P0

Uostas ir jūra

„Dangės flotilėje“ plauks ir „Juoda meška”

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2021-07-17


Lietuvos jūrų muziejaus organizuojamame tradicinių istorinių laivų parade „Dangės flotilė“ (liepos 23-25 dienomis) Klaipėdoje žiūrovai galės pamatyti ne tik kurėnus, bet ir venterines valtis. Viena iš jų – „Juoda meška”.

Medinių laivų, valčių tipai pavadinimus gavo pagal tinklą, kurį tempdavo žvejodami. Venteris – žvejybos tinklas su vienu arba dviem tinkliniais sparnais. Venteriai ir iki šiol tebestatomi Kuršių marių seklesnėse vietose, jais gaudomi sterkai, karšiai, lydekos, unguriai.

Venterinės valtys – neatsiejamas pamario krašto atributas, kaip ir kurėnai. Tik venterinės valtys – mažesnės. Jos – tvirtos, manevringos, valdyti tokias valtis gali ir vienas žmogus. Nuo kurėnų venterinės valtys skiriasi ir tuo, jog jų stiebuose nesipuikavo vėtrungės. Pamariškių tarpe, folklore šios valtys meiliai vadinamos mažais, juodais laiveliais.

– Medinis burinis laivynas pasakoja krašto istoriją, kurią itin svarbu saugoti, skleisti ir svarbiausia suprasti – įsitikinęs venterinės valties savininkas, buriavimo entuziastas, Laurynas Juodeška.

Žmogaus gyvenimas neatsiejamas nuo vandenų, ypač pamario krašte. Smėlio pustomoje Kuršių nerijoje žmonės vertėsi daugiausia žvejyba, nes žemė čia buvo bevaisė, o gyvenant šalia upių, kanalų – vandens transporto priemonė taip pat buvo tarsi privaloma, neatsiejama gyvenimo dalis.

– Tiek buitis, pragyvenimas, tiek ir emocija-noras pažinti paslaptingą vandenų pasaulį kvietė ir tebekviečia žmones susitikti akis į akį su mariomis, upėmis, jūra – sako Laurynas Juodeška, kurio gyvenimas labai tampriai susijęs su vandenimis. – Jis reprezentuoja pamariškių tautinį paveldą venterine valtimi „Juoda meška“, dalyvauja įvairiuose renginiuose, ekspedicijose, edukacinėse veiklose, o taip pat ir mokina gaudyti vėją – instruktuoja kaip valdyti jėgos aitvarus, kaip susidraugauti bei pažinti vandens stichiją.

– Tai gali visi, – sako entuziastingas vyras, organizuojantis kaitavimo pamokas ir neįgaliesiems.

„DANGĖS FLOTILĖS“ PROGRAMA

Liepos 23 diena (penktadienis)

16 val. Tradicinių istorinių laivų apeiginis puošimas žolynais Smiltynėje priešais Kurhauzą. Laivus puošia Kuršių nerijos nacionalinio parko kolektyvo atstovai.

19 val.  Tradicinių ir istorinių laivų parado „Dangės flotilė“ sutiktuvės ir pasveikinimas Dangėje. Tema – „Sielą – jūrai!“. Klaipėdos miesto savivaldybės etnokultūros centro folkloro ansamblio „Alka“ koncertas nuo reisinės „Dreverna“ denio. Vadovai Elena Šalkauskienė ir Jonas Kavaliauskas. Renginio vedėjas – Ignas Krupavičius.

20–21 val. Pasiilgto miesto tradicinio medinio burinio laivyno herojų istorijos ir laivų lankymas. Interviu su laivų kapitonais, įgarsinant teritoriją tarp Biržos ir Pilies tiltų. Pokalbių tiesioginė transliacija Lietuvos jūrų muziejaus bei partnerių socialinės medijos kanaluose. Vedėjas – Ignas Krupavičius.

Liepos 24 diena (šeštadienis)

17 val. Tradicinių ir istorinių laivų parado „Dangės flotilė“ įgulų pristatymas – „Bures – vėjui!“. Danės krantinėje, prie „Žvejo“ paminklo.

17.20 val. Baltijos Jūrų skautų parodomoji rikiuotė. Danės krantinėje, prie „Žvejo“ paminklo.

17.30 val. Parodos Lietuvos jūrų muziejaus kurėnui „SüD. 1 – 20! atidarymas prie „Žvejo“ paminklo.

19 val. Tradicinių istorinių „Dangės flotilės“ laivų paradas tarp Biržos ir Pilies tiltų.

23 val. Naktinis tradicinių istorinių „Dangės flotilės“ laivų paradas „Vėjo genami“ tarp Biržos ir Pilies tiltų.

Liepos 25 diena (sekmadienis)

9 val. Tradicinių istorinių laivų parado „Dangės flotilės“ laivų išlydėtuvės.


  2021-07-17

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos adresas: Bangų g. 5A-3C, Klaipėda, LT-91250, Tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt