P0

Mums rašo

Pastabos dėl „Memelio miesto” architektūrinės projekto dalies įgyvendinimo (3)

Benas Volodzka, Klaipėdos miestiečių draugijos valdybos pirmininkas
2021-05-14


UAB „Stemma management“ pastangomis yra tvarkoma viena Klaipėdos senosios miesto dalies (Klaipėdos istorinė miesto dalis, vad. Naujamiesčiu (u.k. 22012) teritorijų, kuri turi didelę reikšmę ne tik architektūrinės projekto dalies autoriams ir investuotojams, bet ir viešojo intereso atžvilgiu susirūpinusiai miestiečių bendruomenei.

Suinteresuota paveldo išsaugojimu visuomenė pabrėžia, kad vystant šią teritoriją būtina atsižvelgti į komplekso vertes, išlikusią erdvinę ir urbanistinę struktūrą, išsaugoti jūrinį kultūros paveldą bei kuriamos architektūrinės aplinkos harmoningą derėjimą su Klaipėdos istorinę miesto dalimi vad. Naujamiesčiu. Primename, kad čia veikė Karališkoji ir Lietuvos uosto muitinė, valdyba, Darbų uostas XIX – XX a. buvo atviri miestiečiams.

Martyno Vainoriaus nuotr.

Aptariamoje teritorijoje išliko Karališkosios muitinės, Uosto valdybos ir miesto, t. y. sodo – parko viešoji erdvė bei senojo gatvių tinklo priklausiniai (pagrindinė grįsta gatvė su atsišakojimu). Taip pat yra trys su jau pripažintomis vertingosiomis savybėmis ir dar du istorinei – kultūrinei atminčiai, istoriniam kraštovaizdžiui svarbūs istoriniai pastatai. Jie žymi išlikusią senąją erdvinę struktūrą, kuriai galėtų atitarti naujasis architektūrinis projektas ir išraišką. Jų atkūrimas pritaikant dabarties poreikiams didintų investicinio projekto vertę ir prisidėtų prie šio istorinės miesto dalies kvartalo išskirtinio įvaizdžio kūrimo. Teritorijos pietrytiniame kampe viešosios erdvės formavimas atitartų čia veikusio sodo – parko funkciją ir neužkirstų kelio kūrybiškai interpretacijai. Kvartalo identitetą ir istoriškumą pabrėžtų naujos architektūros išraiškoje atsispindėtas stovėjusių palei Dangės upę Karališkosios uosto muitinės komplekso konkrečių sandėlių formos, tūriai, aukštingumas, medžiagiškumas, siluetai. Tai padėtų skaidyti pernelyg masyvius projektuojamų pastatų tūrius ir formuoti artimesnę istorinei miesto daliai aplinką.

Atkreipiame dėmesį, kad teritorija patenka į saugotinus kraštovaizdžius iš Pasaulio paveldo objekto, t.y. Kuršių nerijos.

Kultūros paveldo departamentas netiksliai nustatė Darbų uosto pastatų komplekso (u.k. 43916) vertes, todėl prašome papildyti toliau esamais vertingais objektais, kurie reikšmingi išlikusios senosios erdvinės – planinės struktūros išryškinimui (be minėtų 2 istorinių pastatų, išlikusiu gatvių tinklu su XIX a. grindiniu, viešąja sodo – parko erdve).

Atliktų istorinių urbanistinių raidos tyrimų (finansuotų iš valstybės biudžeto) pagrindu formuojama architektūrinė visuma padėtų susigrąžinti ir prikelti naujam gyvenimui karo metu sunaikintas miesto dalis. Todėl nuoširdžiai tikimės, kad tiek investuotojai, tiek institucijos atsižvelgs į mūsų teikiamas pastabas.

Manome, kad atsižvelgus į šias pastabas, būtų puikus sovietų laikais užvertos teritorijos regeneravimo pavyzdys, užtikrinantis darnų integravimą su Istorine miesto dalimi, vad. Naujamiesčiu (u.k. 22012) ir deramai parodantis pagarbą miesto istorinei atminčiai.


  2021-05-14

  3 komentarai “Pastabos dėl „Memelio miesto” architektūrinės projekto dalies įgyvendinimo”

  1. AvatarVytautas (IP: 78.56.226.106)

   Puikus teritorijos, istorinio Klaipėdos Naujamiesčio pastatų, parko, pagrindinės gatvės ir pastatų prie Danės aptarimas, jų vertingų savybių iškėlimas.
   Tikėkimės, kad projektuotojai ir verslininkai pasinaudos ir padidins kvartalo vertės visokeriopai.

  2. AvatarJudas (IP: 90.131.38.172)

   O tai Klasco su savo rūda ir palapinėmis kada išsinešdins iš miesto centro ?

   • AvatarToto (IP: 188.69.212.94)

    KLASCO niekada neissinezdins. Buvo, yra ir bus. Juk ten sukasi milijardai…

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt