Klimato norma: kas pasikeitė?

Orai
Avatar photoAtvira Klaipėda
2021-05-24

Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba (LHMT) paaiškina, kas yra dažnai minima standartinė klimato norma (SKN) ir kaip ji pasikeitė.

Terminas „norma” meteorologinėje literatūroje pirmą kartą buvo paminėtas 1840 metais, o oficialiai įsigaliojo nuo 1872 metų, kai Tarptautinis meteorologijos komitetas (dabar – Pasaulinė meteorologijos organizacija, PMO) nusprendė naudoti vidutines meteorologinių elementų vertes per vienodą laikotarpį, kad būtų galima palyginti įvairių pasaulio stočių surinktus duomenis.

Antradienį ir trečiadienį Klaipėdoje prognozuojamas lietus. Palmiros Mart nuotr.

Po ilgų tarptautinių diskusijų XIX a. pabaigoje ir XX a. pradžioje, 1935 m. Varšuvos konferencijoje buvo nuspręsta skaičiuoti vidurkį būtent iš 30 metų laikotarpio ir 1901–1930 m. laikotarpio vidurkis yra laikomas pirmąja oficialia SKN.

Taigi, „standartinė klimato norma” yra tam tikroje teritorijoje matuojamo meteorologinio elemento 30 metų laikotarpio vidurkis.

Kartu su 2020 metais pasibaigė ir dar vienas SKN laikotarpis, tad šiuo metu LHMT klimatologai skaičiuoja, tikrina ir vertina 1991–2020 m. laikotarpio duomenis, kad jau greit galėtų pristatyti naujausias perskaičiuotas SKN, nes kalbant apie klimatą, svarbu ne tik tai, ką lyginame, bet ir su kuo. Kaip pavyzdys, vidutinės metinės oro temperatūros ir metinio kritulių kiekio Lietuvoje sklaidos diagrama su pažymėtomis įvairių laikotarpių SKN reikšmėmis.

Iki 2015 m. PMO kongreso SKN būdavo perskaičiuojamas kas 30 metų (t. y. buvo perskaičiuotas 1931, 1961 ir 1991 metais), o minėtame kongrese buvo nuspręsta SKN reikšmes atnaujinti ne kas 30, o kas 10 metų, argumentuojant tuo, kad klimato kaita vyksta sparčiai, todėl „sena” SKN nebeatspindi tikrosios klimato būklės ir tam tikros vietovės sąlygų.

Tad net ir klimato normai tenka taikytis prie sparčių klimato kaitos pokyčių.

INFORMACIJA

Antradienį nutįsęs ciklono slėnis per šalį neš drėgmės pritvinkusius debesis, lyti turėtų ir pajūry. Čia lietūs numatomi ir trečiadienį, dienomis oras sušils iki 12-14 laipsnių. Nuo ketvirtadienio iki savaitgalio lietūs pajūry nebenumatomi, oro temperatūra bus panaši, o savaitgalį jau turėtų sušilti iki 16 laipsnių.

Žymos: | | |

Komentarai:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti apie klaidą

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Vasara

Pirmoji savaitės pusė - saulėta ir šilta (birželio apžvalga)

Poilsiaujantiems pajūryje sinoptikai turi gerų žinių – orai artimiausiomis dienomis bus vasariškai malonūs. Pirmadienį trumpas lietus numatomas tik Rytų Lietuvoje, ...
2024-07-08
Skaityti daugiau

Vasara

Meteorologinė vasara Klaipėdos rajone prasidėjo trimis savaitėmis anksčiau

Praėjęs gegužės mėnuo ir vėl buvo pats šilčiausias per visą tokių stebėjimų istoriją. Gegužės mėn. pasaulinio vandenyno paviršiaus temperatūros (angliškas ...
2024-06-11
Skaityti daugiau

Vasara

Grįžta lietuviška vasara

Po neįprastų gegužės karščių su kalendorinės vasaros pradžia į šalį sugrįžta tradicinė lietuviška vasara. Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos duomenimis, šeštadienio dieną ...
2024-06-01
Skaityti daugiauPin It on Pinterest

Share This