P0

Sveikata

Erkių sukeliamų ligų daugėja gegužę, o piką pasiekia liepą

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2021-04-28


Su šiluma bunda ir pavojingas ligas platinančios erkės. Lietuvos teritorijoje užsikrėsti erkių pernešamomis ligomis galima visur, o specialistai atkreipia dėmesį, jog pandemijos metu dar svarbiau susirūpinti saugumu, nes žmonės daugiau laiko leidžia gryname ore – parkuose, miškuose, kaimo sodybose. „Lietuvos draudimo“ duomenimis, būtent gegužė yra mėnuo, kai ima sparčiai daugėti su erkių sukeliamomis ligomis susijusių įvykių.

Erlando Paplauskio nuotr.

„Erkės mūsų krašte dėl gamtinių ir klimato sąlygų paplitusios gausiai, tad rizika užsikrėsti jų sukeliamomis ligomis yra itin didelė ir išlieka visus metus, bet visgi dinamiką galime stebėti. Gegužė yra tas mėnuo, kai fiksuojame didžiausią augimą – lyginant su balandžio mėnesiu, atvejų skaičiai šokteli triskart ir auga toliau. Liepą ir rugpjūtį erkių sukeliamos ligos pasiekia patį piką, kai turime apie 100 atvejų per mėnesį. Vėliau, rugsėjį ir spalį, matomas lengvas kritimas žemyn, tačiau ryškus sumažėjimas fiksuojamas tik lapkritį. Tada žalų skaičius būna apie dvidešimt atvejų per mėnesį“, – pranešime spaudai klientų žalų atvejus analizuoja „Lietuvos draudimo“ Žalų departamento direktorius Artūras Juodeikis.

Užsikrėsti galima ir didžiuosiuose miestuose

Užsikrėsti erkių platinamomis ligomis labiau rizikuoja tie, kurie gyvena miškingose vietovėse ar dažnai būna gamtoje, ypač ten, kur auga aukšta žolė, vyrauja krūmai ar panaši augmenija. Visgi erkės sutinkamos ir didesnių miestų parkuose ar skveruose, soduose, gyvenamųjų namų teritorijose.

Anot draudikų atstovo, per praėjusius metus buvo fiksuota daugiau nei 450 žalų, o išmokos siekė daugiau nei 176 tūkst. eurų sumą.

Įsisiurbus erkei, vienu kartu žmogus gali užsikrėsti keliomis ligomis. Visgi dvi yra pavojingiausios – Laimo liga ir erkinis encefalitas.

„Per pastaruosius metus didžioji dalis išmokėtų išmokų klientams, apsidraudusiems nuo erkių platinamų ligų, buvo būtent dėl Laimo ligos. 2019 metais žalų skaičius dėl Laimo ligos buvo 364, o pernai metais siekė jau net 399. Tuo tarpu nuo erkinio encefalito žalų skaičiuojame dešimt kartų mažiau – 2019 ir 2020 metais jų buvo po 37 kasmet“, – skaičiais dalinasi „Lietuvos draudimo“ ekspertas.

Draudimas nuo erkių sukeliamų ligų, kurį siūlo įmonė, apima ne tik Laimo ligą ir erkinį encefalitą, bet ir erkinį mielitą, erkinį encefalomielitą.

„Mūsų įmonės duomenimis, vidutinė suma, išmokama erkių sukeltoms žaloms atlyginti, yra daugiau nei 400 eurų. Taip pat pasitaiko tokių atvejų, kai išmokos viršija 1500 eurų sumą“, – teigia A. Juodeikis.

Įkandus erkei, specialistas rekomenduoja iš karto kreiptis į gydytoją, kuris atliks reikiamus tyrimus, o ligos atveju greitai parinks efektyvią gydymo priemonę. Primenama, kad veiksmingos vakcinos nuo Laimo ligos nėra, jai imunitetas neįgyjamas, todėl žmogus šia liga gali susirgti pakartotinai, jeigu vėl įsisiurbs užsikrėtusi erkė.


  2021-04-28

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos adresas: Bangų g. 5A-3C, Klaipėda, LT-91250, Tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt