P0

Regionas

Nidoje – paroda Pajūrio akmens amžiaus keramika

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2021-06-03


„Keramikos tyrimai archeologams yra būdas pažinti pirmykščių kultūrų atstovus, atsekti, kur ir kada jie migravo. Moliniai puodai, dubenys ir taurės buvo naudojami kasdien ir nuolat dužo. Jų šukės, įmintos žemėje, užpustytos ar paskendusios, gulėjo tūkstantmečius, kol buvo atrastos archeologinių tyrimų metu. Akmens amžiaus gyvenvietėse randamos puodų šukės šiandien yra vienas pagrindinių šaltinių, pasakojančių apie tų laikų žmogų“, – apie birželio 4 dieną Nidoje atidaromą kilnojamąją Lietuvos nacionalinio muziejaus parodą pranešime spaudai pasakoja vienas iš jos kuratorių archeologas Kęstutis Peseckas.

Kilnojamoji paroda „Pajūrio akmens amžiaus keramika“ supažindina su išskirtiniais keramikos radiniais, archeologų aptiktais Nidos, Alksnynės ir Šventosios akmens amžiaus gyvenvietėse. Šie radiniai pastaraisiais metais buvo tirti pasitelkus įvairias šiuolaikines technologijas. Gauti rezultatai nustebino ir mokslininkus. Anot kuratorių, naujausi atradimai leido į parodos eksponatus pažvelgti kitomis akimis.

„Net akmens amžiumi datuojamų puodų šukių sienelėse bei prie jų prikepusiuose degėsiuose galima aptikti vartoto maisto pėdsakų. Šiandien atliekami cheminiai tyrimai mums jau gali padėti atsakyti į įvairius klausimus, vienas iš jų: ką iš tų molinių indų valgė akmens amžiaus žmogus? Nidoje rastų molinių indų degėsių ir sienelėse išlikusių maisto pėdsakų cheminiai tyrimai atskleidė, kad šios vietos gyventojai pieną gėrė jau prieš 4,5 tūkst. metų“, – vieno eksponato istoriją pasakoja archeologas.

Pasak K. Pesecko, Nidos senovės gyvenvietėje buvo rasta galvijų, taip pat avių ar ožkų kaulų (pastaruosius atskirti retai pavyksta), tad anuomet galėjo būti geriamas tiek ožkos, tiek karvės pienas. Šis atradimas mokslininkams atskleidžia ir šį tą daugiau, pavyzdžiui, kad, be įprastų darbų – žvejybos ir ruonių medžioklės, vietiniai Pamarių kultūros žmonės, Nidoje gyvenę apie 3200–2500 m. pr. Kr., užsiėmė ir gyvulininkyste.

Parodos kuratorė, Lietuvos nacionalinio muziejaus archeologė Dalia Ostrauskienė teigia, kad naujausių tyrimų rezultatai ir atnaujinta radinių chronologija rodo, jog keramika pajūryje pradėta gaminti prieš 6000 metų. Parodos eksponatai ir joje pristatomas pasakojimas apima dviejų tūkstantmečių akmens amžiaus keramikos istorijos laikotarpį.

„Pirmieji pajūrio žvejų, medžiotojų ir gintaro rinkėjų moliniai puodai buvo smailiadugniai. Jie puikiai tiko dideliems žuvienės kiekiams virti, nes dėl smailaus dugno maistas juose nesvildavo. Apie 3200–2700 m. pr. Kr. pajūryje keramika kito, kadangi atsirado naujų gyventojų, turinčių visai kitokių žinių ir įgūdžių, į pajūrio žvejų ir medžiotojų pasaulį atnešusių naujas – Rutulinių amforų ir Virvelinės keramikos – kultūras ir technologijas. Štai kodėl Pamarių kultūros žmonių keramika ypatinga savo formomis, ornamentais. Stebina dydžių įvairovė – pačiuose didžiausiuose puoduose lengvai galėtų pasislėpti vaikas, o mažiausi primena miniatiūrinius puodelius“, – atkreipia dėmesį D. Ostrauskienė.

Parodoje eksponuojami ne tik autentiški radiniai, Lietuvos nacionalinio muziejaus restauratorių Jono Petuchovo ir Eglės Odinienės restauruoti keraminiai dirbiniai, bet ir Vilniaus puodžių cecho atkurti akmens amžiaus indai.

INFORMACIJA

Paroda „Pajūrio akmens amžiaus keramika“ Kuršių nerijos istorijos muziejuje veiks mėnesį – nuo birželio 4 iki liepos 6 dienos. Po to paroda keliaus į Palangą ir Kretingą. Ši Lietuvos nacionalinio muziejaus rengiama kilnojamoji paroda yra Lietuvos kultūros tarybos finansuojamo projekto „Archeologijos dienos Nidoje. Pajūrio akmens amžius“, kurį organizuoja VšĮ „Akiračiai“,  dalis.


  2021-06-03

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieną mėnesį skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt