P0

Regionas

Gargžduose paminės 80-ąsias Holokausto metines

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2021-06-21


Šiemet sukanka 80 metų nuo Holokausto pradžios Lietuvoje. Pirmieji žydai buvo sušaudyti Gargžduose. Būtent jų žudynių ir užkasimo vietoje, prie memorialo aukoms atminti, birželio 23-iąją vyks renginys „Atminties kelias 1941–2021“.

„Gargžduose prieš šiuos tragiškus įvykius daugiau nei pusė gyventojų buvo žydai, kurie čia dirbo, kūrė verslus, augino vaikus, žaidė futbolą. Šiandien žydų bendruomenės Gargžduose neturime. Simboliška, kad 80-ųjų Holokausto pradžios Lietuvoje metinių minėjimas vyks ten, kur viskas ir prasidėjo – Gargžduose. Ši tragedija itin stipriai paliečia, skaitant žydų, kurie čia gyveno istorijas. Tai buvo paprasti žmonės, kurie su šeimomis kūrė ateitį mūsų mieste. Kviečiu visus atvykti į minėjimą ir pagerbti žuvusiuosius. Turime kalbėti apie šiuos įvykius, juos prisiminti, kad tai daugiau niekada nepasikartotų“, – pranešime cituojamas Klaipėdos rajono meras Bronius Markauskas.

Viena iš šeimų, kurios gyvenimą sugriovė Holokaustas – Davido Lamo. Gargždų krašto muziejaus duomenimis, tai buvo Gargždų žydų bendruomenės narys, žydų pradžios mokyklos mokytojas, kurį, kaip pasakojama atsiminimuose, labai mėgo lietuvių ir žydų vaikai. Jis taip pat vadovavo žydų vaikų chorui. Su visa šeima jis gyveno pačiuose Gargžduose, turėjo tris vaikus: Rakelę, Nathaną ir Jashą. Yra išlikę medžiagos, rodančios, kad Davido Lamo šeima artimai bendravo ne tik su miestelio žydų šeimomis, bet ir su lietuvių inteligentija: Kiaunėmis, Triušiais, Sadauskais ir kitais.

Davido Lamos šeimos likimas tragiškas – jie, kaip ir daugelis miesto žydų, tapo Holokausto aukomis, o pats Davidas buvo tarp pirmųjų Lietuvoje sušaudytų žydų. Jis nužudytas 1941 m. birželio 24 d. Gargžduose.

Holokausto pradžios Lietuvoje 80-ųjų metinių minėjimas Gargžduose prasidės trečiadienį, birželio 23-iąją, 12 val., buvusios sinagogos vietoje prie kino teatro „Minija“, po to vyks eisena iki žydų žudynių ir užkasimo vietos šalia autobusų stoties. 12.30 val. – minėjimo tęsinys prie memorialo aukoms atminti, kuriame dalyvaus Vyriausybės, žydų bendruomenės atstovai, o 14 val. lauks ekskursija su gide Monika Vasyliene (rinktis prie Gargždų krašto muziejaus).


  2021-06-21

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos adresas: Bangų g. 5A-3F, Klaipėda, LT-91250, Tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt