P0

Uostas ir jūra

Į Jūros šventę atplukdys 10-ąją Dangės flotilę

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2021-07-08


Vėjo įtemptos burlaivių drobės jau tapo neatsiejamu Jūros šventės atributu ir simboliu, jungiančiu senąsias ir šiandienines žvejiškas ir jūrines tradicijas. Lietuvos jūrų muziejus šiemet jau 10-tą kartą organizuos tradicinių ir istorinių laivų paradą „Dangės flotilė“. Šių metų tema – „Sielą – jūrai!“

Laivų kapitonai, įgulos nariai, buriavimo entuziastai šiemet ir vėl kvies pažinti medinį burinį laivyną, saugoti ir puoselėti savastį ir išskirtines pamario krašto senųjų žvejų tradicijas.

Tradicinių ir istorinių laivų paradas „Dangės flotilė“ – unikalus, tęstinis renginys, o šiemet šventę praturtins ir žymi sukaktis – Lietuvos jūrų muziejaus kurėnui „SüD 1“ sukanka 20 metų.

Kurėnas SÜD.1 – plaukiojantis Lietuvos jūrų muziejaus eksponatas, tradicinės Kuršių marių plokščiadugnės žvejų burvaltės replika, pastatyta muziejaus ekspozicijoje – prie etnografinės pajūrio žvejo sodybos. Burvaltės špantams ir števeniams pagaminti naudoti natūraliai išlinkę ąžuolų kamienai, dugnas surinktas iš mirkytų pušies tašų, bortai – iš džiovintų ąžuolo lentų. Burvaltės detalės tarpusavyje sujungtos kalvio darbo vinimis ir apkaustais, bortai impregnuoti iš pušų kelmų išvaryta natūralia derva. Kurėnas turi šoninius švertus (šliužes), keturias poras špantų (vitinių), priekyje ir gale dengtas patalpas (paragę ir pastūrę). Didysis stiebas pritvirtintas prie tvirto bimso (mastbankio). Burvaltės viduje (rūme) apie pusmetrį nuo dugno sudėtos denio lentos (šatiliai, tiliaudos). Ant dviejų stiebų keliamos didžioji ir mažoji burės, nuo forštevenio (rago) – trikampė raginė burė. Ant stiebo iškelta vėtrungė. Šis kurėnas priklauso mažųjų kurėnų (bradinių valčių) šprintiniu takelažu tipui. Pavadinimas SÜD.1 rodo, kad tai pirmasis pastatytas Kopgalio (Süderspitze) kaime kurėnas.

– Lietuvos jūrų muziejaus kurėnas turi plaukti, – sako prie laivo vairo stojęs per katastrofą žuvusio kurėno kapitono Romaldo sūnus Romualdas Adomavičius, Lietuvos jūrų muziejaus vyr. fondų saugotojas-direktoriaus pavaduotojas, istorikas. – Tai geriausias kurėno kapitono atminimas, įamžinimas – jo darbų tąsa: į Danę ir vėl suplauks kurėnai, jie varžysis, dalyvaus regatose mariose, bus rengiamos parodos, leidiniai apie tradicinius, istorinius laivus.

– Kaip istorikas, kaip jūrinio paveldo puoselėtojas ir žinovas – jam nebuvo lygių. Jis buvo tas ekspertas, konsultantas ir apie laivus, ir apie žmonės, kurie plaukiojo tais laivais. Ir netgi apie jausmą, nes jam tai buvo labai svarbu. Ką jautė jūrininkai ir ką turi jausti jūrininkai. Tai yra, drąsa, galbūt kartais ir nepamatuota, jūreiviškos garbės jausmas ir, aišku, suvokimas, kad tu prieš jūrą nepakovosi. Bet gali su ja susidraugauti. Tad tradicinių ir istorinių laivų paradas „Dangės flotilė“ visada išliks dedikuotas Romualdui, šviesaus atminimo kapitonui“, – sakė Lietuvos jūrų muziejaus direktorė Olga Žalienė.

FLOTILĖS PASIRODYMO GRAFIKAS

Liepos 23 diena (penktadienis)

19 val. sutiktuvės ir pasveikinimas Dangėje. 

20–21 val. tradicinio medinio burinio laivyno herojų istorijos ir laivų lankymas.

Liepos 24 diena (šeštadienis)

17 val. įgulų pristatymas – „Bures – vėjui!“. Danės krantinėje, prie skulptūros „Žvejys“

17.30 val. parodos Lietuvos jūrų muziejaus kurėnui „SüD 1 – 20! atidarymas prie skulptūros „Žvejys“

19 val. laivų paradas tarp Biržos ir Pilies tiltų

23 val. naktinis paradas „…vėjo genami“ tarp Biržos ir Pilies tiltų.

Liepos 25 diena (sekmadienis)

9 val. laivų išlydėtuvės.


  2021-07-08

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos adresas: Bangų g. 5A-3F, Klaipėda, LT-91250, Tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt