P0

Mums rašo

Viešas kreipimasis (7)

Romas Gailius, architektas
2021-04-28


Pastaruoju metu viešai nuskambėjo Kauno įvykiai pavadinti liūdnu Art Deko fronto vardu. Gindamas viešą interesą ir kultūros vertybes, architektas Audrys Karalius atsisėdo į teisiamųjų suolą. Bet tuo pačiu ir atskleidė mūsų Valstybės žaizdas teritorijų planavime, kultūros vertybių apsaugoje, statybos teisės aktuose, reglamentuose ir valstybės institucijų abuojumą.

Ėmęsis pilietinės iniciatyvos saugoti valstybės turtą – paveldą ateities kartoms, architektas dabar sėdi teisiamųjų suole ir kaltinamas Baudžiamuoju kodeksu. Tik ar tai atsitiktinumas? Ar ši bėda taikoma tik Kaunui ir jo gyventojui A. Karaliui?

Iliuzinė tvarka – tai kaip tas visiems atsibodęs, bet labai gajus virusas, jau senokai giliai prasiskverbęs ir dauginasi šioje didelių interesų/statybų sferoje. Tik klausimas, ar tai dera su demokratija ir gerovės valstybe visiems?

Gerbiamas ekscelencija Gitanai Nausėda, Teritorijų planavimo įstatymo pamatinė esmė – suderinti valstybės, verslo ir visuomenės interesus. Todėl prašau inicijuoti kreipimąsi į Konstitucinį Teismą ir paklausti, ar praėjusi Vyriausybė nepažeidė pagrindinio šalies dokumento – Konstitucijos, savo veiksmais inicijuodama viename mieste rengti du atskirus Bendruosius planus (BP). Vieną – savo atskirą viršesnį uosto BP. Kitą, žemesnio lygmens – miesto BP. Nors teritorijų planavimo įstatymas formaliai tai leido, bet realiai tai nepagarba savo šalies piliečiams.

Valstybė viešai deklaruoja demokratiją, savivaldos teises, darnią, tvarią ir draugiškos aplinkos valstybės kūrimo sampratą, bet tuo pačiu prioritetą teikia tik abejotinai ekonominei gerovei – stambaus kapitalo grupėms.

Joms suteikiama teisė pasirengti „aukštesnio lygmens“ dokumentą – uosto BP, o Jūsų gimtojo miesto Klaipėdos gyventojams lieka tik prie jo prisiderinti pasirengus dar vieną, „žemesnio lygmens“ planavimo dokumentą – miesto BP. Tačiau tai jau nei demokratija, nei Jūsų deklaruojama gerovės valstybės idėja.

Gerbiama premjere Ingrida Šimonyte, Klaipėdos miestas ir uostas istoriškai visada buvo neatsiejamas vienas nuo kito. Nenormalu ir žalinga valstybei yra tai, kaip dabar procesai vyksta. Tačiau miestas ir uostas ir dabar privalo išmokti susitarti, nes formali procedūrinė teisė negimdo tiesos ir juo labiau tvarios ateities. Todėl prašau inicijuoti veiksmus ir Vyriausybei atšaukti uosto bendrojo plano tvirtinimą kaip nesuderinamą su Klaipėdos miesto žmonių lūkesčiais gyventi prie jūros ir marių, kvėpuoti tyru ir švariu oru, auginti sveikus vaikus ir turėti galimybę kurti savo miestą ir jo ateitį. Patvirtinus uosto BP ši galimybė tapo formali, bet ne reali ir todėl beprasmė.

Gerbiama Seimo pirmininke Viktorija Čmilyte-Nielsen, prašau inicijuoti planavimo, statybos procesus reglamentuojančių teisės aktų rimtą ir profesionalų auditą dėl aukščiau paminėtų argumentų. Tikslas – ateičiai sukurti vieningą, tvarią ir darnią planavimo ir statybos procesų teisinę aplinką visuomenei, verslui ir kitiems šio proceso dalyviams. Ją išdiskutavus ir rimtai aptarus, patvirtinti nors 10-čiai metų ir šių tvarkų kas mėnesį nekeisti.


  2021-04-28

  7 komentarai “Viešas kreipimasis”

  1. Avatarstebiu (IP: 78.60.244.240)

   Pezalai… Bankrutavęs. Tai rašinėja vėjus….

  2. AvatarAnomalija (IP: 88.119.39.225)

   Ar dažnai kur matėte kaip tikras architektas viešai rėžia Tiesą! Nebijodamas ponų akyse pasirodyti ,,marginalu”, ar ,,rėksniu”:). Už tai jam didelis Ačiū.

  3. AvatarSnukdauzis (IP: 31.124.222.54)

   Teisia ne uz kulturos vertybiu gynima, o uz snukdauziska elgesi, del kurio beje jis nejaucia jokios kaltes. Gal pradekim visi stumdyti zmones atliekancius savo darba, taip tikrai pakeisim pasauli i teigiama puse.

  4. Avatarasss (IP: 78.57.208.115)

   Pats Gailius apsitvėrė valdišką žemę, o rėkauja dėl uosto taršos. Savo kieme susitvarkyk tada kalbėk.

  5. AvatarNa tik nereikia ... (IP: 83.176.198.165)

   Saugoti reikia , bet taip kaip elgėsi ,dabar baudžiamas ponas , aš mačiau . Chamas , rėkė , stūmė kitą asmenį taip , kad jis nugriuvo ir lygiai taip pat negalvojo kaip ir “namo griovėjas “. Manau jį dėl to ir baudžia . O tos aimanos , istorijos išsivartymai ….Seniai nebetikiu …

  6. AvatarDar ir (IP: 78.61.179.125)

   S. Gentvilui reikėtų parašyti: juk jis pats klaipėdietis, dar ir ministeris. Valdžia, nepaversk dykviete Klaipėdos pajūrio ir miškų dėl euro į savo ar verslų kišenę!

  7. AvatarTiesa (IP: 86.100.169.240)

   Ačiū Romui Gailiui už tiesą. Didžiausia pagarba!

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt