P0

Kultūra

Klaipėdoje vėl vyks Tarptautinis lėlių teatro festivalis „Materia Magica“

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2021-07-26


Rugpjūčio 5–8 d. Klaipėdoje vyks Tarptautinis lėlių teatro festivalis „Materia Magica“. Šiais metais festivalis netradiciškai žiūrovų lauks vasarą – pavasarį turėjęs vykti festivalis dėl karantino apribojimų buvo nukeltas.

Nuo 1997 m. kas dvejus metus Klaipėdos lėlių teatro organizuojamas festivalis kiekvieną kartą siekia pristatyti amžiaus ir įsišaknijusių stereotipų ribas peržengiantį lėlių teatro meną, jungiantį tradicinę šios teatro rūšies raišką su naujosiomis bangomis ir eksperimentiniais ieškojimais, tarpdisciplininę jo prigimtį – su grynomis formomis.

Rugpjūčio 7 d. bus galima išvysti „Meinhardt & Krauss“ kinematografinio teatro (Vokietija) spektaklį „Eliza: keista meilė”.

„Kvėpavimas – pagrindinė žmogaus teisė ir būties sąlyga. Kvėpuojame mes ir kvėpuoja visa mus supanti aplinka. Lėlių teatre aktoriaus rankose kvėpuoja lėlė. Su jos pirmu diafragminiu krustelėjimu prasideda lėlių teatro magija. Be kvėpavimo viskas sustoja, baigiasi, miršta. Karantino laikotarpiu kone paskutinis prioritetinėje grupėje už durų paliktas teatras visomis jėgomis mokėsi išplėšti tarpelį orui, nuogąstaudamas uždusti. Tai verčia iš naujo permąstyti patį buvimą: tiek teatro, tiek menininko teatre. Kokios menininko galimybės kvėpuoti šiandieniniame pasaulyje? Kas tas deguonis, kas tas įkvėpimas ir iškvėpimas? Taip, kaip lėlininkas įgalina lėlę kvėpuoti, kalbėti tam tikromis temomis, taip šis festivalis siekia pristatyti lėlininkus, profesionalius lėlių ir objektų teatro bei tarpdisciplininio meno kūrėjus, trupes, kurie šiomis kvėpavimą stabdančiomis sąlygomis rado būdų įkvėpti. Siekdami reflektuoti laisvo kvėpavimo, įkvėpimo tema, Tarptautinio lėlių teatro festivalio „Materia Magica“ organizatoriai kvies žiūrovus pamatyti jaudinančią dviejų seserų istoriją apie meilę, galinčią nugalėti bet kokią ligą; pandemijos sukrėstą pasaulį, kuriame kvėpavimas – paprasčiausias įkvėpimas ir iškvėpimas – įgauna paties buvimo prasmę. Kvies patirti ritmus: įsižiūrėti į žole ropojantį vabzdį, pasiklausyti bangų ošimo, pajausti, kaip kojos skęsta minkštose samanose ir gulint žolėje po medžių viršūnėmis pajausti besąlygišką Motinos Gamtos meilę. Pasitelkdami sensorines priemones žiūrovai išgirs ir patirs istoriją apie pievą ir jos gyventojus; pamatys šių dienų Pigmaliono mito adaptaciją – senovinis mitas apie skulptorių Pigmalioną, įsimylėjusį savo sukurtą skulptūrą, atgims šio amžiaus šviesoje, skulptūrą pakeičiant robotu su dirbtiniu intelektu. Žiūrovai mažos mergaitės akimis išvys beisikeičiantį miestą pačiame karo įkarštyje. Vaizdo projekcijos visus nukels į užburiančios istorijos apie karą, kuris, „laimei“, vyksta „kažkur kitur“, centrą. O gal ne?”, – rašoma Klaipėdos lėlių teatro pranešime.

Klaipėdos gyventojams ir miesto svečiams bus pristatyta vienuolika spektaklių iš Latvijos, Lenkijos, Prancūzijos, Vokietijos, Slovėnijos, Lietuvos, lėlių ir objektų teatro instaliacija, lėlinės kino animacijos programa vaikams ir suaugusiesiems, įvairi ir įdomi edukacijų programa visai šeimai.

Festivalis pasitiks su premjera: rugpjūčio 6 d. 11 val. „Stalo teatras“ (Lietuva) kvies visus į Klaipėdos lėlių teatrą, kur pristatys teatrinės instaliacijos vaikams nuo 7 m. premjerą „Muilo opera: Burbuliuko meilė“.

Ievos Babilaitės knygos „Dusia, oras ir vanduo“ įkvėptoje instaliacijoje žiūrovai patirs kelionę per Žemės amžius, pirmųjų bakterijų, gaminančių deguonį būsimai Gyvybei, kolonijas, Žemės ardus, kol taps Pandoros skrynios atvėrimo liudininkais… Ar pavyks Dusiai, kurios gyvybę palaikantis oro burbuliukas jau visiškai subliuško, išvysti bekylančią naujos dienos saulę, ar nesubliukš meiliai Žemę ir žmogų supantis gigantiškasis Bioburbulas? Apie tai žiūrovams pasakos keistoki žmonės: gal ateiviai iš ateities, norintys mus įspėti, gal ateities klajūnai, savo gudriais prietaisais bandantys prikelti tuos, kuriuos kažkada prarado.

Kultūros straipsnių vidus

Rugpjūčio 6 d. 12 ir 14 val. Klaipėdos dramos teatro Kamerinėje salėje Vilniaus teatras „Lėlė“ rodys 2020 m. „Spektaklio vaikams ir jaunimui“ nominacijoje „Auksinių scenos kryžių“ apdovanojimą pelniusį spektaklį „Antis, Mirtis ir tulpė“.

Spektaklis vaikams nuo 5 m. jautriai ir subtiliai papasakos apie mirtį: ji visada šalia. Bet nelaimes atneša ne ji, o gyvenimas… Beje, jis atneša ir gerus dalykus – draugystę, pokalbius, žaidimus ir juos lydinčią šilumą. Šiek tiek keista, bet pažindami mirtį mes pažįstame ir gyvenimą bei atvirkščiai. Todėl kalbėtis apie tokius dalykus yra daug geresnis sprendimas nei slėptis ar nežinia kur sprukti. Lėlių spektaklis „Antis, Mirtis ir tulpė“ bando atskleisti tokių pokalbių svarbą bei supažindinti vaikus su gyvenimo pabaiga kaip su natūraliu gamtos cikliškumu, atsvaros gyvybei būtinybe.

Rugpjūčio 8 d. 12. val. Klaipėdos kultūros fabriko Daugiafunkcėje salėje žiūrovai turės galimybę pamatyti ir 2019 m. „Lėlių ir objektų teatro“ nominacijoje „Auksinių scenos kryžių“ apdovanojimą pelniusį Kauno valstybinio lėlių teatro spektaklį „Užburtas kalnas“.

Čia žiūrovai išvys kalno papėdėje įsikūrusias skirtingų tikėjimų tautas, nuo saulėtekio iki saulėlydžio gyvenančias pagal savo papročius ir tradicijas ir niekaip negalinčias sutarti, kieno religija yra svarbesnė, kieno Dievas yra galingesnis. Netikėtai kalno viršūnėje įsiplieskus žiburiui, pasklinda gandas, kad, jei koks drąsuolis palies jį ranka, žmonės taps laimingi iki pat amžių pabaigos… Vaikams nuo 8 m. skirtame kinematografiškame, vaizdiniais kuriamame pasakojime, „pagardintame“ komiškomis situacijomis ir žiupsniu ironijos, gvildenama tolerancijos tema, akcentuojama pagarba ir pakantumas kitokiai pasaulėžiūrai, gyvenimo būdui, kitai kultūrai ar tautai, nepamirštant savųjų šaknų ir savojo identiteto.

Rugpjūčio 8 d. 14 val. Klaipėdos lėlių teatras lauks vaikų nuo 5 m. spektaklyje „Didysis sprogimas“, kuris 2021 m. laimėjo „Auksinių scenos kryžių“ apdovanojimą spektaklio vaikams ir jaunimui kategorijoje bei Klaipėdos miesto apdovanojimą „Padėkos kaukė“ už geriausią spektaklį
vaikams ir jaunimui. Spektaklyje „Didysis sprogimas“ žiūrovai bus grąžinami į pradžių pradžią, kai, įvykus Didžiajam sprogimui, susikūrė Visata. O toje Visatoje atsirado daug planetų – vienoje iš jų ir vyksta spektaklio „Didysis sprogimas“ veiksmas. Šiame klestinčios visuomenės, miestų ir kultūrų pasaulyje mes stebime mažo roboto ir jo šuns gyvenimą, kol vieną dieną iškyla pavojus: pradeda lyti. Kaip šis metalo ir įvairių elektros prietaisų pasaulis reaguos į vandenį? Ar vanduo jį sunaikins? Šiuo konkrečiu momentu žmonijai reikia užduoti sau klausimą ne tik apie tai, kaip atsirado gyvybė, bet kaip viskas baigsis.

Rugpjūčio 7 d. 15 ir 16 val. „Pojūčių teatras“ Klaipėdos lėlių teatro edukaciniame centre lauks ypatingų sensorinių poreikių turinčių vaikų bei jų šeimų arba šeimų su 4–9 m. vaikais – teatras rodys spektaklį „Padarėliai“. Spektaklis sensorinėmis priemonėmis pasakoja istoriją apie pievos gyvenimą ir jos gyventojus (vikšrelius, bites, gėles). Kiekviena šeima, naudodama pamažu į pasakojimą įsipinančias priemones, tampa istorijos dalyve. Istoriją lydi specialiai sukurta muzika, ramiai plukdanti vaizduotę į spalvingus kraštovaizdžius. Spektaklio kūrėjos remiasi „DIR Floortime“ darbo su specialiųjų poreikių turinčiais vaikais metodika bei savo eksperimentų patirtimi. Šio spektaklio-vaizduotės kelionės tikslas – padėti pajausti teatro galią tiems, kurie galbūt niekada jame nesilankė.

Šiemet, kaip ir kiekviename „Materia Magica“ festivalyje, pristatomi ir užsienio lėlių teatro kūrėjų darbai. Dviejuose užsienio spektakliuose kūrė ir lietuvių kūrėjai! Vienas iš jų – rugpjūčio 6 d. 17 val. Klaipėdos dramos teatro Mažojoje salėje vyksiantis Balstogės lėlių teatro (Lenkija) spektaklis „Virginia Wolf“.

Spektaklis vaikams nuo 7 m. nukels mus į dviejų seserų, Virginijos ir Vanessos, istoriją: viskas prasideda, kai vieną dieną Virginia atsibunda pavirtusi į vilką. Ji nemandagiai, netgi agresyviai elgiasi su aplinkiniais, visus gąsdina. Jos sesuo Vanessa daro viską, ką gali, kad seserį pralinksmintų, tačiau jai vis tiek niekas nepatinka. Galiausiai Virginia liaujasi kalbėjusi. Po nesėkmingų Vanessos bandymų jos tylėdamos guli lovoje ir žiūri pro langą į plaukiančius debesis. Virginia prasitaria, kad jeigu dabar galėtų skraidyti, nuskristų į tobulą vietą – Bloomsberry. Vanessai neradus šios vietos atlase, kyla idėja šią tobulą vietą nupiešti… „Virginia Wolf“ – jaudinanti dviejų seserų istorija apie meilę, galinčią nugalėti bet kokią ligą, kurią įkvėpė rašytoja Virginia Woolf ir jos sesuo, dailininkė Vanessa Bell.

Rugpjūčio 7 d. 12 ir 14 val. Liublianos lėlių teatras (Slovėnija) Klaipėdos dramos teatro Kamerinėje salėje vaikams nuo 7 m. papasakos jautrią istoriją apie karą, jo žiaurumą ir absurdiškumą. Spektaklio „Kažkur kitur“ pagrindinė veikėja – maža mergaitė pačiame karo įkarštyje. Jos akimis mes stebime besikeičiantį miestą, kupiną siaubo, prievartos ir baimės. Tačiau jame yra ir vilties.

Šiame spektaklyje klasikinė lėlių animacija susipina su gyvai rodomomis vaizdo projekcijomis bei virtualiais piešiniais. Dinamiškas vaizdo žemėlapis bei specialiai sukurti davikliai perteikia visus judesius ant stalo, nutrindami ribą tarp realaus ir projekcinio vaizdo – tai visiškai neregėta technologija lėlių teatre, savo novatoriškumu ir žanrų gausa įdomi ir patraukli tiek lėlių teatro režisieriams, tiek kūrėjams, tiek animatoriams. Vaizdo projekcijos nukelia žiūrovus į užburiančios istorijos apie karą, kuris, „laimei“, vyksta „kažkur kitur“, centrą. O gal ne?

Organizatoriai džiaugiasi galėdami pristatyti Liepojos lėlių teatro (Latvija) spektaklį kūdikiams, kurio kūrimo procese dalyvavo ir lietuvių lėlių
teatro kūrėjai: rugpjūčio 7 d. 10 ir 11 val. Klaipėdos lėlių teatre vaikai nuo 1 iki 6 m. laukiami spektaklyje „Aš ir mano mama“.

Spektaklio dekoracijos yra tarsi mamos ir vaiko žaidimų aikštelė, kur įgyjama pirmoji teatro patirtis, leidžianti švelniai supažindinti vaiką su jo paties kūnu, tyrinėjant garsus, šviesas, ritmą ir judesius, kaip dalį platesnio pasakojimo ir platesnio pasaulio.

Festivalio programa

RUGPJŪČIO 5 D. KETVIRTADIENIS

10, 12 ir 14 val. LĖLINĖS KINO ANIMACIJOS PROGRAMA VAIKAMS. 

15 val. Klaipėdos lėlių teatras TARP ŽEMĖS IR DANGAUS. Lėlių ir objektų teatro instaliacija vaikams nuo 7 m., jaunimui ir suaugusiesiems. 

19 val. LĖLINĖS KINO ANIMACIJOS PROGRAMA SUAUGUSIESIEMS. 

21 val. FESTIVALIO ATIDARYMO KONCERTAS. Koncertuoja „Planeta Polar“. 
 
RUGPJŪČIO 6 D. PENKTADIENIS

11 val. Premjera „Stalo teatras“ (Lietuva) MUILO OPERA: BURBULIUKO MEILĖ. Teatrinė instaliacija vaikams nuo 7 m. 

12 ir 14 val. Vilniaus teatras „Lėlė“ (Lietuva) ANTIS, MIRTIS IR TULPĖ. Spektaklis vaikams nuo 5 m. Klaipėdos dramos teatro Kamerinė salė.

17 val. Balstogės lėlių teatras (Lenkija) VIRGINIA WOLF. Spektaklis vaikams nuo 7 m.

19.30 val. „Psilikono teatras“ (Lietuva) IŠPLĖŠK SIELĄ. Spektaklis jaunimui nuo 14 m. ir suaugusiesiems.

RUGPJŪČIO 7 D. ŠEŠTADIENIS

10 ir 11 val. Liepojos lėlių teatras (Latvija) AŠ IR MANO MAMA. Spektaklis vaikams nuo 1 iki 6 m. 

12 ir 14 val. Liublianos lėlių teatras (Slovėnija) KAŽKUR KITUR. Spektaklis vaikams nuo 7 m. 

15 ir 16 val. „Pojūčių teatras“ (Lietuva) PADARĖLIAI. Sensorinis spektaklis ypatingų sensorinių poreikių turintiems vaikams bei jų šeimoms arba šeimoms su 4–9 m. vaikais. 

19 val. „Meinhardt & Krauss“ kinematografinis teatras (Vokietija) ELIZA: KEISTA MEILĖ. Spektaklis jaunimui nuo 16 m. ir suaugusiesiems.

10–18 val. Edukacijos šeimai LĖLININKO KIEMAS. 

RUGPJŪČIO 8 D. SEKMADIENIS

12 val. Kauno valstybinis lėlių teatras (Lietuva) UŽBURTAS KALNAS. Spektaklis vaikams nuo 8 m. 

14 val. Klaipėdos lėlių teatras (Lietuva, Izraelis) DIDYSIS SPROGIMAS. Spektaklis vaikams nuo 5 m. 

16 ir 19 val. Trupė „Théâtre de l’Entrouvert“ (Prancūzija) TRAVERSÉES. Spektaklis vaikams nuo 12 m. ir suaugusiesiems.


  2021-07-26

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos adresas: Bangų g. 5A-3C, Klaipėda, LT-91250, Tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt