P0

Regionas

Pirmoji opera Neringoje – apie meilę, kuri nesibaigia

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2021-07-07


Neringoje mokyklos sporto salė virs autentiška scena pastoralinei meilės operai.  Pasaulinio garso menininkai, suburti neringiškės operos solistės Laurynos Bendžiūnaitės ir pastatymo muzikos vadovo, legendinio senosios muzikos atlikėjo, britų klavesinininko ir dirigento Trevoro Pinnocko kvies pasinerti į barokinės muzikos magiją – liepos 9 d., 20 val., čia pirmą kartą skambės Georgo Friedricho Händelio (1685–1759) opera „Acis ir Galatėja“.

Operos repeticijų akimirka

„Taip, tai yra absoliučiai mano svajonė, mano idėjos materializacija, geriausia dovana man pačiai. Yra labai keistas jausmas. Anksčiau tuo taku į mokyklą ėjau kaip moksleivė, o dabar einu, kaip su muzikiniu kraičiu grįžusi profesionalė. Apima déjà vu momentas, grįžta emocijos, kurios tiesiog kunkuliuoja. Turiu puikų šansą išlieti tai muzikoje“, – pranešime cituojama Galatėjos vaidmens atlikėja, sopranas Lauryna Bendžiūnaitė.

Atlikėja į gimtąją Nidą grįžta dažnai, tačiau visada tai yra susiję su poilsiu ir atostogomis.

„Įprastai atvažiuoju ir per pirmas kelias dienas iškepu saulėje, paskui turiu reabilituotis kefyro voniose. Apie jokį dainavimą net kalbos negali būti. Dabar pirmą kartą aš grįžau su lauktuvėmis. Jaučiu begalinį malonumą įteikti šią dovaną savo kraštui ir savo krašto žmonėms“, – sako Neringoje užaugusi atlikėja.

Kurti operos į Lietuvą iš Didžiosios Britanijos atvyko muzikos vadovas, dirigentas Trevoras Pinnockas ir režisierius Peteris Cantas. Deja, dėl pandemijos kelionę į Neringą teko atidėti šios operos pastatymo idėjos autoriui Fredericui Wake Walkeriui.

Visų šių kūrėjų veiklos laukas yra geriausi Europos ir pasaulio teatrai bei koncertų salės. Pasak Laurynos Bendžiūnaitės, tai tikras stebuklas, nes Maestro Trevoras Pinnockas yra absoliuti barokinės muzikos legenda, „The English Orchestra“ įkūrėjas, etalonas, į kurį žmonės lygiuojasi pradedami bet kokį barokinį kūrinį. Jis ne tik nuolat matomas geriausiose pasaulio salėse, bet yra ir geras L. Bendžiūnaitės šeimos draugas.

„Tai mano trečias kartas Neringoje. Ir aš nuo pat pradžių supratau, kad tai magiška žemė: jūros, smėlio, miško, įlankos derinys… Čia tikrai yra kažkas ypatingo. Kai Laurynai kilo mintis pastatyti Neringoje operą, aš pasakiau, kad labai norėčiau būti šio sumanymo dalimi, noriu tai padaryti kartu“, – sako dirigentas ir klavesinininkas T. Pinnockas.

Pasak pastatymo muzikos vadovo, opera „Acis ir Galatėja“ yra labai praktiškas pasirinkimas, mat kūrinys yra vos pusantros valandos trukmės. Operoje dalyvauja nedaug atlikėjų, o istorija paremta nuostabia amžinos meilės tema, amžino meilės šaltinio simbolis yra artimas ir vietinei mitologijai. Galatėjos istoriją dirigentas lygina su undinės Jūratės legenda.

„Ši meilė iš tiesų niekada nesibaigia. Ir tai yra dievaitės, Galatėjos meilė mirtingajam. Kai jis miršta, kai yra nužudomas, Galatėja klausia visų – kas yra mirtis? Nėra tokio dalyko! Meilė keičiasi, transformuojasi, ji niekada nesibaigia ir netgi mirtis jos nepaliečia“, – pasakoja Lauryna Bendžiūnaitė, atliekanti jūros nimfos Galatėjos vaidmenį.

Anot T. Pinnocko, G. F. Händelio opera „Acis ir Galatėja“ bus atlikta būtent tokia, kokią ją sukūrė kompozitorius – skambės originali kūrinio orkestruotė. Gros istoriniai pučiamieji, o Klaipėdos kamerinio orkestro stygininkai grieš žemesniame, G. F. Händelio laikmečiui būdingame derinime.

„Muzika yra puiki, – sako T. Pinnockas, – ji nėra paveikta laiko. Klausytojai pagaus save trepsint kojomis į taktą, kai tik suskambės muzika. Ji turi puikų ritmą, gerą formą. Tai labai emocionali, jaudinanti, pakyli muzika. Händelis puikiai žinojo, ką daro.“

Trevoras Pinnockas prie operos pastatymo dirbo keliaudamas per valstybes. Pradžioje Londone repetavo su britų solistais tenorais Benjaminu Hulettu (Acis) ir  Anthony Gregory (Damonu), vėliau, atvykus į Lietuvą prasidėjo pažintis su  Klaipėdos kameriniu orkestru ir Vilniaus savivaldybės choru „Jauna muzika“, atvykęs į Nidą pradėjo darbą su solistais. Šiuo metu Nidoje vyksta paskutinės repeticijos, visi elementai apjungiami į bendrą paveikslą, prisijaukinama Neringos gimnazijos sporto salė.

„Sporto salė yra tai, ką mes turime tinkamiausio Neringoje. Taigi, naudojame tai, ką turime. Šis sumanymas grąžina operą į šiuos laikus, į bendruomenę. Ir kartu su režisieriumi aš esu suintriguotas, kaip mums pavyks sukurti tą ryšį – tarp muzikos ir klausytojų, tarp muzikos ir bendruomenės. Kaip mums pavyks žiūrovus padaryti spektaklio dalimi, juos įtraukti. Ne palikti stebėtojais, o įtraukti į bendrą žaidimą“, – teigia kūrėjai.

Nidoje Laurynos Bendžiūnaitės scenos partneriu taps lietuvis operos solistas Tadas Girininkas (Polifemas).

„Tadas Girininkas – fantastiškas bosas, absoliučiai geriausias Polifemas šiai dienai Europoje ir pasaulyje. Darykite, ką norite, aš dedu už jį galvą“, – džiaugėsi atlikėja į gimtąją Neringą sukvietusi puikius kūrėjus.

Renginys yra tarptautinio muzikos festivalio „N žemė“ ir „Neringos – Lietuvos kultūros sostinės 2021“ programų dalis.


  2021-07-07

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos adresas: Bangų g. 5A-3F, Klaipėda, LT-91250, Tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt