P0

Švietimas

Studijoms Nyderlanduose besiruošiantis abiturientas: patarčiau rinktis studijuoti tai, kas patiems patinka

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2021-05-25


Tadas Lukavičius, Klaipėdos Ąžuolyno gimnazijos abiturientas, ruošiasi ne tik baigiamiesiems egzaminams, bet ir IT pakraipos studijoms Delft technologijų universitete Nyderlanduose. Programavimu pradėjęs domėtis dar dešimtoje klasėje ir įgijęs „C++“ kalbos pagrindus, T. Lukavičius toliau savarankiškai mokėsi kitų programavimo kalbų, o brandos darbui pasirinko sukurti internetinę svetainę, naudojant JavaScript, „HTML“ ir „CSS“ kalbas.

„IT sfera mane patraukė todėl, kad ten aš pats galiu prisidėti prie naujų projektų kūrimo. Mane patraukė galimybė pačiam sukurti kažką naujo, nors dar nežinau ko aš tiksliai norėčiau“, – pranešime cituojamas abiturientas, tikintis, kad dėl informacinių technologijų taikymo kasdieninėje veikloje žmonių gyvenimas ateityje ženkliai palengvės.

„Studijuoti IT pasirinkau savo noru, moksleiviams patarčiau rinktis studijuoti tai, kas patiems patinka, o ne tai ką sako aplinkiniai”, – sako Tadas Lukavičius.

Nuo rudens T. Lukavičius pradės IT pakraipos studijas Delft technologijų universitete Nyderlanduose. Pasak T. Lukavičiaus, studijų krypties pasirinkimą pirmiausia lėmė tai, kad mėgaujasi atlikdamas įvairias IT užduotis.

„Kita priežastis – tai, kad informacinių technologijų specialybės yra gerai apmokamos, o IT kompanijos siūlo labai geras darbo sąlygas, pavyzdžiui, „Google“ pastaruose gali rasti viską: ir „chill“ zonas, ir sporto salę, nemokamą maitinimą. Mane traukia ir tai, kad šios srities darbus gali dirbti iš viso pasaulio“, – pasakoja abiturientas.

Pasak Dariaus Dužinsko, „Baltic Amadeus“ Personalo vadovo, dėl panašių priežasčių IT sferą renkasi ne viena dešimtis Lietuvos moksleivių.

„Informacinių technologijų sektorius pastaraisiais metais daug investavo į darbdavio įvaizdžio kūrimą ir jaunimui asocijuojasi su gerais atlyginimais, laisvalaikio zona ir modernia darbo kultūra. Visa tai – tiesa, tačiau renkantis IT sektorių daug svarbiau matyti jo potencialą”, – teigia jis.

„Verslios Lietuvos“ duomenimis, kitų išsivysčiusių ES valstybių IT sektoriai, lyginant su Lietuvos, yra gerokai didesni – Suomijos jis didesnis 10, Belgijos – 14, o Švedijos net 17 kartų. Informacinių technologijų sektoriaus lyderis yra ir Nyderlandai. Pasak D. Dužinsko, dar 2018 metais Nyderlandai patvirtino Skaitmenizavimo, o 2019 metais – Dirbtinio intelekto strategijas.

„Tai valstybė, kuri labai aiškiai mato IT sektoriaus galimybes ir tikslingai į tai investuoja. Ir studijos Nyderlandų universitetuose sudarytos taip, kad suteiktų kiek įmanoma daugiau praktikos“, – teigia D. Dužinskas.

Nors T. Lukavičius pirmiausia norėjo stoti į Jungtinėje Karalystėje esantį Oksfordo universitetą, tačiau dėl „Brexit“ iškilusių problemų planus teko pakeisti.

„Nyderlandai tapo vienintelis pasirinkimas po Lietuvos. Jau įstojau į Delft technologijos universitetą, jis yra geriausias technologijų pakraipos studijų universitetas šalyje ir pasauliniuose reitinguose patenka į penkiasdešimtuką”, – sako abiturientas.

T. Lukavičius pabrėžia, kad šių studijų kokybė yra gera, tačiau pačios studijos yra nebrangios, nes pirmi metai kainuoja tūkstantį, o kiti dveji – po du tūkstančius eurų.

„Mano būsimos studijos aprėpia daug dalykų, tarp kurių yra ir pagrindiniai „Kompiuterių mokslo“ moduliai, į kuriuos įeina programavimas, taip pat yra ir dizaino modulių, ir kitų kursų, susijusių su IT sfera“, – pasakoja būsimas studentas.

Paklaustas, kokios IT sritys traukia labiausiai, T. Lukavičius sako, kad kol nėra visko išbandęs, prioritetus nustatyti sunku.

„Šiuo metu esu atviras viskam ir norėčiau viską išbandyti. Dirbtinis intelektas man skamba kaip „kosmosas“, pats norėčiau į tai pasinerti ir suprasti, kaip jis veikia, kaip tai yra daroma. Taip pat man patinka dizainas – tiek žaidimų, tiek internetinių svetainių. Pačio programavimo aš irgi nenoriu atmesti, nes šioje sferoje neturiu tiek daug patirties. Iš esmės mane domina išbandyti tiek programavimą, tiek UX/UI technikas, kadangi noriu pirmiausia susipažinti su galimybėmis ir po to plačiau domėtis pasirinkta sritimi. Aišku smagu, kad visada yra galimybė pakeisti IT sritį, kadangi jos yra susijusios, dirbant su viena šiek tiek išmoksti ir apie kitą“, – pasakoja abiturientas, pripažindamas, kad dar viena jį dominanti sritis – antivirusinių programų kūrimas ir „hackinimas“, – sako jaunuolis.

Pasak T. Lukavičiaus, tikrai nemaža dalis jo bendraamžių studijuoja arba planuoja studijuoti informacines technologijas.

„Mano mokykloje vienoje laidoje yra 150 mokinių ir 40 iš jų studijuoja programavimą A lygiu, iš jų net 30 stojo į programavimo studijas”, – teigia jis.

Abiturientas džiaugiasi, kad mokykloje turi labai stiprią programavimo mokytoją, o jos sukurta programavimui palanki aplinka paskatino toliau domėtis IT ir net stoti į šias studijas.

„Kai mokytoja yra stipri, tai ir pačiam yra įdomiau mokytis. Man ypač pasisekė, nes apie kai kuriuos dalykus, neįeinančius į mokyklos programą, galėdavau paklausti savo mokytojos, kuri visad atsakydavo, o jei neatsakydavo – nukreipdavo pas žmones, kurie galėdavo atsakyti į klausimus“, – pasakoja abiturientas.

Paklaustas, ką patartų moksleiviams, kurie dar tik renkasi savo studijų kelią ir taip pat svarsto apie IT studijas, T. Lukavičius linki drąsos.

„Jei mokykla limituoja tavo norus, tai reikia imtis pačiam ir daryti, pačiam kurti savo mini projektėlius ir žiūrėti kas patinka, tai tikriausiai būtų geriausias patarimas. Informacijos internete yra labai daug, visokių pamokų, susijusių su IT, yra apstu ir pačiam reikia viską bandyti, nes kartais mokyklose gali nebūti galimybių išmokti daugiau nei numatyta programoje. Pavyzdžiui, kai kūriau savo projektą – internetinę svetainę, daug informacijos ieškojau internete, žiūrėjau įvairiausius „YouTube“ vaizdo įrašus šia tema, kartais klausiau draugų, kaip spręsti vieną ar kitą problemą”, – sako jis.

D. Dužinskas sutinka, kad geriausias būdas pamėgti IT sritį – domėtis ir ieškoti atsakymų patiems.

„Dažnai girdžiu istorijas, kai mokytojai ar mentoriai padeda vaikams atrasti informacines technologijas. Norėčiau, kad tokių istorijų būtų daugiau, tačiau ne visose mokyklose yra tų mokytojų – šviesulių“, – teigia D. Dužinskas.

Ji drąsina pagalvoti apie IT sektorių ir tuos, kurie mokykloje šios dalyko taip ir neatrado.

„Pirmiausia, IT – tai ne tik programavimas. Yra daug specialybių – dizainas, projektų valdymas, testavimas. Vis dar turime daug mitų, kad IT sektorius tik matematikams, moksliukams ar intravertams. Visa tai – netiesa. Užtenka prisėsti ir pabandyti programuoti – labai dažnai mokiniai nustemba supratę, kad tai jiems patinka ir sekasi“, – sako IT kompanijos atstovas.

Jam antrina ir T. Lukavičius: „Studijuoti IT pasirinkau savo noru, moksleiviams patarčiau rinktis studijuoti tai, kas patiems patinka, o ne tai ką sako aplinkiniai.“


  2021-05-25

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt