Žiūrovai į „TheATRIUM” spektaklius raginami neštis ir sumuštinius

Kultūra, Svarbu
Avatar photoPalmira Martinkienė
2021-05-27

5 valandas su pertraukom truksiantis lenkų režisieriaus spektaklis, sardų kalba vyksiantis italų režisieriaus darbas, demonstruosiantis archaiškas teatro tradicijas, kurios pateikiamos moderniai, spektaklis, sukurtas kaip judantys paveikslai pagal viduramžių italų dailininko Karavadžo biografiją ir kūrybą – tai toli gražu ne visi žiūrovų laukiantys V-ojo tarptautinio teatro festivalio „TheATRIUM” spektakliai.

Tarptautinis festivalis, vyksiantis birželio 8-20 dienomis Klaipėdoje, šį kartą performansais, instaliacijomis bei gyvu koncertu peržengs jo organizatoriaus – Klaipėdos dramos teatro scenos ribas, taip suteiksiantis galimybę jo dvasią pajusti ir tiems, kam pritrūko bilietų į vis dar karantino ribojamas vietas.

Algirdo Kubaičio nuotr.

Ketvirtadienį naujoje erdvėje – vadinamajame „Hofe” – festivalio programą pristatę jo organizatoriai pirmiausia pasidžiaugė pačiu faktu, kad renginys pagaliau įvyks.

Nesiekia uždirbti

„Visos baimės ir visi stabdžiai yra sukurti mūsų pačių ir jeigu mes patys jų atsikratom, tai viską ir padarysim”, – apie drąsą imtis festivalio organizavimo pandemijos metu sakė Klaipėdos dramos teatro vadovas Tomas Juočys.

Kartu jis pasidalino ir tam tikrais specifiniais sunkumais, rengiant festivalį neįprastu metu.

„Pas mus turi atvažiuoti čekų komanda su Jan Klatos režisuotu „Faustu”. Tikrai žinom, kad jie atvažiuos, bet nežinom, kiek mums tai kainuos, ar mes nepatirsim papildomų kaštų, kadangi visos valstybės gyvena visai kitokiom tvarkom”, – nuogąstavimais dalinosi teatro ir festivalio vadovas.

Jo teigimu, festivaliu nesiekta jokios naudos, „tiesiog norime dirbti, norime, kad žiūrovai galėtų pamatyti spektaklius”.

Tą patį sakė ir teatro meno vadovas Gintaras Grajauskas, teigęs, jog festivalis yra nekomercinis ir sakė būsiąs laimingas, jei organizatoriams pavyks išvengti nuostolių.

Kartu jis pranešė, jog į festivalį neatvyks tik kviesti japonai.

„Jų spektaklis turėjo vadintis „Godo atvyko”, bet Beketas iš mūsų pasišaipė ir Godo neatvyks”, – sakė jis.

Tačiau į visus kitus suplanuotus spektaklius bilietai buvo išgraibstyti akimirksniu.

Vyriausybei nuo birželio 1-os leidus renginiuose dalyvauti didesniam žiūrovų skaičiui, organizatoriai pažadėjo artimiausiu metu atnaujinti bilietų pardavimą, tačiau jų nebus daug, nes salėje ir pagal naująją tvarką galės būti vos kiek daugiau nei 200 žiūrovų.

Galės atsinešti sumuštinių ir termosus

Festivalį birželį 8 d. pradės Klaipėdos dramos teatro spektaklis, kurį pastatė lenkų režisierė Agata Duda- Gracz kartu su kitais savo tėvyniniais pagal italų dailininko Karavadžo (Caravaggio) biografiją ir kūrybą.

„Tai yra savotiška režisierė, ji dirba visiškai kitaip su aktoriais, turi savo atskirą metodiką. Nežinau, ar kas kitas taip pasaulyje dirba”, – komentavo G. Grajauskas.

Jos spektaklį ilgu pavadinimu „Tarp Lenos kojų arba Švenčiausiosios Mergelės Marijos mirtis pagal Mikelandželą Karavadžą G. Grajauskas lygino su judančiais paveikslais, o režisierės meilę dailei siejo su tuo, kad ji yra žymaus lenkų dailininko duktė.

Kitą lenkų režisierių Jan Klata su jo „Faustu”, pastatytu Prahoje, G. Grajauskas pavadino drąsiu ir chuliganišku, bet kartu ir labai elegantišku.

Italų režisieriaus Alessandro Serra spektaklį „Makbetas”, pastatytą Sardinijoje sardų kalba, G. Grajauskas teigė matęs vaizdo įraše.

„Tai yra tas spektaklis, kurio aš labiausiai laukiu ir jį norėsiu pažiūrėti gyvai”, – sakė klaipėdietis dramaturgas, kuriam spektaklis pasirodęs „nekrošiškas”. Paaiškėjo, jog A. Serra išties matė ne vieną E. Nekrošiaus spektaklį ir prisipažino besižavintis lietuvio kūryba.

A. Serra Klaipėdoje aktoriams ves ir kūrybines dirbtuves. Be to, meistriškumo pamokas festivalio metu aktoriams surengs ir žymus rusų režisierius Dmitrijus Krymovas, už kurį, pasak G. Grajausko, „geresnių Rusijoje nėra” .

O štai dar vieno gyvo lenkų režisieriaus legendos – Krystiano Lupos spektaklis „Austerlicas”, pastatytas Vilniaus jaunimo teatre, su pertrauka truks net 5 valandas.

Kadangi bufetai kol kas dar dirbti negalės, G. Grajauskas patarė žiūrovams elgtis taip, kaip jie elgiasi Lenkijoje – su savimi atsinešti ir sumuštinių, ir termosus.

Finalinis festivalio akordas – viešas italų dueto – dainininkės ir kontrabosininko „Musica Nuda” koncertas birželio 20 d. Teatro aikštėje, kurioje jau klausytojų skaičius ribojamas nebus.

„Mes šį koncertą norime padovanoti Klaipėdai ir miesto svečiams už tai, kad jie yra tokie, kad jie myli teatrą”, – sakė Klaipėdos dramos teatro meno vadovas.

Kiti renginiai

Šiais metais festivalio partneriu sutiko būti naujoji laisvalaikio ir pramogų erdvė „Hofas”, įsikūręs „Memelio miesto” (Laivitės) teritorijoje.

Čia viso festivalio metu bus demonstruojama Aglajos Ray instaliacija „Technoteologija”, o birželio 10 d. 20 val. bus rodomas trumpas performansas.

Birželio 12 d. čia vyks performansas „Iš garso efektų bibliotekos”, kuriame persipins vinilinių plokštelių, teatro, kino ir radijo skaitmenizuoti garsai.

Tuo metu naujojo cirko performansas „Violončelių muzika” birželio 9-12 d. vyks Klaipėdos dramos teatro II aukšto foje, o į pasirodymą atvykę žiūrovai bus kviečiami tapti renginio dalimi.

Festivalio dienomis vieno iš „Hofo” kiemo pastatų sieną įspūdingo dydžio freska ištapys menininkas Tadas Vincaitis, žinomas Plūgo slapyvardžiu.

Visi „Hofe” vykstantys renginiai bus nemokami, o visą festivalio „TheATRIUM” programą rasite čia.

Žymos: | | | | | |

Komentarai:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti apie klaidą

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Kultūra, Svarbu

Finansuojant kultūros projektus - tik dvi rimtos nuodėmės (atnaujinta)

Nors pernai Klaipėdos miesto vadovai skambiai skelbė, kad kultūros ir meno dalinio finansavimo lėšos gali būti naudojamos itin neskaidriai, Kontrolės ...
2024-06-04
Skaityti daugiau

Sportas, Svarbu

„Viesulo“ vadovui - kontrolierių kirčiai

Nors Klaipėdos savivaldybės meras Arvydas Vaitkus neseniai „Viesulo” sporto centro vadovo Vaclovo Gedvilo darbą įvertino gerai, Kontrolės komitetas antradienį rekomendavo ...
2024-05-15
Skaityti daugiau

Kultūra

„TheATRIUM“ veiks į Kuršių neriją nukelianti „Regykla“ 

Prieš ketverius metus Nidos meno kolonijoje į tyrimų ir rezidencijų programą „Neringos miško architektūra“ įsijungęs radijo žurnalistas ir garso menininkas ...
2024-05-15
Skaityti daugiauPin It on Pinterest

Share This