P0

Verslas

NT sandorių rinka šiemet augo pusantro karto

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2021-07-09


Pirmąjį šių metų pusmetį nekilnojamojo turto (NT) rinkoje sudarytas sandorių kiekis gerokai viršijo ne tik prieš metus buvusius pandeminius rezultatus, tačiau ir ikipandeminiais metais matytus skaičius. Įregistruotų NT sandorių dinamiką analizuojantys Registrų centro analitikai pastebi, kad sparčiausiai šiemet augo žemės sklypų bei individualių gyvenamųjų namų pardavimai.

Per pirmąjį šių metų pusmetį Lietuvoje iš viso įregistruota 78,7 tūkst. NT pirkimo-pardavimo sandorių. Tai yra net 52 proc. daugiau nei 2020 metų sausį-birželį, kai įregistruota 53,6 tūkst. NT sandorių. Palyginti su 2019 metų pirmuoju pusmečiu, kai buvo fiksuota apie 61 tūkst. NT sandorių, šių metų rezultatas yra 29 proc. didesnis.

Vien tik per šių metų birželio mėnesį įregistruota per 15 tūkst. NT sandorių – 52 proc. daugiau nei praėjusių metų birželį, tačiau 3 proc. mažiau nei rekordinį šių metų gegužės mėnesį.

„Šiųmetiniai rezultatai metinio augimo prasme gali atrodyti apgaulingi, kadangi praėjusių metų pirmąjį pusmetį NT sandorių rinkai įtakos turėjo ir šalį užklupusi COVID-19 pandemija bei įvesti karantino apribojimai. Tačiau net ir lyginant su 2019 metais, kurie buvo pakankamai aktyvūs, šie metai sandorių prasme yra gerokai rezultatyvesni. Iš dalies šių metų rezultatus galima paaiškinti tuo, kad dalis suplanuotų sandorių buvo tiesiog užbaigti ir įregistruoti šiais metais, tačiau augimui įtakos neabejotinai turi ir ganėtinai palankios ekonominės sąlygos“, – pranešime cituojamas Registrų centro Duomenų sprendimų ir analizės departamento vadovo pareigas laikinai einantis Paulius Rudzkis.

Šiais metais Lietuvoje įregistruota maždaug 7,5 tūkst. individualių gyvenamųjų namų pardavimų – 48 proc. daugiau nei 2020 metų pirmąjį pusmetį (2019 m. pirmąjį pusmetį – 5,4 tūkst.). Tik per šių metų birželį pasikeitė 1,5 tūkst. gyvenamųjų namų savininkų, arba 44 proc. daugiau nei per 2020 metų birželį, bet 5 proc. mažiau nei per šių metų gegužę.

Visoje šalyje šiemet taip pat įregistruota beveik 40 tūkst. žemės sklypų savininkų pasikeitim – 52 proc. daugiau nei per pirmąjį praėjusių metų pusmetį. Vien tik per birželį įregistruota 7,7 tūkst. žemės sklypų sandorių, arba 48 proc. daugiau nei 2020 metų birželio mėnesį ir beveik tiek pat, kiek ir šių metų gegužę.

P. Rudzkio teigimu, spartų šių NT kategorijų augimą galima sieti su pasikeitusiomis pirkėjų preferencijomis.

„Iki tol didžiausio NT pirkėjų susidomėjimo sulaukdavo butai, tačiau pandemija ir karantinas ilgainiui perkėlė dėmesio centrą į sklypus ir individualius namus. Iki tol keletą metų iš eilės visoje Lietuvoje per mėnesį būdavo sudaroma apie 5 tūkst. žemės sklypų sandorių, tačiau vien per pastaruosius tris mėnesius sandorių vidurkis išaugo pusantro karto ir perkopė 7,5 tūkstančio. Analogiška situacija matoma ir gyvenamųjų namų rinkoje, kur ilgą laiką bendras sandorių skaičius per mėnesį nesiekdavo 1 tūkstančio, tačiau pastaruoju metu perkopia ir 1,5 tūkst. kartelę“, – komentuoja P. Rudzkis.

Šiemet visoje šalyje įregistruota 19,5 tūkst. butų pardavimų – 38 proc. daugiau nei pirmąjį 2020 metų pusmetį (2019 m. pirmąjį pusmetį – 17,1 tūkst.), o vien tik per šių metų birželį – 3,5 tūkst., arba 63 proc. daugiau nei praėjusių metų birželį, bet 9 proc. mažiau nei šių metų gegužę.

„Butų rinkoje šiemet taip pat netrūksta optimizmo – sandorių skaičius auga visuose šalies didmiesčiuose, o pastarieji keli mėnesiai yra maždaug ketvirtadaliu geresni nei iki tol matyti vieno mėnesio vidurkiai. Butai ir toliau išlieka patraukli investicija – trijuose didžiausiuose šalies miestuose investiciniu galima laikyti kas penktą įsigytą butą“, – skaičiuoja P. Rudzkis.

Šiemet per pirmąjį pusmetį Vilniuje iš viso įregistruota beveik 7,2 tūkst. butų sandorių, arba 35 proc. daugiau nei atitinkamą laikotarpį pernai (2019 m. pirmąjį pusmetį – 5,7 tūkst.), Kaune – 2,7 tūkst., arba 32 proc. daugiau (2019 m. – 2,4 tūkst.), Klaipėdoje – beveik 1,8 tūkst., arba 67 proc. daugiau (2019 m. – 1,6 tūkst.).

Iš šių sandorių investiciniais, t.y. kai butą įsigijo pirkėjas jau turintis kitą gyvenamosios paskirties būstą, Vilniuje ir Klaipėdoje galima laikyti kas penktą, o Kaune – beveik kas ketvirtą. Bendras investicinių butų sandorių skaičius Vilniuje per metus (pirmąjį šių metų pusmetį, palyginti su 2020 metų sausio-birželio mėnesiais) padidėjo 46 proc., Kaune – 35 proc., Klaipėdoje – net 93 procentais.


  2021-07-09

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt