Dujų fabriko plėtra – iš pagarbos senajai Klaipėdai (5)

Svarbu, Verslas
Virginija Spurytė
2021-07-05

Visuomenei pristatyti buvusio Dujų fabriko teritorijos konversijos projektiniai pasiūlymai sulaukė tik palaikymo. Tiesa, penktadienio pavakare vykusiame viešame susirinkime dalyvavo tik vienas žmogus, o pasiūlymų ir pastabų iki susirinkimo negauta.

MB „Altitudės” vizualizacija

Planuoja penkis pastatus

Klaipėdos dujų fabriką ir jo teritoriją tvarko uostamiesčio verslininkas Augustinas Jankevičius, o komplekso plėtros projektinius pasiūlymus parengė MB „Altitudės“. Jos architektė Gerda Antanaitytė ir buvo viešo susirinkimo pirmininkė.  

Dujų fabriko teritorija apima du sklypus – Liepų g. 47 ir Trilapio g. 4. Liepų gatvėje esančiame sklype šiuo metu stovi dvi dujų saugyklos, o Trilapio gatvės sklype pastatų nėra.

„Dujų fabriko teritorija apėmė kur kas didesnes ribas nei šiuo metu projektuojami statiniai. Iš buvusio tankaus ir įvairialypio užstatymo yra išlikę trys pagrindiniai statiniai – direktoriaus namas ir pirmoji bei antroji dujų saugyklos. Ir jos buvo gerokai apirusios, kol buvo atlikti tvarkybos darbai ir jos sugrąžintos į pirminę išvaizdą“, – teigė G. Antanaitytė.

Šiuo metu rengiamame projekte, kurio projektiniai pasiūlymai ir buvo viešame susirinkime pristatyti visuomenei, projektuojami penki statiniai.

Numatoma kapitaliai suremontuoti pirmąją dujų saugyklą ir prie jos priblokuoti naują pastatą, kuris planuojamas maitinimo paskirties.

Liepų gatvės sklype taip pat planuojama pastatyti du naujus prekybos paskirties pastatus. Trilapio gatvėje esančiame sklype numatoma įrengti 23 vietų automobilių stovėjimo aikštelę bei pastatyti naują garažų paskirties pastatą.

MB „Altitudės” vizualizacija

Be to, numatoma požeminiu tuneliu sujungti abi dujų saugyklas.

„Jos yra įgilintos po žeme 6 metrus, tarp saugyklų siekiame sukurti jungtį, be to, į jas reikia platesnių vartų, nes reikės įnešti didelius eksponatus. Siekiant nepažeisti vizualinių aspektų, nuspręsta daryti požeminę jungtį. Ji sujungs abi saugyklas, bus vartai į jas, tačiau vizualiai nebus matoma“, – aiškino G. Antanaitytė.

Pastatai tiek Liepų gatvės sklype, tiek Trilapio gatvėje bus išdėstyti taip, kad sukurtų vidinį kiemą, iš kurio ir bus įėjimai tiek į planuojamą kavinę, tiek į dujų saugyklas, tiek į prekybos paskirties pastatus.

Vienoje dujų saugykloje, kaip jau ne kartą rašė „Atvira Klaipėda“, planuojama įrengti senovinių automobilių ekspoziciją, o kitoje numatoma eksponuoti senojo Klaipėdos kariliono varpus.

Prekybos paskirties pastatuose turėtų įsikurti suvenyrų parduotuvėlės, knygynai ir panaši veikla.

 „Tikrai bus ramu, be triukšmo, jokių prekybos centrų”, – tikino A. Jankevičius. 

Trilapio gatvės sklype projektuojame garažų paskirties pastate numatomos dirbtuvės, kuriose būtų restauruojami senoviniai automobiliai.

MB „Altitudės” vizualizacija

Kalbėdama apie Dujų fabriko esančių pastatų remonto ir naujų pastatų statybos architektūrinius sprendimus G. Antanaitytė pabrėžė, kad juos įkvėpė senoji mūrinė Klaipėda.

„Administracinės paskirties pastatai Klaipėdoje buvo statomi naudojant dekoratyvinių raudonų plytų mūrą. Visa pastatų estetika ir grožis kuriamas plytų raštais ir ritmingais fasadais. Mes šį principą bandėme perimti ir panaudoti modernioje architektūroje. Mūsų leitmotyvai – plyta ir arka“, – teigė architektė.

Pagarba senajai Klaipėdai

Viešame svarstyme dalyvavęs Klaipėdos krašto kultūros paveldo išsaugojimo fondo vadovas Arvydas Urbis pasidžiaugė, jog projektas yra labai gražus.

„Pasakykite, kaip taip gražiai pavyko“, – teiravosi klaipėdietis.

G. Antanaitytė pripažino, jog didžiąją dalimi tai – užsakovo (A. Jankevičiaus – V. S.) nuopelnas.

„Tai tikrai labai ilgai brandintas projektas. Idėjų buvo įvairių ir architektūrinė išraiška pasikeitė. Pagrindinis indėlis yra Augustino dėl jo pagarbos senajai Klaipėdai. Mes norėjome interpretuoti, kad ir užsakovui, ir mums patiktų. Tai buvo gera motyvacija, siekėme, kad tikrai patiktų užsakovui, kad jis norėtų toliau eiti į priekį“, – kalbėjo G. Antanaitytė.

„Dabar man jau žiauriai patinka ir jau nieko nenoriu keisti. Dabar „žudysiu“ dėl vidaus“, – juokaudamas pažadėjo A. Jankevičius.

MB „Altitudės” vizualizacija

A. Urbis priminė, jog Dujų fabrike buvo ir keli kaminai, tad teiravosi, ar nebuvo svarstoma apie jų atstatymą. Pavyzdžiui, Liepų gatvės pabaigoje, buvusio „Dangės“ baldų kombinato teritorijoje rekonstrukciją planuojantys verslininkai kamino nusprendė nenugriauti, o jam surado naują paskirtį.

„Galvojome apie kaminus, bet detaliuoju planu patvirtintas aukštingumas mus riboja. Mes vienoje vietoje turime tik 12 metrų leidžiamą aukštį, o kaminas yra kaminas“, – teigė A. Jankevičius.

Jam antrino ir G. Antanaitytė, kuri tvirtino, kad norint atstatyti kaminą reikėtų keisti detalųjį planą – „reikėtų eiti kryžiaus žygius“.

„Atvira Klaipėda“ jau anksčiau, kai buvo paviešinti projektiniai pasiūlymai, A. Jankevičiaus teiravosi, kada galėtų prasidėti statybos. Jis tikino datos įvardyti negalintis, nes visas projektas Dujų fabriko sutvarkymo projektas juda nuosekliai, pamažu.

Žymos: | | | | |

Komentarai (5):

Atsakymai į “Dujų fabriko plėtra – iš pagarbos senajai Klaipėdai”: 5

 1. Klaipedoa gide parašė:

  Danges kombinatas buvo Liepu g. 54.Projektas tikrai sveikintinas, jeigu pavyks ji toki igyvendinti.

 2. 30 metų parašė:

  Idėjas brandinti 30 metų, kol viskas sugriuvo – ne per ilgai? Ir kas per „Dangės” baldų kombinatas Liepų gatvės gale? Tokio nebuvo. Buvo Medienos medžiagų kombinatas, kuris privatizavus tapo VMG. Ir Medžio apdirbimo kombinatas, kurį paprasti žmonės vadino Babarsku.

 3. Sigitas parašė:

  O visdėlto gal pagaliau Klaipėdos miestas ir jo senamiestis atgis ir įgaus istorinio paveldo atstatomų pastatų bumą. Didelis Ačiū Klaipėdos dujų fabriką ir jo teritoriją tvarkančiam uostamiesčio verslininkui-savininkui Augustinui Jankevičiui. Būtent jo dėka yra išsaugotas istorinis paveldas. Ko ne pasakysi apie kitus Klaipėdos mieste esančius objektus.

 4. Felix parašė:

  Ačiū už tokią puikią iniciatyva!!!

 5. TMS parašė:

  Augustinai, esate šaunuolis! Puikus projektas ir dar viskas su pagarba senajai Klaipėdai. Labai džiaugiuosi!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti apie klaidą

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Istorijos iš Klaipėdos archyvo, Svarbu

Apkarpė dujų fabriką  

Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondo misiją perėmusio Medijų rėmimo fondo ekspertams įžvelgus „Atviros Klaipėdos“ pasiūlyto projekto prasmę ir naudą ...
2024-07-06
Skaityti daugiau

Miestas

Senieji kariliono varpai iškeliaus į buvusį dujų fabriką

Klaipėdos savivaldybei nuosavybės teise priklausančius senuosius Klaipėdos kariliono varpus su priedais ketinama perduoti viešajai įstaigai fondui „Augustus“, kuri nori šiuos ...
2024-07-03
Skaityti daugiau

Miestas, Svarbu

Senamiestyje atstatys nedidelį gyvenamąjį namą

Senamiestyje, sklype Daržų g. 5, rengiamasi atstatyti vieno buto gyvenamąjį namą, kuris buvo nugriautas praėjusio amžiaus septintajame dešimtmetyje. Projektuotojų vizualizacija ...
2024-07-02
Skaityti daugiauPin It on Pinterest

Share This