P0

Politika

Liberalai siūlo Konstitucijoje neapibrėžti mero galių

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2021-05-11


Svarbiausia Konstitucijoje įtvirtinti tiesiogiai renkamo mero instituciją, o konkrečias jo funkcijas jau būtų galima apibrėžti atskiru įstatymu. Tokią išeitį iš dabartinės situacijos, kuomet mero rinkimų tvarka pripažinta prieštaraujanti Konstitucijai, po susitikimo su liberalų merais siūlo Liberalų sąjūdžio frakcija Seime.

Šiuo metu pareigas einantys merai gali vykdyti savo įgaliojimus tik iki kadencijos pabaigos, o nepakeitus Konstitucijos kitos kadencijos merus vėl rinktų savivaldybių tarybos. Martyno Vainoriaus nuotr.

„Pirmiausia siūlome įtvirtinti tai, kam pritaria ir skirtingos politinės jėgos, ir 90 proc. rinkėjų – niekas neprieštarauja tiesioginių merų rinkimų idėjai. Nesutariama, tik kokius įgaliojimus tiesiogiai išrinkti merai privalo turėti. Todėl, mūsų siūlymas yra pirmiausia užfiksuoti patį principą – įtvirtinti tiesioginius merų rinkimus Konstitucijoje, nedetalizuojant mero pareigybių aprašymo. Tai bus galima padaryti antru etapu, priimant atskirą įstatymą“, – pranešime cituojamas Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto pirmininkas Ričardas Juška.

Būtent dėl mero pareigybių aprašymo Seime kyla didžiausi nuomonių išsiskyrimai: vienas siūlymas yra įtvirtinti merą, kaip savivaldybės tarybos narį ir jos vadovą, o kitas variantas numato merą, kaip vykdomosios valdžios atstovą savivaldoje. Anot, Liberalų sąjūdžio frakcijos, norint įveikti dabartinę teisinę krizę, šias diskusijas reikėtų perkelti į kitą etapą ir sureguliuoti mero ir tarybos santykius atskiru įstatymu.

„Dabartinis galių balansas tarp mero ir tarybos yra geras. Reikia ieškoti teisinių sprendimų įstatyme ir nebandyti to detalizuoti Konstitucijoje, kuri turi įtvirtinti tik pačią tiesiogiai renkamo mero idėją. Siūlome kelią, kuris padėtų rasti platesnį sutarimą, nes iki šiol išsakyti kolegų pasiūlymai, vargu bau ar ras pakankamą palaikymą Seime. Labai nesinorėtų užstrigti ir neradus sprendimo žengti žingsnį atgal į 2015-tuosius“, – teigia R. Juška.

Konstitucinio Teismo nutarimas įsigalios 2023 m. gegužės 3 d., o tai reiškia, kad šiuo metu pareigas einantys merai galės vykdyti savo įgaliojimus tik iki kadencijos pabaigos, o nepakeitus Konstitucijos kitos kadencijos merus vėl rinktų savivaldybių tarybos.


  2021-05-11

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos adresas: Bangų g. 5A-3F, Klaipėda, LT-91250, Tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt