P0

Kultūra, Svarbu

Didžiausias naujojo tarptautinio Klaipėdos festivalio iššūkis – nenuspėjami pajūrio orai

Palmira Martinkienė

Palmira Mart
2021-04-30


Tris dešimtmečius klaipėdiečius džiuginęs vasaros pabaigoje vykęs festivalis „Muzikinis rugpjūtis pajūryje” šiemet pradeda naują kūrybinį etapą – keičia ir pavadinimą, ir dislokacijos vietą.

Liepos 29 – rugpjūčio 14 dienomis uostamiestyje vyksianti klasikinės muzikos fiesta nuo šiol vadinsis Klaipėdos festivaliu ir visas dienas vyks po atviru dangumi – senajame Klaipėdos elinge.

Penktadienį festivalio programa ir atlikėjai žurnalistams pirmąsyk pristatyti mišriu būdu – ir tiesiogiai Žvejų rūmuose, ir per nuotolį kalbinant jo kūrėjus.

Žymusis choreografas iš Slovėnijos pasidžiaugė, kad daugelį Europos teatrų apkeliavę jo tarptautiniai pastatymai bus parodyti ir Klaipėdoje bei dėl to sakė esąs pagerbtas. Olesios Kasabovos nuotr.
Vietą padiktavo „Skrajojančio olando” sėkmė

Festivalio rengėjo – Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro vadovė Laima Vilimienė naująjį festivalį vadino ir nepakartojamu, ir didingu, ir vyksiančiu unikalioje vietoje bei propaguosiančiu ekologines idėjas.

„Iš tiesų šiandien yra nepaprastai džiugi ir, sakyčiau, unikali akimirka, nes mes galime pristatyti gimstantį projektą, būti jo ištakose, t.y. pirmąjį tarptautinį Klaipėdos festivalį”, – spaudos konferencijoje sakė ji.

L. Vilimienės teigimu, šis renginys sieks tapti reprezentaciniu, Europai ir pasauliui pristatysiančiu ne tik Klaipėdą, ne tik Lietuvą, bet ir visą Baltijos regioną.

Šiems siekiams organizatorius įkvėpė pernai per uostamiesčio gimtadienį elinge parodytos Richardo Vagnerio operos „Skrajojantis olandas” sėkmė.

„Tad ir šio festivalio simboliu turėtų tapti senasis elingas, nes festivalis rutuliosis šioje unikalioje erdvėje, buvusioje Pauliaus Lindenau gamykloje”, – kalbėjo L. Vilimienė, priminusi „Skrajojančio olando” gautus apdovanojimus bei daug palankių vertinimų sulaukusią spektaklio transliaciją „OperaVision” tarptautinėje platformoje.

Tad net keturias pozicijas iš 7-nių Klaipėdos festivalyje užims šis pastatymas. „Skrajojantis olandas” bus rodomas liepos 29 ir 31 dienomis bei rugpjūčio 1-ąją ir rugpjūčio 4-ąją.

Teatro vadovė pasidžiaugė, jog spektaklyje šį kartą be jau matytų veidų pasirodys ir naujų solistų, tarp kurių – pasaulyje Kristian Benedikt sceniniu vardu žinomas Vaidas Vyšniauskas, Manuela Uhl iš Vokietijos, latvis Richards Mačanovskis.

Spektakliams diriguos Modestas Pitrėnas ir Klaipėdos muzikinio teatro vyriausiasis dirigentas Tomas Ambrozaitis.

Pastarasis neslėpė, jog jam didžiausią rūpestį kelia pajūrio orai.

„Bet niekas nežino, koks bus oras”, – atsakydamas į klausimą apie orkestro laukiančius iššūkius teigė jis, pridūręs, jog gryname ore rengti koncertus visada yra rizikinga, o „nuo vandens dar eina ir tam tikras vėsumėlis”.

Tuo metu operos režisierius Dalius Abaris, kartu su solistu Tadu Girininku už „Skrajojantį olandą” apdovanotas „Auksiniu scenos kryžiumi”, irgi sakė, jog „visada antras kartas būna sudėtingesnis”.

„Gali nebepavykti taip lengvai praslysti, kaip pernai, turiu galvoje orą, tad reikia ruoštis dar didesniems netikėtumams”, – nuogąstavimais dalijosi režisierius.

Panašiai kalbėjo ir M. Pitrėnas, paklaustas, ar antrąsyk diriguoti operą bus lengviau.

„Nemanau, kad bus lengviau, nes kiekvienas kartas yra kaip paskutinis arba kaip pirmas, kaip kam labiau patinka”, – tiesiai iš Rygos kalbėjo jis, palinkėjęs, kad Klaipėda su savo naujuoju festivaliu taptų lygiaverte konkurente Latvijos sostinei.

M. Pitrėnas džiaugėsi, kad prie dirigento pulto stos ne tik jis, bet ir jo bičiulis Tomas Ambrozaitis. Olesios Kasabovos nuotr.
Simfoninės muzikos koncertas ir du šokio spektakliai

Klaipėdos festivalyje taip pat skambės simfoninės muzikos koncertas, kuriame su Roberto Šerveniko diriguojamu teatro simfoniniu orkestru pasirodys „rusiškuoju Paganiniu“ tituluojamas smuiko virtuozas Maksim Fedotov. Dirigentui jis prisipažino jaunystėje koncertavęs dar senojoje Palangos vasaros estradoje.  

Koncertas, pavadintas „Elingo ritmu – žėrinti marių muzika“, vyks rugpjūčio 6 d., o baigiamuoju Klaipėdos festivalio akcentu rugpjūčio 13 – 14 dienomis taps vieno ryškiausių šiuolaikinio šokio kūrėjų iš Slovėnijos Edwardo Clugo sukurti du vienaveiksmiai šokio spektakliai „Stabat Mater“ (pagal Giovanni Battista Pergolesi muziką) ir Igorio Stravinskio „Šventasis pavasaris“.

Žymusis choreografas pasidžiaugė, kad daugelį Europos teatrų apkeliavę jo tarptautiniai pastatymai bus parodyti ir Klaipėdoje bei dėl to sakė besijaučiąs pagerbtas.

Pasak E. Clugo, abiejų šokio spektaklių pagrindinių herojų – moterų – trapumą bei iš to kylančią jų galią „elingas dar labiau sustiprins”.

Beje, šie šokio spektakliai bus įtraukti ir į Klaipėdos muzikinio teatro repertuarą, tad nespėjusieji jų pamatyti festivalio metu tai galės padaryti vėliau – spektakliai bus rodomi Žvejų rūmuose.

Klaipėdos festivalis startuoja ir su nauju logotipu bei įvaizdžiu, o savo partneriu pasirinko Lietuvos jūrų muziejų.

Viso festivalio metu muziejaus darbuotojai rengs vadinamąsias ekoprovokacijas, taip siekdami atkreipti dėmesį į aktualias ekologijos problemas. Pasak L. Vilimienės, „menas ir ekologinis požiūris į aplinką yra galinga jėga”.


  2021-04-30

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos adresas: Bangų g. 5A-3C, Klaipėda, LT-91250, Tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt