P0

Miestas, Svarbu

Dėl K. Donelaičio aikštės – meninė akcija ir nežinia (18)

Virginija Spurytė

Virginija Spurytė
2021-06-28


K. Donelaičio aikštėje jos rekonstrukcijos planais nepatenkinti klaipėdiečiai trečiadienį kviečiami į meninę akciją. Tuo metu šios rekonstrukcijos iniciatoriai – labdaros ir paramos fondas „Žaliuok, mano mieste“ nusprendė atsitraukti ir aikštės likimą perduoti į Klaipėdos savivaldybės rankas.

K. Donelaičio aikštės rekonstrukcijos projekto vizualizacija

„Atvira Klaipėda“ ne kartą rašė, jog 2014 metų birželį įsteigtas labdaros ir paramos fondas „Žaliuok, mano mieste“ tais pačiais metais su Klaipėdos savivaldybės pasirašė susitarimą, kuriame buvo numatyta, kad fondas savo lėšomis parengs K. Donelaičio aikštės rekonstrukcijos techninį projektą, gaus statybų leidimą, o Klaipėdos savivaldybė ieškos rangovo ir finansuos statybos darbus.

K. Donelaičio aikštės rekonstrukcijai buvo surengtas architektūrinis konkursas, tačiau nė viena idėja, nors ir buvo paskelbti nugalėtojai, nepasirodė tinkama įgyvendinti. Todėl fondas rengti aikštės rekonstrukcijos projektą pasamdė žymų architektą Algirdą Žebrauską, kuris yra Lietuvos nacionalinės premijos laureatas, sukūręs ir įgyvendinęs ne vieną viešųjų erdvių sutvarkymo projektą.

Kai K. Donelaičio aikštės projektiniai pasiūlymai buvo pristatyti visuomenei, daugiausia kritikos sulaukta dėl želdinių. Projekte numatyta pašalinti 37 iš šiuo metu aikštėje esančių 75 medžių. Tačiau pažadėta, kad bus pasodinti 58 nauji medžiai, tad iš viso sutvarkytoje aikštėje bus 96 medžiai.

„Kai buvo atlikti aikštėje augančių medžių vertinimas, rekomenduota šalinti visus, nes jie seni ir ligoti. Bet pasirinkome kitokį kelią – dalį medžių tikrai išsaugosime“, – „Atvirai Klaipėdai“ anksčiau teigė A. Žebrauskas.   

Ir nors apie K. Donelaičio aikštės rekonstrukciją diskutuojama jau kone septynerius metus, projektas ne vieną kartą pristatytas visuomenei, trečiadienį rengiama meninė akcija, kuria norima pareikšti nepritarimą projektui. Jos organizatorė yra kūrybinės ir terapeutinės muzikos praktikė Vita Glinskytė.

„Jau ilgą laiką bandoma priimti sprendimą dėl K. Donelaičio aikštės renovacijos ir štai paskutiniame siūlomame projekte vis dar neatsisakoma trinkelių, betono ar granito aikščių. Bet negi Donelaitis nusipelnė visus 4 metų laikus būti apsuptas žiemomis šalto, o vasaromis įkaitusio granito? Juk trinkelės, betonas ar plokštės vandens nesugers, pavėsio nesuteiks ar nuo vėjo neužstos. Negi Donelaičio laukia toks pats likimas, kaip ir Vydūno Klaipėdos mieste?“ – socialiniame tinkle „Facebook“ retoriškai klausė V. Glinskytė.

Ir kviečia šį trečiadienį, birželio 30 dieną, 18 val., K. Donelaičio aikštėje sudalyvauti meninėje akcijoje, kuri skirta „išsakyti savo norus, ką norėtumėte matyti K. Donelaičio aikštėje, kad dažniau užsuktumėte ten pasėdėti, paskaityti knygą, kad tai taptų mūsų lankomesnė viešoji erdvė”.

„Tuos norus ir svajones surašysime didelėmis raidėmis ant kartono, išdėliosime aikštėje, nufotografuosime ir siųsime Klaipėdos savivaldybei bei Labdaros ir paramos fondui „Žaliuok, mano mieste“. Renginį taip pat lydės muzika, tad bus gražus, pozityvus ir prasmingas pasibuvimas K. Donelaičio aikštėje drauge“, – rašo organizatorė. 

Pabrėžiama, kad renginį organizuoja paprasti miesto gyventojai, neatstovaujantys jokiai organizacijai ar politinei partijai.

Miesto straipsnių vidus

„Jei nori Klaipėdai ką nors padovanoti, geriau nieko nepradėti daryti. Mes tai jau tikrai daugiau jokių iniciatyvų nesiimsime“, – sužinojęs apie tokią akciją teigė fondo „Žaliuok, mano mieste“ dalininkas ir vadovas Arūnas Sakalauskas.

Jis tvirtino, kad K. Donelaičio aikštės projektas realiai yra baigtas, už jį fondas sumokėjo 26 tūkst. eurų.

„Dabar reikėtų projektą apipavidalinti techniškai, parengti techninį projektą, bet mes jau nieko nebedarysime. Fondo valdyba apsisprendė, kad Klaipėdos savivaldybei padovanosime tokį projektą, koks jis yra dabar, o tada jau ji tegul daro, ką nori. Tad liko tik formalumas – pasirašyto dovanojimo aktą. Mums parengti techninį projektą kainuotų dar 40 tūkst. eurų, dalininkai nebenori investuoti, nes visiems nusviro rankos. Norai buvo gražūs – padovanoti miestui gražų svarbios aikštės sutvarkymo projektą. Bet susidūrėme vien su problemomis. Pavargome“, – neslėpė A. Sakalauskas.

Klaipėdos savivaldybės administracijos direktoriui Gintarui Neniškiui tokia žinia buvo naujiena.

„Mes ne kartą kalbėjomės su fondo atstovais, projektui, beje, techniniam, turėjome keletą neesminių pastabų, kurias reikėjo pataisyti, Nesutarėme tik dėl to, kad aikštėje yra planuojama kavinė, nors ir laikinas, ne stacionarus statinys. Mes manome, kad ji išvis nereikalinga, nes aplink yra daug kavinių. Tad man dabar tikrai naujiena, kad fondas nebenori pabaigti techninio projekto, nes susitarime numatyta, kad fondas turi jį padaryti ir gauti statybų leidimą. Susisieksime ir kalbėsimės, ką toliau daryti“, – teigė G. Neniškis.

Nors techninis projektas ir būtų baigtas, gautas statybų leidimas, K. Donelaičio aikštės rekonstrukcija Klaipėdos savivaldybės strateginiame veiklos plane iki 2023 metų nėra suplanuota, o tai reiškia, kad jai nenumatyti ir pinigai.

„Lėšų negalime planuoti, kol nėra statybų leidimų, o strateginį veiklos planą galima koreguoti. K. Donelaičio aikštės sutvarkymo projektas tikrai labai gražus ir jį reikėtų realizuoti“, – paaiškino G. Neniškis.   


  2021-06-28

  18 komentarai “Dėl K. Donelaičio aikštės – meninė akcija ir nežinia”

  1. AvatarMėmelis t.y. mėnulis (IP: 178.62.200.61)

   Mėnulio miestas Klaipėda,
   Saulės miestas – Šiauliai.
   Atstatysim kryžiuočių sugriautą tvirtovę,
   Ir sugrįš į Tėvynę Lietuvos vaikai…

  2. AvatarVytautas (IP: 78.58.193.205)

   Juk visiems jau seniai aišku ir nekvestijonuojama – Donelaičio aikštė turi būti apstatyta KRYŽIAIS. ir basta! Kaip žmonės to nenori suprati? Skaudu ir gaila iki ko Lietuva nusirito.

  3. AvatarGražumėlis (IP: 88.119.136.56)

   Turiu idėją, apsodinkime Donelaičio aikštę rūtų darželiais, ir žalia ir tautiška ir be betono, galės senos panos “kaifuoti” !!!
   Medžius palikime, nes panų draugės varnos kitaip neturės kur sukti lizdų !
   Idilija !

  4. Avataršiaip (IP: 83.179.12.188)

   kad miestų aikštės būtų gyvos, reikia traukos objekto – kavinės, atrakciono vaikams ar rampos riedlentininkams. Tada žmonės ateis,, prisės, pasigrožės.

   • AvatarTo šiaip (IP: 78.57.211.224)

    Šiaip už 200 metrų numatytos yra numatytos visos paties geidžiamos atrakcijos prie upės kranto rekonstruojamame Danės skvere., o kitame krante yra Jono kalnelis. Po visokių rekonstrukcijų ir medžių kirtimų Klaipėdos centre atsirado problema susirasti pavėsiopo medžiu, nes medžiai iškirsti.

  5. AvatarJoris (IP: 78.56.19.8)

   Vargšė ta mano Klaipėda su tom pačiom jau profesionalėmis tapusiomis protestuotojomis. Senos panos, laiko turi daug, o kokios gerklingos… Gaila, bet vis dar girdime tik triukšmingus. Absoliuti dauguma juk tikrai pritaria, bet jie tylūs, nepastebimi…

   • AvatarLDM (IP: 79.241.117.100)

    Joriui: Tamsta esate chamas, storžievis, ir tikriausiai gavote į kaktą ar į kokią kitą vietą nuo panų, nes taip stipriai reaguojate. Panos Jums tikriausiai reikalingos tik horizontaliai ir kad skalbtų , maitintų ūkį tvarkytų dar į darbą nulėktų pinigų uždibti…., bet neduok dieve jos savo nuomonę pareikš…

  6. AvatarSs (IP: 78.63.37.48)

   Ir vėl betono karalystė. Pipiec.

  7. AvatarKada ta akcija? Kelintą valandą? (IP: 88.118.71.255)
  8. AvatarVel karsčio sala (IP: 90.131.35.98)

   Sudarkyta Vaidilos aikštė , sudarkytas Jono kalnelis. Savivaldybė įrenge ne viešas erdves , o karsčio salas. Griauti lauk tuos plytos. Padaryti žalia zona. Lauk Neniškis ir tokie arhitektai ,kurie proto neturi.

   • AvatarMemelender (IP: 84.15.178.234)

    Kodėl po rekonstrukcijos Vaidilos aikštėje ir prie Jono kalnelio pilna žmonių? Kodėl Daukanto aikštė tuščia?

   • AvatarTo memelender (IP: 90.131.35.98)

    Ar buvai Vaidilos aikšteje?
    Trys bomžai po vieninteliu medžiu sedi…….Dar keli geria už namo kampo pavesije…. jo PILNA ŽMONIŲ….CHA…

  9. AvatarLaimonas Bogušas (IP: 195.14.178.14)

   Klasikinis atvejis – “godumas frajerį pražudė”.

  10. AvatarPalikite bent vieną aikštę Klaipėdoje su medžiais (IP: 78.62.20.83)

   Donelaičio aikštėje bent galima pasislėpti nuo saulės karščių metu. Vudūmo, Ferdinando, Vaidilos nuplikintos aikštės tuščios, trinkelizuotos, alsuojančiod kaitra. Nei medžių, nei atgaivos.

   • Avatarezys (IP: 86.100.122.112)

    Siaip jau kai per karscius kai ejau pro Vaidilos aikste, ten buvo pilna vaiku, turskesi ir vontanuose ir vandenyje, Donelaicio aikste pastoviai mirusi.

  11. AvatarAnonimas (IP: 86.100.19.206)

   Palikite ramybėje šią aikštę. Ar neužtenka kaip subjaurojo Ferdinando skverą?. . Beskonybė. Pinig.ų švaustymas vėjais

   • AvatarDėsnis (IP: 86.100.178.161)

    Pinigai me švaistomi, o įsisavinami. Kuo daugiau trinkelių ir brangaus granito, tuo didesnė sąmata, darbų kaina ir dėsninga, kad “otkato” procento išraiška.

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieną mėnesį skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt