P0

Uostas ir jūra

„Dangės flotilėje“ vėl akį trauks vikingų laivas „Biesos“ (1)

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2021-07-19


Tradicinių istorinių laivų paradą „Dangės flotilė“ kasmet puošia ir žiūrovų akį ypač traukia kuršių vikingų laivas „Biesos“. Jį Klaipėdoje bus galima išvysti liepos 23-25 dienomis.

Laivo kapitonas ir savininkas Darius Petkevičius laivą pastatė pagal Norvegijoje rastą IX a. Osebergo drakaro – ilgojo karo laivo pavyzdį. Pasak istorikų, tokio tipo laivais plaukiojo ne tik skandinavų vikingai, bet ir kitos Baltijos pakrantėse gyvenusios ir karinga veikla užsiėmusios tautos. Kuršiai, stipriai veikiami skandinavų kultūros, ne tik su jais kariavo ir prekiavo, bet dažnai kartu rengdavo bendrus žygius, kurdavo mišrias gyvenvietes arba kolonijas vieni kitų kraštuose.

Keturias tonas sveriantis laivas „Biesos“ „išaugo“ per vienuolika mėnesių. Mintis jį pastatyti Dariui Petkevičiui gimė tapus kuršių rekonstrukcijos klubo „Pilsots“ nariu. Klubas, į kurio veiklą įsitraukė Darius, atkuria kuršių-vikingų istorinį laikotarpį. Bet gi kokie kariai be tikro laivo? 12 m ilgio, 4 m pločio, 10 irklų laivą Darius Petkevičius pastatė be jokio brėžinio, tik tyrinėdamas nuotraukas. Statyba nebuvo paprasta: dedant medieną klinkeriniu lentavimu sudėtinga išraityti ir išgauti laivo formą. „Biesos“ papuoštas ne vikingų simboliais – gyvatėmis ar drakonais, o iš Kuršių segių nusižiūrėta zoomorfine būtybe.

Darius Petkevičius nuo seno domisi laivais, pastatė jų tris: „Gretą“, dukros garbei – tai mažasis vikingų tipo laivelis; vytinę „Vėtrą“ – kaip dovaną Kėdainių miestui, kuriame Darius gyvena ir „Dangės flotilėje“ dalyvaujantį „Biesos“.

Daug nuotykių patirta plaukiojant, nes laivas ir įgula priklauso tik nuo vėjo, bangų ir irklų. Irklavimas laive „Biesos“ reikalauja daug ištvermės ir fizinės jėgos.

– Būna, kad sumanome pasigalynėti su 15 m/s vėju: rodos irkluoji, o laivas stovi vietoje. Tada jau jokio plano ir pažadų laiku sugrįžti į krantą negalima turėti, – juokiasi Darius. – Kartą, užklupus stipriam vėjui, klubo „Pilsots“ nariams neliko nieko kito, kaip tik iš marių vidurio jau gerokai po vidurnakčio parsistumti seklesnėmis vietomis laivą į krantą, nes irkluoti nebebuvo įmanoma.

Paprašytas papasakoti daugiau nuotykių, Darius Petkevičius pamini laivui „Biesos“ „galiojantį“ savotišką Bermudų trikampį ties Juodkrante: tai užplaukiama ant kažko, tai laivas apsidaužo į krantinę. Tokios patirtys, pasak laivo kapitono, yra savotiški laivo randai, tik suteikiantys jam dar daugiau išskirtinumo.

Darius Petkevičius džiaugiasi ir laivo įgula – Vilma ir Dariumi Laurinskais, sako, jog su kita įgula net ir nesileistų vandenų keliais.

– Ant vandens svarbu patikimumas, pasitikėjimas, žinios apie laivą. Jei reikėtų skolinti laivą – lengvai Laurinskų šeimynai jį patikėčiau, – sako Darius.


  2021-07-19

  Vienas komentaras apie “„Dangės flotilėje“ vėl akį trauks vikingų laivas „Biesos“”

  1. AvatarVytautas (IP: 90.135.66.4)

   Drevernoj stovėjo apie tris savaites. Anoks čia šedevras.

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos adresas: Bangų g. 5A-3F, Klaipėda, LT-91250, Tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt