P0

Svarbu, Sveikata

Nauja ligoninių pertvarkos vizija: žada tartis ir skatinti finansiškai (1)

Martynas Vainorius

Martynas Vainorius
2021-07-15


Ketvirtadienį Klaipėdoje, Palangoje ir Kretingoje lankęsis sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys žadėjo, kad dar šiemet turėtų būti paruoštas regionų sveikatos apsaugos įstaigų pertvarkos modelis, kurio kūrime esą dalyvaus ir savivalda. Pastaroji, anot ministro, nebus verčiama dalyvauti pertvarkoje, bet panorę būti naujos sistemos dalimi bus skatinami finansiškai.

Uostamiesčio savivaldybės, kuriai priklauso Klaipėdos universitetinė ir Klaipėdos vaikų ligoninės, meras Vytautas Grubliauskas, savo ruožtu teigia, kad siūlomas modelis yra įdomus.

„Jeigu kuris nors miestas, regionas, savivaldybė matys, kad jiems nereikia tame dalyvauti – prašau, gyvenkite senoje sistemoje, turėkite tą apmokėjimo ir tvarkymosi modelį, kurį turite, o su tais, kurie tikės mes kursime naują ir rodysime pavyzdį”, – aiškino ministras Arūnas Dulkys.

„Sveikatos apsaugos sistema yra tokia, kad čia labai dažnai kalbama, jog bus reformos, bet kaip taisyklė baigiasi įvairiai. Aš ir pats pradėjęs darbą gavau žinutę, kad gali net nepradėti, kad maždaug viskas baigsis ties 1,7 metų riba – maždaug toks vidurkis yra sveikatos apsaugos ministro ir neapsimoka nieko pradėti, nes nespėsi, nes čia veikia didžiulės jėgos, kažkokie mistiniai klanai, kad nieko nebus ir taip toliau. Mūsų žinutė yra tokia, kad Vyriausybė, dabartinė Sveikatos apsaugos ministerija nesiruošia inicijuoti jokių įstaigų uždarymo iš mūsų pusės, mes ruošiamės inicijuoti pokytį, pasiūlyti savivaldybėms pokyčio modelį, kuriame jos apsvarstys, įvertins ir jei norės dalyvaus, prisidės, žiūrėsime, ką reikia padaryti. Mes dabar ne lovas turime skaičiuoti, ne ligonines uždarinėti ir atidarinėti, nes gali būti ir mažų įstaigų, kurios dirba labai puikiai. Mes norime susitarti dėl to, kokių paslaugų tame regione mes norime sukurti, kokį paslaugų kokybės lygį norime pasiekti ir į kurias vietas reikia investuoti. Mes norime pasiūlyti tokį bendradarbiavimo modelį, kuriame mes kiekvienu atveju prisiderintume prie to regiono specifikos. Tarkime, bendruomenės sveikatos centre, į kurį mes visi jungtumėmės, galėtų dalyvauti pačios įvairiausios įstaigos su savo kažkokiu atitinkamu pavaldumo modeliu. Pirmam etape mūsų nedomina juridiniai reikalai”, – savo viziją pristatė ministras.

Pasak jo, pasiekus susitarimą būtų pasirašoma sutartis ir ministerija imtų investuoti.

„Jeigu kuris nors miestas, regionas, savivaldybė matys, kad jiems nereikia tame dalyvauti – prašau, gyvenkite senoje sistemoje, turėkite tą apmokėjimo ir tvarkymosi modelį, kurį turite, o su tais, kurie tikės mes kursime naują ir rodysime pavyzdį, o tada ir patys žmonės pradės kelti klausimą, kodėl pas mus mieste nėra investuojama į tai ir į tai”, – aiškino A. Dulkys.

Anot jo, reformos modelio pradmenys jau yra pradėti, bet visą jį pilnai norima užbaigti kartu su savivalda. Penkias regionines darbo grupes ketinama sukurti jau artimiausiomis savaitėmis.

„Tada bus klausimas, ką gali savivalda įnešti, koks bus jų indėlis, kaip jie tą mato, mes žiūrime, kokias investicijas galime pritraukti”, – sakė A. Dulkys, patikinęs, kad pertvarkos modelis gims dar šiemet.

„Juokaudamas kalbėjau, kad jei reikėtų vienu žodžiu apibūdinti ministrą, pasakyčiau drąsus. Modelis tikrai įdomus, tikslai pakankamai suprantami. Kas svarbu ir ko nebuvo anksčiau, tai yra tam tikri finansiniai aspektai, kurie turėtų tapti motyvacija pirmiausiai įgyvendinimui. Nuoširdžiai linkiu ministrui sėkmės įgyvendinant ne tik patį modelį, bet ir diskusiją dėl jo, nes kiek esu politikoje, nepamenu ministro, kuris nebūtų pradėjęs reformų, bet kažkaip vis dar nežinau ministro, kuris jas būtų pabaigęs. Norėčiau, kad būtų ta išimtis. Pasirinktas kelias nėra gal absoliučiai naujas ar absoliučiai unikalus, bet jis yra tam tikras žingsnis, keliantis viltį, jog bendruomenių balsai bus išgirsti, tačiau labai daug priklausys nuo moderatoriaus, šiuo atveju nuo ministerijos. Kita vertus, akivaizdu, kad galios tas mechanizmas, jog nebūti konsorciume nebus labai patrauklu”, – komentavo Klaipėdos meras V. Grubliauskas.

Be savivaldybei pavaldžių Klaipėdos universitetinės ir Klaipėdos vaikų ligoninės uostamiestyje dar veikia Sveikatos apsaugos ministerijai pavaldžios Jūrininkų ir Respublikinė Klaipėdos ligoninės.


  2021-07-15

  Vienas komentaras apie “Nauja ligoninių pertvarkos vizija: žada tartis ir skatinti finansiškai”

  1. AvatarT (IP: 86.100.133.193)

   Grubliauskui įdomus modelis, prajuokino. Kai miesto ligoninę dešimtmečius valdo tarybinis veikėjas, jam dar kažkas įdomu matai.

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos adresas: Bangų g. 5A-3C, Klaipėda, LT-91250, Tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt