P0

Miestas, Svarbu

Smarvės šaltinio medžioklė: gaudė kelerius metus, bet ar tikrai pagavo? (17)

Virginija Spurytė

Virginija Spurytė
2021-07-16


Aktyvūs visuomenininkai išsiaiškino, iš kokios įmonės pietinėje miesto dalyje galimai sklinda naftos produktų smarvė. Jie tvirtino, kad ši „smirdalė“ veikia ne tik be taršos leidimo, bet ir tai, kad yra įsikūrusi uostamiesčio savivaldybės valdomos bendrovės „Klaipėdos energija“ teritorijoje.

Tačiau aplinkosaugininkai visuomenininkų įtarimų ir teiginių dar negali patvirtinti, nes vyksta tyrimas.

Aplinkosaugininkai tiria, ar Lypkiuose, „Klaipėdos energijos” nenaudojamus mazuto rezervuarus išsinuomojusi įmonė nėra naftos smarvės šaltinis. Martyno Vainoriaus nuotr.
Reagavo į skundus

„Dar sykį pasitvirtina, kaip reikalingas pilietiškumas ir neabejingumas. Šį rytą pasipylė skundai dėl naftos smarvės. Operatyviai informacija buvo perduota aplinkosaugai, jie operatyviai pradėjo žvalgybą ir rezultatas – Lypkių g. 13 aptikta įmonė, veikianti be taršos leidimo, užsiimanti naftos produktais, jų ekspedijavimu, perkrovimu. Aplinkosaugininkai pradės neplaninį patikrinimą“, – pirmadienį, liepos 12-ąją, socialiniame tinkle paskelbė visuomenininkė Rasa Kuzavienė.

„Vakar su džiaugsmu pranešėme, kad Lypkių g. 13 yra įmonė, naftos-smirdalė, neturinti taršos leidimo. Ateinu šiandien į Lypkių g. 13 ir še tau. Tai gerai saugoma AB „Klaipėdos energija“ teritorija. Tada su „dėžute“ vyksta trumpas pokalbis, iš kurio seka, kad šioje teritorijoje yra 2 įmonės – „Klaipėdos energija“ ir „N“ įmonė (nevardinsiu iki patikrinimo pabaigos). Labai abejoju, kad AB „Klaipėdos energija“ neturi leidimo, todėl išeina, kad leidimo neturi tie, kas nuomojasi AB „Klaipėdos energijos“ teritoriją. AB „Klaipėdos energija“ teritorija saugoma kaip praktiškai strateginis objektas. Klausimas – jei „nelegalas“ slepiasi šio objekto teritorijoje, dvokiantis ir kitaip pažeidžiantis taisykles, ar jis netaps padegimo, avarijos, sprogimo AB „Klaipėdos energija“ priežastimi? Ar AB „Klaipėdos energija“ tikrina, kam leidžiama patekti į jos teritoriją? Kokiomis sąlygomis nuomojamos patalpos? Ar tyčia ar netyčia neslepiama nelegali veikla, kurią, išeina, globoja AB „Klaipėdos energija“ – t.y. miestas, „Fortum“ ir kiti valdybos nariai ir miesto stebėtojai?“, – jau kitą dieną savo pastebėjimais dalijosi visuomenininkas Michailas Andrijanovas.

Perkrauna dyzeliną?

Lypkių g. 13 išties yra „Klaipėdos energijos“ teritorija, bet joje veikia ir UAB „Baltic BITerminal“, kurios viešai skelbiama veikla – sandėliavimas, ekspedijavimas, gamyba, kuras, naftos produktai.

Bendrovės „Klaipėdos energija“ generalinis direktorius Antanas Katinas skaičiavo, kad ši įmonė Lypkių g. 13 veikia jau kokius trejus metus.

„Mes turime kai kuriuos nenaudojamus mazuto rezervuarus, buvome paskelbę nuomos konkursą, ši įmonė jį laimėjo ir juos nuomojasi bei vykdo savo veiklą. Mano žiniomis, pas juos dažnai lankosi aplinkosaugininkai ir jokių problemų nėra. Žinau, kad ir šią savaitę buvo aplinkosaugininkai, ieškojo kvapų, jie aprodė jiems savo ūkį. Jei būtų rasta kokių pažeidimų, jie, matyt, jau būtų paviešinti“, – teigė A. Katinas.

Paklaustas, ar tokia kaimynystė nekelia grėsmės pačiai „Klaipėdos energijai“, vadovas pabrėžė, kad abi įmonės veikia pramoninėje zonoje, todėl apie grėsmes neverta kalbėti.

„Tačiau sudarydami nuomos sutartį mes reikalavome, kad jie savo veiklą būtų apdraudę, jei kada nors kokia bėda įvyktų. Ir leidimus veiklai jie visus turi, kitaip nebūtume sudarę nuomos sutarties“, – tvirtino A. Katinas.

Tačiau visuomenininkė Raimonda Zaborė vardijo, kad bendrovė „Baltic BITerminal“ neturi nei atliktų poveikio aplinkai vertinimo procedūrų ir dokumentų, nei oro taršos inventorizacijos, nei taršos leidimo.

„Jie turi licenciją pavojingų atliekų vežimui, saugojimui ir tvarkymui. Ir labai keista, kaip ją gavo, nes ta licencija išduodama tik tada, jei įmonė turi taršos leidimą“. – stebėjosi R. Zaborė.

Straipsnio vidus 10 pastraipa kompas

Ji tvirtino, kad ši įmonė dideliais kiekiais perkrauna dyzeliną, juo aprūpina laivus.

„Jie krauna tokį dyzeliną, kuriame daug sieringumo, todėl ir kvapas toks aitrus. Mes jau kelerius metus ieškojome šios įmonės. Žinojome, kad ji kažkur šalia veikia, bet niekaip neradome kur. Praėjusią vasarą turėjome informacijos, kad ji veikia Rimkuose, bet tai nepasitvirtino. O dabar viskas paaiškėjo“, – kalbėjo R. Zaborė.

Planuoja plėtrą

Tačiau neaiškumų šioje istorijoje dar labai daug. Aplinkos apsaugos departamento Klaipėdos valdyba kol kas tik pradėjo neplaninį įmonės „Baltic BITerminal“ patikrinimą, o jis trunka 20 dienų, tad bus baigtas tik rugpjūčio pradžioje.

„Negaliu nei patvirtinti, nei paneigti visuomenininkų teiginių, bet preliminariai vertinant, jie yra tiesa. Tačiau įmonė mums pati turi pateikti visus dokumentus, jų dabar ir laukiame“, – teigė Aplinkos apsaugos departamento Klaipėdos valdybos viršininkė Ramunė Lukaševičienė.

Bendrovės „Baltic BITerminal“ direktorius Andrejus Kolganovas tikino, kad įmonė naftos produktų kvapais tikrai neteršia pietinės Klaipėdos dalies.

Vadovas tvirtino, kad pagrindinė įmonės veikla yra bitumo perkrovos operacijos.

„Šioje teritorijoje (Lypkių g. 13 – V. S.) įsikūrėme 2017 m. po viešai skelbto ir laimėto konkurso „Rezervuarų parko nuoma su estakada“. Būtina atkreipti dėmesį, jog reali veikla pradėta gerokai vėliau, nes reikėjo senas paslaugos tiekėjo talpyklas modernizuoti ir konvertuoti iš mazuto saugojimo talpyklų į bitumo produktui tinkančią įrangą. Iki šiol veikla vykdoma atliekant produkto krovą tik dvejose talpyklose, kurių vienos apimtis – 2000 tonų. Pagal aplinkos apsaugos reikalavimus taršos leidimas nėra reikalingas“, – teigė A. Kolganovas.

Anot jo, šių metų pradžioje vertinti organizacijos veiklos pajėgumai ir perspektyvos, todėl pradėtas papildomų trijų talpyklų nuomos procesas.

„Tai reiškia, jog su papildomų talpyklų nuomos proceso pradžia organizacija turi pradėti poveikio aplinkai vertinimo procedūrą, kas ir yra šiuo metu atliekama. Procesiniai veiksniai buvo sulygiagretinti ir organizacija siekia laiku turėti visus reikiamus dokumentus, kai pradės realią produkto krovą. Pažymėtina, jog šiuo metu senosios papildomos trys talpyklos yra rekonstruojamos, čia nevykdoma jokia produkto krova“, – tvirtino direktorius.

Jis dar kartą akcentavo, kad „Baltic BITerminal“ terminalo veikla apima tik vieno produkto – bitumo krovą.

„Mes neatliekame kitų naftos produktų krovos procesų. Bitumas, kaip produktas neturi kvapo šaltinio. Suvokiame savo, kaip organizacijos atsakomybę prieš miestą, jo gyventojus bei jūsų įvardintą auditoriją –  visuomenininkus, suprantame jų rūpestį aplinkosaugos taršos požiūriu, todėl siekiame, kad mūsų veiklos procesai nedarytų jokios neigiamos įtakos tiek mums patiems, tiek aplinkai ir sena infrastruktūra būtų modernizuota tik technologiškai pažangiais metodais ir sistemomis“, – pažadėjo A. Kolganovas.


  2021-07-16

  17 komentarai “Smarvės šaltinio medžioklė: gaudė kelerius metus, bet ar tikrai pagavo?”

  1. Avatarnemeluok Spuryte, (IP: 86.100.174.213)

   Iš kur čia ištraukei tą melą – “Jie tvirtino, kad ši „smirdalė“ veikia ne tik be taršos leidimo, bet ir tai, kad yra įsikūrusi uostamiesčio savivaldybės valdomos bendrovės „Klaipėdos energija“ teritorijoje”??? Tai iš aplinkosaugos departamento (per NVSC liežuvių nenulaikančias bobas) išėjo ta informacija, kurią kūzia ir paskelbė FB, todėl “visuomeninkų” indėlio čia iš viso jokio. Tu ne žurnalistė, braškių rinkėja, tokio pačio lygio, kaip ir visos zaporės, zirskienės ir kitos kūzios…

  2. Avatarmuilui (IP: 90.131.35.233)

   remiantis pačio logika , ” brandoje ” dirbo ir konservatorius mero pavaduotojas Barbštys ? 🙂 Paskaityk ką jis sako apie ” brandą ” ir kodėl neliečia 🙂 Aha , Navickas , dirbdamas ministru , sugebėjo pasirūpinti buvusia darboviete ir milijonais ” paukšteliams ” gelbėti , dar kažkokiomis ” auksinėmis žąsimis ” už dešimtis tūkstančių , bet Aplinkosauginių įstatymo pokyčių nespėjo ? 🙂 Nu tu matai …Konservatoriai piktinosi , stebėjosi ” pinigais ” , o paskui , po valstiečių išspyrimo , priėmė į Klaipėdos konservatorių gretas ? Kaip liberalkonservatoriškai žavu :))) Tik reikia būti mulkiu ir žavėtis 🙂

   • Avatarlogika (IP: 90.140.78.88)

    jūsų logika man aiški – ginti “Brandą” iki nukritimo, nepaisant, kad jie yra didžiausi smardintojai Klaipėdoje.

   • AvatarLogika ? (IP: 90.131.35.233)

    O kur jūsų logika ? Gal analfabetai jos neturi ? Aš ginu ” brandą ” ? :))) Panašu jau nereikia stebėtis kada komentuoja situaciją tokie ” proto bokštai ” ….Lietuvoje tragiškai mažėja protingi , išsilavinę žmonės …su kritiniu mąstymu …su gebėjimu apjungti įvykių sekas ir analizuoti …

   • Avatarįvykių seka (IP: 90.140.78.88)

    Zaborė dirbo “Brandoje”, jos sesuo Kuzavienė yra Ketvergių bendruomenės pirmininkė ir Girskienės padėja. Visos trys yra nepailstančios kovotojos prieš smarvę ir iki šiol neliečia didžiausios smardintojos “Brandos”.

   • AvatarĮvykių seka be kritinio mąstymo ? (IP: 90.131.35.233)

    Praleidote mero pavaduotoją konservatorių Barbštį 🙂 Jis t.p. ” brandos ” neliečia 🙂

   • Avatarlogikai (IP: 90.131.35.233)

    O kas jums sakė , kad ” brandos ” nelietė ? Kas trukdo pasidomėti kelias bylas ir su kuo ” branda ” turėjo ? Tobulėkite 🙂

  3. AvatarSimona (IP: 188.69.195.252)

   Klaipėdos energijos teritorijose veikia nr vienas nuomininkas. Įmonė strateginė. Tačiau paklauskime Klaipėdos savivaldybės kaip pagrindinio akcininko, ar žino kokios įmonės ten veikia?

   • AvatarBūtent , muilas . Liberalus muilas ... (IP: 83.176.227.137)

    Kada žinai tik tiek kiek nori ” žinoti ” , tada liko pasimuilinti ir slysti …į ..:) O kas ir kiek laiko ” sėdėjo pas prokurorus ” ko dėka jie TYLIAI , SLAPTAI , kad nesužinotų vietiniai ” nieko negalintys ” – galėtų pasiųsti aplinkosaugininkus ? Taip , ačiū prokurorams ir dalyvavusiems slaptoje operacijoje . Tik kvailas gali nesuprasti , kad visuomenininkai be pareigūnų negali ” užsukti smarvės šaltinių ” !!! Kas dėl ” Klaipėdos paketo ” , reikėtų užsičiaupti ….tylėti ir dėl dabartinio konservatoriaus ministro Navicko ” pastangų ” . Kodėl tiek metų būdami seime nei konservatoriai , nei liberalieji nepasiūlė pokyčių ? KODĖL ? Gal todėl , kad ginamas viarslaaaas ? Mano galva , įstatymo ar taip vadinamo ” Klaipėdos paketo ” NIEKADA nebūtų klaipėdiečiai sulaukę , jei ne ” valstiečių ” valdymas . NIEKADA , nes net jo atidėjimo terminais labiausiai rūpinosi liberalusis Gentvilas ir konservatoriai – ATIDĖJIMO , o ne kuo greitesnio veikimo pradžios . Kas dėl darbo ” brandoje ” ar kur kitur …Net komentuoti tokį ” proto mūšio ” vertą ” mintį ” neverta ….Apgailėtina …

  4. Avatar.... (IP: 90.131.35.233)

   Mero pavaduotojas konservatorius Barbštys virkavo dėl ” Brandos ” , kad nieko negali padaryti , o kaip dėl ” Klaipėdos energijos ” teritorijoje atsidariusios įmonės ? Katinas gali ramiai žiūrėti klaipėdiečiams į akis ? O kur tie visi ” stebėtojai ” ? Ką jie stebi ? Kada tooookia betvarkė ir niekas iš ” valdžios ” – ” nieko negali ” , mano galva , visuomenininkams , kurie DARO , reikia tik AČIŪ pasakyti . Ačiū , gerbiamieji .

   • Avatar (IP: 193.217.5.94)

    atsiprašau, gal patikslintumėt, ką visuomenininkai konkretaus dėl kvapų Klaipėdoje padarė? Sau reklamą tikrai padarė. Kai kas žmones mulkindami ir ir į Seimą pakliuvo, bet dar ne visi, kurie norėjo. O kvapai kaip buvo, taip ir liko. Nematau už ką dėkot.

   • AvatarO KĄ nieko nežino ? (IP: 83.176.227.137)

    Nieko apie Grigėjus negirdėjo ? Nežino apie ” Klaipėdos paketą ” ir t.t. Užjaučiu …Taip , liberalusis Gentvilas papuolė net į seimą 🙂 Nors ” nieko negali ” klaipėdiečiams padėti , oi ne , Girulius nuo ” iškirtimo išgelbėjo ” 🙂

   • Avatarmuilas (IP: 193.217.5.94)

    nereikia lia lia. Grigeo pagavo prokuratūros užsiundyti aplinkosaugininkai po Klaipėdos mero kreipimosi pradėti tyrimą dėl smardintojų paieškų. Vadinamasis “Klaipėdos paketas” – teisės aktų rinkinys – buvo paruoštas dar ministro Navicko, kol karbauskiniai jo neišspyrė. Jį pakeitęs valstiečių Aplinkos ministras Mažeika skambiai pavadino pataisas “Klaipėdos paketu”. O iš tikro tik pasidarė rinkiminę reklamą su Klaipėdos visuomenininkais. Vieša paslaptis, kad tuometinė “visuomenininkė” Girskienė nepelnytai gavo Aplinkos ministerijos skiriamą Kudabos vardo premija, jau neminint kartu su ministerijos palaikymu organizuotų parodomųjų akcijų, eisenų prieš smarvę. Smegenų plovimas pavyko – kam reikėjo, į seimą prasmuko. Bet rinkimai baigėsi, o smarvė liko. Dabar nauji rinkimai artėja, vėl prasidėjo seni triukai “Mes išgelbėsim Klaipėdą nuo smarvės”. Kol LEZ vyks gamyba, naftos ir kitų produktų krova uoste – visokių kvapų bus. Bet kas yra didžiausias teršėjas – jokia paslaptis. Visuomenės sveikatos centro tyrimai rodo – “Branda”. Bet “visuomenininkė” Zaborė yra šios bendrovės buvusi darbuotoja ir Girskienės bendramintė. Jos didžiausios teršėjos nė pirštu neliečia, blogu žodžiu nemini.

  5. AvatarAš kaip suprantu (IP: 83.176.227.137)

   BRANDA yra Klaipėdos raj. ” žemėse ” , o smarvė tenka klaipėdiečiams . Aplinkosaugininkai dėl Brandos ramūs ? Jokių dokumentų ar leidimų nereikalauja ? Liberalas klaipėdietis Aplinkos apsaugos ministras Gentvilas taip pat ramus ? Klaipėdiečiams vėl ” negali padėti ” ?

  6. AvatarO aš norėčiau paaiškinimo kaip tokios įmonės atsidaro ? !!!!! (IP: 83.176.227.137)

   Negaliu nei patvirtinti, nei paneigti visuomenininkų teiginių, BET preliminariai vertinant, jie YRA TIESA . Tačiau įmonė mums pati turi pateikti visus dokumentus, jų dabar ir laukiame“, – teigė Aplinkos apsaugos departamento Klaipėdos valdybos viršininkė Ramunė Lukaševičienė.

  7. AvatarAtradėjai (IP: 90.140.78.88)

   Paaiškinkit man durnam, kaip tie pseudo visuomenininkai atranda vis naujas įmones teršėjas, o labiausiai Klaipėdą ir Ketvergius smardinančios “Brandos” niekaip neatranda ir neliečia. Dabar naujausias atradimas – užuodė jau trejus metus(!) LEZ dirbantįį bitumo pilstytoją. Rytoj atras LEZ šprotus rūkančią žuvies produktų gamyklą ir vėl šauks ant viso pasaulio, kad smirda. Bet kas nuo to pasikeis? Kaip smirdėjo pietinėj Klaipėdoj, taip ir smirdės, kol, pasikartosiu, didžiausias teršėjas – “Branda” – atvirai pūdys maisto atliekas.

   • Avatar(ne)atradėjai (IP: 88.119.22.98)

    Palaikau. Anksčiau Ligita su Raimonda kovodavo viena prieš kitą: Ligita – prieš Brandą, Raimonda – prieš likusį trejetuką (dirbo Brandoje, bet kaip pati spaudoje skelbė, akcininkė nebuvo). Raimonda visada “gesino” puolimą prieš Brandą, Ligita net FB grupėj buvo Raimondą dezinformacija apie Brandą apkaltinusi, kai jau draugavo. Bet vėl viskas užsiglaistė. Dabar Raimonda su Ligita draugauja, bet Ligita nebeturi kur trauktis, mato, kad ne tik KRATC “puvėsiais” smirda, bet ir Branda (matėm transliaciją FB). Linkiu, kad Ligita būtų drąsesnė veikdama viena, nepriklausomai, neveikiama suinteresuotų šalių.

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos adresas: Bangų g. 5A-3F, Klaipėda, LT-91250, Tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt