P0

Politikų tribūna

Kodėl vėl sukama draudimų keliu?

Andrius Bagdonas, Seimo narys liberalas
2021-08-02


Seime užregistruotas dar vienas alkoholio draudimas – šįkart kolegos konservatoriai užsimojo uždrausti mažmeninę prekybą alkoholiniais gėrimais sekmadieniais. Tokio radikalaus reguliavimo nesiūlė netgi draudimais pagarsėjęs buvęs Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga. Panašu, kad dalis konservatorių ilgisi valstiečių eros, pagarsėjusios pertekliniais draudimais.

Kuo paremtas toks siūlymas? Pasak autorių, prekybą alkoholiu sekmadieniais draudžia Švedija, be to, šis siūlymas prisidėtų prie mirčių ir savižudybių, kylančių dėl alkoholio vartojimo, mažinimo. Tačiau tokie argumentai skamba mažų mažiausiai neįtikinamai. Turime apsispręsti – ar norime aklai kopijuoti Skandinavijos valstybes, ar iš esmės spręsti alkoholio vartojimo problemas.

Pasak Lietuvos statistikos departamento, alkoholio suvartojimas Lietuvoje laipsniškai mažėja. 2019 m. vienas gyventojas suvartojo 11,1 litrų alkoholio per metus, kai 2014 m. šis rodiklis siekė net 14,2 litro. Džiaugiuosi, jog alkoholio suvartojimas mažėja, jaunimas darosi sąmoningesnis ir aktyvesnis. Tačiau visa tai – toli gražu ne tik valstiečių Vyriausybės nuopelnas. Nuo 2008 m. trys Vyriausybės kryptingai dirbo dėl to, kad alkoholio suvartojimas mažėtų ir tik viena iš jų taikė perteklinių reguliavimų politiką.

Todėl manau, kad dalis dabar galiojančių alkoholio draudimų yra nelogiški ir pertekliniai bei kelia pasipiktinimą visuomenėje vietoj realios naudos. Turime atšaukti nelogiškus draudimus, ribojančius mūsų piliečių ir verslų teises. Pertekliniai draudimai didina šešėlinę alkoholio prekybą ir neprisideda prie to, kad turintys priklausomybę gautų tinkamą pagalbą.

Vietoje to naujoje Alkoholio kontrolės įstatymo redakcijoje siūlome, jog alkoholio pardavimo laikas būtų suvienodintas visomis savaitės dienomis – nuo 10 val. iki 20 val. Taip pat, kviečiame atsisakyti ir perteklinių alkoholio reklamos ribojimų. Galiausiai, esu įsitikinęs, jog visi pilnamečiai piliečiai turi turėti tokias pačias teises – daugiau nei keista, jei asmuo gali dirbti, mokėti mokesčius, vairuoti automobilį, būti pašauktas į karinę tarnybą, susituokti, tačiau savo vestuvėse negali išgerti taurės šampano. Kai žmogui sukanka 18 metų, jis tampa visiškai atsakingas už savo veiksmus – turime pasitikėti žmonėmis, tuomet ir piliečiai pasitikės Valstybe.

Todėl šis naujas kelių kolegų siūlymas mane itin glumina – kartu su valdančiosios daugumos atstovais turėjome darbo grupę, kurioje aktyviai diskutavome, kokius pokyčius alkoholio kontrolės politikai taikyti. Nutarėme palikti tuos alkoholio pardavimų ribojimus, kurie iš tiesų veikia, o tų, kurie yra pertekliniai, norime atsisakyti.

Apmaudu, jog konservatorių frakcijoje atsiranda parlamentarų, norinčių vėl sukti perteklinių draudimų keliu. Per rinkimus žadėjome žmonėms, kad draudimų laikus paliksime praeityje, pasitikėsime žmogumi ir jo gebėjimu atsakingai priimti sprendimus. Tad viliuosi, jog Seimas palaikys visos valdančiosios daugumos rengtas Alkoholio kontrolės įstatymo pataisas, o neįves dar vieno nelogiško draudimo.


  2021-08-02

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos adresas: Bangų g. 5A-3F, Klaipėda, LT-91250, Tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt