P0

Fotoreportažai, Kultūra

Klaipėdos festivalis – jau šią savaitę (papildyta)

Ernesta Onusaitytė, „Atviros Klaipėdos" praktikantė
2021-07-26


Jau šį ketvirtadienį prasidės „Klaipėdos festivalis 2021“. Festivalio programoje galima rasti ne tik praėjusių metų tarptautinio pripažinimo sulaukusią premjerą „Skrajojantis olandas“, tačiau išgirsti ir simfoninės muzikos koncertą „Elingo ritmu – žėrinti marių muzika“, vienaveiksmių šokių spektaklių premjeras „Stabat Mater“ ir „Šventasis pavasaris“ bei nemokamų renginių programą, kurioje bus kalbama ekologijos temomis.

„Skrajojantis olandas“ nebijo gamtos stichijų
Olesios Kasabovos nuotr.

Savo pirmąjį „Skrajojančio olando“ pastatymą Klaipėdos valstybinis muzikinis teatras publikai pristatė 2020-aisiais unikalioje uostamiesčio vietoje – buvusiame Paulio Willy Lindenau laivų statyklos komplekso elinge. Opera pelnė aukščiausius šalies teatro apdovanojimus bei pagyrimus iš Wagnerio kūrybos gerbėjų abipus Atlanto.

Anot operos režisieriaus Daliaus Abario, žiūrovas turi nusiteikti pajusti ne tik tai, ką dovanoja kūrybinė grupė ir atlikėjai, bet ir gamtą.

„Tikiuosi, kad atėję žmonės bus tolerantiški aplinkos trikdžiams, galbūt ir technologiniams niuansams. Tai juk atvira erdvė. Kadangi pranašauja stiprų vėją, gali būti trikdžių ir su mikrofonais, tačiau tai priduoda tam tikro šarmo, kitą emociją. Todėl tikiuosi supratingumo, kaip stebėti operą bei kitus kūrybinius veikalus atviroje erdvėje“, – pirmadienį spaudos konferencijoje kalbėjo D. Abaris.

„Skrajojančio olando“ muzikos vadovas ir dirigentas Modestas Pitrėnas juokavo, kad praėjusiais metais nepatikėjo išgirdęs, jog ši opera bus rodoma vienintelį kartą. Ir profesionalo nuojauta neapgavo.

„Palankus vėjas vėl plukdo „Skrajojančio olando“ laivą link Klaipėdos krantų. KVMT gali didžiuotis ne tik atvykstančiais svečiais, bet ir čia dirbančiais profesionalais. Su KVMT orkestru susitikęs po metų galiu konstatuoti, kad jie groja dar geriau, kad per metus jie nieko nepamiršo. Choras pasitempęs ir praturtėjęs naujais nariais. Nė vienas Lietuvos profesionalų kolektyvas nėra toks internacionalinis kaip Klaipėdos. „Skrajojantis olandas“ – atvirame ore man, kaip dirigentui, iššūkis ir avantiūra. Tarsi proga dar kartą pasigalynėti pačiam su savimi, pasitempti“, – sakė M. Pitrėnas.

Olesios Kasabovos nuotr.

Režisierius Gediminas Šeduikis juokavo, kad rašydamas operą R. Wagneris greičiausiai įsivaizdavo Klaipėdos elingą.

„Opera idealiai tinka šiai vietai. Ji tarsi su natūraliais 5D efektais: muzika, teatras, solistai susijungia su laivais, metalu ir rūdimis. Manau, kad esame ant „didelių dalykų“ slenksčio: Klaipėdos festivalis plėsis ir plėsis, o elingui bus vis sunkiau sutalpinti visus menininkus ir plūstančius žiūrovus. Mene – nėra rutinos. Ir kiekvienas spektaklis kitoks, kaip ir šių metų „Skrajojantis olandas“, į kurį atvyksta Klaipėdoje negirdėti atlikėjai iš užsienio, choristai, šokėjai. Visi jie su sava energija. Ateikite ir išvyskite naujai“,- kvietė G.Šeduikis. 

Opera bus rodoma liepos 29, 31 d. ir rugpjūčio 1, 4 dienomis 21.30 val. Klaipėdos elinge. Olando partiją pirmuose trijuose spektakliuose atliks Vokietijoje dainuojantis bosas-baritonas Almas Švilpa, paskutiniajame – geriausias Latvijos operos solistas Rihards Mačanovskis.

UAB „Klaipėdos laivų remontas“ generalinis direktorius Alvydas Butkus pasakojo, kad pernai vos išvydęs pirmąjį „Skrajojantį olandą“ susigraudinęs.

„Nuostabus pastatymas. Tiesiog stebuklas! Žinią, kad Klaipėdos festivalis grįžta į elingą, sutikome džiugiai. Rūpesčių yra, bet viskas suderinama. Elinge dažniau į marias leidžiasi laivai, bet norint telpa visi. Atplaukia ir vaiduoklių laivas. Kitų laivų savininkai neprieštarauja bei mielai ateina į spektaklius. Širdis džiaugiasi, kai laivas „Nordwind“ grimuojamas bei jau antrus metus ruošiasi plaukti į sceną. Klaipėdos festivaliui noriu palinkėti gero vėjo“, – sakė A. Butkus. 

Olesios Kasabovos nuotr.
Pasirodys rusiškuoju Paganiniu tituluojamas smuikininkas

Didžiausias profesionalus orkestras ne tik Klaipėdoje, bet ir visame Vakarų Lietuvos regione, Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro (KVMT) simfoninis orkestras, vadovaujamas vyriausiojo dirigento Tomo Ambrozaičio, pirmajame Klaipėdos festivalyje mėgins pagauti senojo elingo ritmą ir perteikti jį savo klausytojams.

Koncerte „Elingo ritmu – žėrinti marių muzika“ kartu su Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro simfoniniu orkestru pasirodys solistas iš Rusijos Maksim Fedotov (smuikas), diriguos Robertas Šervenikas.

Koncertas vyks rugpjūčio 6 dieną, 18.30 val.

Vienaveiksmių šokio spektaklių premjeros

Į uostamiestį pirmąkart atvyksta vienas ryškiausių šiuolaikinio šokio kūrėjų Europoje – rumunų kilmės choreografas ir Slovėnijos nacionalinio teatro Mariboro baleto trupės vadovas Edwardas Clugas, pelnęs pripažinimą visame pasaulyje savo abstrakčia, minimalistine šiuolaikinio baleto kalba ir netikėtomis, provokatyviomis klasikinio repertuaro interpretacijomis. Klaipėdos scenoje choreografas debiutuos dviem su tarptautine menininkų grupe sukurtais vienaveiksmiais baletais – „Stabat Mater“ (pagal Giovanni Battista Pergolesi) ir Igorio Stravinskio „Šventuoju pavasariu“.

„Pats kūrinys yra išskirtinis“, – trumpai sako „Stabat Mater“ muzikos vadovas ir dirigentas T. Ambrozaitis.

Spektaklių premjeras bus galima išvysti rugpjūčio 13-14 dienomis 21.30 val.

Ekoženklai Klaipėdos festivalyje
Į spaudos konferenciją teatro vadovė atvyko su ekologiška transporto priemone. Olesios Kasabovos nuotr.

Klaipėdos festivalį pasitiks ir iki pat uždarymo lydės ekologijos temoms skirta nemokamų renginių programa, organizuojama bendradarbiaujant su Lietuvos jūrų muziejumi.

„Šiemet turime naujo festivalio šaką. Tai yra ekologija. Festivalio rėmuose vyks nemažai eko provokacijų, pokalbių, diskusijų ekologijos temomis. Kodėl gimė tokia idėja? Manau, kad tai vienas svarbiausių dalykų šiais laikais ir kaip žiūrime į tai, kaip transformuojasi pasaulis. Ir mes visi esame atsakingi ne tik už tai, kas šiandien vyksta, bet ir kaip mes gyvensime ateityje“, – tvirtino Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro vadovė Laima Vilimienė.

Rugpjūčio 4 ir 11 dienomis 18 val. vyks gyvenimo būdo diskusijos „Ekoinspiracijos kasdienybėje“, kuriose apie ekologiją kasdieniame gyvenime, ekologijos ir meno sąveikos galimybes kalbės garsus operos solistas Almas Švilpa ir Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro vyr. choreografas Aurelijus Liškauskas.  

Rugpjūčio 9 d. 18 val. Lietuvos jūrų muziejaus ir Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro socialinės „Facebook” paskyrose ir šio teatro Youtube kanale bus galima stebėti tiesioginę Ekoforumo transliaciją iš Lietuvos jūrų muziejaus  „Klaipėdos garsovaizdžiai ir ekologija šiandien. Meninių ir  mokslinių tyrimų rakursai“.  Tai moksliniais tyrimais bei meniniais ieškojimais paremta diskusija, skirta atrasti ir suprasti ryšį tarp meno ir ekologijos, kūrybiškai pažvelgti į aplinkosaugos problemų sprendimą.

Rugpjūčio 14 d. 18 val. uždarymo  diskusijoje „Klaipėdos festivalis – ant žaliosios bangos?“ Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro direktorė L.Vilimienė ir Lietuvos jūrų muziejaus direktorė Olga Žalienė pristatys šios sinergiškos bendrystės siekius ir būsimus renginius.


  2021-07-26

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt