino kino seanso metu salėje galės būti užimta 30 proc. sėdimųjų vietų – ne daugiau kaip 150 žmonių.

Verslininkai tikina, kad net ir padidinus žiūrovų skaičiaus limitą iki 50 proc., nuostolių vis tiek nebūtų išvengta. Vis dėlto kino teatrų vadovai tvirtina, jog bilietų kainų kol kas kelti neketina.

Mažėjo pajamos

Statistikos departamento duomenys rodo, kad jau pernai, kai kino teatrai buvo uždaryti trumpiau, jų pajamos krito daugiau nei perpus.

Už parduotus bilietus į filmus pernai buvo gauta 8,6 mln. EUR pajamų.

Kino teatrų pajamos už bilietus sumažėjo, palyginti su 2019 m., 13 mln. EUR. 2018 m. teatrai už parduotus bilietus į filmus gavo 22,6 mln. EUR pajamų.

Vilniaus regione pernai už bilietus pavyko surinkti 3,6 mln. EUR, Kauno apskrityje – 2,3 mln., Klaipėdos – 1,1 mln., Panevėžio apskrityje – 574 tūkst. EUR.

Dar labiau nei pajamos už parduotus bilietus į filmus pernai mažėjo pačių žiūrovų skaičius.

Statistikos departamento duomenimis, 2020 m. kino teatrai sulaukė 1,6 mln. Žiūrovų. 2019 m. buvo pasiektas 4 milijonų skaičius. 2018 m. kino teatruose filmus žiūrėjo 4,3 mln. žiūrovų.

Į kino teatrų sales sugrįžę žiūrovai turės ir mažesnį bent jau lietuviškų filmų pasirinkimą. Lietuvos kino centro duomenimis, naujų filmų praėjusiais metais Lietuvoje buvo sukurta 34, o užpernai – 52.

Daugiau nei pusė pernai Lietuvoje sukurtų filmų buvo dokumentiniai (17) ir karantinas jų kūrimui įtakos beveik neturėjo (2019 m. dokumentinių filmų sukurta 16).

Lietuviškų vaidybinių filmų pernai buvo sukurta 11. Lietuvos kino kūrėjams buvo sėkmingesni ir 2019, ir 2018 m. – tuomet sukurta atitinkamai 17 ir 21 naujas kino filmas.

Populiariausi – amerikiečių filmai
Vienas iš žiūrimiausių lietuviškų filmų buvo Karolio Kaupinio „Nova Lituania”

Vis dėlto kino teatruose apsilankantys kino mėgėjai dažniausiai renkasi Jungtinėse Amerikos Valstijose sukurtus filmus. Jiems pirmenybę pernai teikė 52,2 proc. kino teatrų lankytojų, o lietuviškus filmus rinkosi 21,9 proc. žiūrovų. Panašios tendencijos buvo ir ankstesniais metais.

2020 m. Lietuvoje iš viso veikė 128 kino salės. Ankstesniais metais jų mūsų šalyje buvo 98. Atrodo, padidėjimas nemažas, bet ir jis atsirado dėl to, kad į šį skaičių buvo įtrauktos kultūros centrų kino salės.

Mažėjo ir teatrų žiūrovų, muziejų lankytojų

Pandemija ir dėl jos įvestas karantinas pernai jaukė ir teatrų veiklą, griovė koncertų organizatorių planus.

2020 m. valstybiniai teatrai sulaukė 305 tūkst. žiūrovų, palyginti su 2019 m., juos aplankė 765 tūkst. žmonių. Valstybinių teatrų pajamos už parduotus bilietus buvo daugiau kaip perpus mažesnės nei 2019 m. (atitinkamai – 3 mln. ir 7,9 mln. EUR).

Nevalstybiniuose teatruose pernai apsilankė 256 tūkst. žmonių, o 2019 m. – 698 tūkst. Juose buvo surengta 1,8 tūkst. spektaklių ir kitų renginių, 2019 m. – 4,2 tūkst.

Nevalstybinių teatrų pajamos už parduotus bilietus į spektaklius 2020 m. siekė 2,7 mln. EUR, arba 4,6 mln. EUR mažiau nei 2019 m.

Daug mažiau nei ankstesniais metais pernai renginių vyko ir kituose kultūros centruose. 2020 m. šalyje buvo surengta 38 tūkst. koncertų ir kitų renginių (2019 m. – 57,7 tūkst.).

Perpus mažiau lankytojų sulaukė ir šalies muziejai. Praėjusiais metais juose apsilankė 2,8 mln. žmonių, o užpernai muziejai sulaukė 5,6 mln. lankytojų.


  2021-04-24

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos adresas: Bangų g. 5A-3C, Klaipėda, LT-91250, Tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt