P0

Koronavirusas, Svarbu

COVID-19: Klaipėdoje baigiami išnaudoti ligoninių resursai

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2021-08-13


Statistikos departamento duomenimis, ketvirtadienį šalyje nustatyti 548 nauji koronavirusinės infekcijos atvejai. Ištyrus 14 429 mėginius, 3,8 proc. jų rasta viruso.

Klaipėdoje per parą šia infekcija užsikrėtė 73 žmonės. Trečiadienį tokią diagnozę išgirdo 89, antradienį – 71, pirmadienį – 59 klaipėdiečiai. Uostamiestyje ketvirtadienį virusas rastas beveik 6,38 proc. mėginių (ištirta 1 144).

Pirmadienį, rugpjūčio 16-ąją, mobili vakcinavimo komanda dirbs prie prekybos centro LIDL, esančio Taikos pr. 66B, o trečiadienį, rugpjūčio 18-ąją, – prie Naikupės g. 18 esančio prekybos centro „Maxima“. Virginijos Spurytės nuotr.

Penktadienio vakarą Kretingos rajono meras Antanas Kalnius pranešė, kad Klaipėdos ligoninėms baigiant išnaudoti COVID-19 ligoniams skirtų lovų resursus, nuo šios sekmadienio koronavirusu sergantys gyventojai vėl bus guldomi ir į kitas regione veikiančias ligonines – Tauragės, Šilutės bei Kretingos.

„Kritinės būklės COVID-19 ligoniai toliau bus gydomi Klaipėdoje. Iki sekmadienio COVID-19 ligoniams Kretingos ligoninėje bus paruošta 12 lovų su deguonies tiekimu. Taip pat šįryt su ligoninės vadovu aptarėme, kad šiuo metu Kretingos ligoninėje bus teikiamos visos paslaugos, kaip ir iki šiol. Tiesa, situacija dėl teikiamų paslaugų artimiausiu metu dar gali ir keistis – t. y. bus reaguojama pagal situaciją ir ligonių, sergančių koronavirusu, skaičiaus augimo tendencijas. Kartu jau sutarta ir su Salantų bei Kartenos PSPC vadovais, kad esant būtinybei, jie bus pasiruošę pagelbėti Kretingos ligoninei nebegalint priimti rajono gyventojų, kuriems reikės slaugos paslaugų”, – savo paskyroje „Facebook” tinkle rašo meras. 

Dvi aukos

Savaitinis naujų ligos atvejų skaičius Lietuvoje išaugo 24,6 proc, Klaipėdoje – 28,8 proc. Susirgimų 100 tūkst. gyventojų per 14 dienų skaičius šalyje per parą pakilo nuo 218 iki 226, Klaipėdoje – nuo 535,4 iki 557,5 atvejo.

Uostamiestis pagal šį rodiklį išlieka antroje vietoje nuo galo – jį toliau lenkia tik Skuodas (dabar – 587,4 atvejo). Trečia nuo galo – Palanga su 487,2 atvejo, už jos – Kretingos rajonas su 359,1 ir Klaipėdos rajono savivaldybė su 335,3. Geriausia padėtis šiuo metu vėl yra Pakruojo rajone (27,5 atvejo).

Per praėjusią parą COVID-19 aukų sąraše atsidūrė dar du žmonės (70–79 ir 80–89 metų amžiaus grupių atstovai) – koronavirusinė infekcija šalyje jau nusinešė 4440 gyvybių. Klaipėdoje netekčių išvengta, bendras aukų skaičius čia lieka 158.

Šiuo metu šalyje, statistikų duomenimis, koronavirusine infekcija yra užsikrėtę 5 546 žmonės, pasveikusiu laikomas 272 281 gyventojas. Klaipėdoje šie skaičiai atitinkamai yra 731 ir 15 182 – per parą pasveiko 47 klaipėdiečiai.

Ketvirtadienį dėl SARS- CoV-2 ligos į ligonines visoje šalyje paguldyta 50 pacientų.

Vėl skiepys prie prekybos centrų

Statistikos departamento duomenimis, praėjusią parą šalyje dalinai paskiepyti 8 187 žmonės, pilnai – 13 928. Klaipėdoje pirmą dozę gavo 366, antrą – 555 gyventojai.

Pagal pilnai paskiepytųjų gyventojų procentą (40,3) uostamiestis pakilo į 6-ą vietą nuo galo. Ir toliau su 88 proc. paskiepytųjų pirmauja Neringa.

Klaipėdos savivaldybė pranešė, kad kitą savaitę klaipėdiečiai vėl bus kviečiami atvykti pasiskiepyti prie dviejų uostamiesčio prekybos centrų.
Pirmadienį, rugpjūčio 16-ąją, mobili vakcinavimo komanda dirbs prie prekybos centro LIDL, esančio Taikos pr. 66B, o trečiadienį, rugpjūčio 18-ąją, – prie Naikupės g. 18 esančio prekybos centro „Maxima“. Abi dienas gyventojai skiepytis kviečiami atvykti nuo 11 iki 16 val. Čia bus skiepijama „Comirnaty“ („Pfizer“) ir „Janssen“ vakcinomis. Išankstinės registracijos nereikia, norint pasiskiepyti užtenka turėti asmens dokumentą.

„Janssen“ vakcina gali būti skiepijami gyventojai nuo 18 metų, jos pakanka vienos dozės. „Comirnaty“ („Pfizer“) vakcina gali būti skiepijami
asmenys nuo 12 metų, reikalingos dvi dozės, tarp dozių turi būti daroma 3 savaičių pertrauka.

Taip pat primenama, kad „Eurovaistinėje“, esančioje prekybos centre „Akropolis“ (Taikos pr. 61) galima pasiskiepyti kiekvieną sekmadienį nuo 10 iki 18 val. „Eurovaistinėje“ galima skiepytis „Comirnaty“ („Pfizer“) vakcina. Gyventojai skiepui kviečiami registruotis per bendrą sistemą internetu  koronastop.lt  arba tel. 1808 ir pasirinkti šią vakcinavimo vietą. Vykstant skiepytis svarbu nepamiršti asmens dokumento.

Norintys pasiskiepyti nuo COVID-19, kaip įprastai, kviečiami ir į vakcinacijos centrą Kretingos g. 36 (LCC tarptautinio universiteto patalpose). Jo darbo laikas nuo pirmadienio iki penktadienio – 8-20 val., šeštadienį – 9-12 val. Registracija skiepui internetu  koronastop.lt  arba tel. 1808. Vakciną reikia pasirinkti registruojantis. Be registracijos į vakcinacijos centrą Kretingos g. 36 galima atvykti kiekvieną darbo dieną nuo 13 iki 15 val., ketvirtadieniais – visą dieną. Atvykus be registracijos, reikės rinktis iš tuo metu vakcinacijos centre turimų laisvų vakcinų.

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) pranešė, kad šią savaitę Lietuvą pasiekė trys vakcinų nuo COVID-19 ligos siuntos. Iš viso gauta 132 900 vakcinos dozių. Pirmadienį gamintojas „BioNTech ir Pfizer“ pristatė 105 300 „Comirnaty“ vakcinos dozių, ketvirtadienį gamintojas „Moderna“ – 15 600 „Spikevax“ vakcinos dozių, o penktadienį gamintojas „AstraZeneca“ – 12 tūkst. „Vaxzevria“ dozių. Gautos siuntos saugomos Ekstremalių sveikatai situacijų centro sandėlyje, kol savivaldybėms paskirstomos anksčiau pristatytos vakcinos.

Rekomenduoja skiepytis ir nėsčiosioms, ir žindyvėms

Lietuvos akušerių ginekologų draugija (LAGD), įvertinusi naujausią mokslinę informaciją, kitų pasaulio specialistų bei atsakingų organizacijų rekomendacijas, teigia, kad skiepytis nuo COVID-19 saugu ir netgi rekomenduojama.

Anot SAM pranešimo spaudai, tyrimai rodo, kad nepasiskiepijusios nėščiosios serga sunkesne koronaviruso forma, todėl vakcinos gali apsaugoti nuo galimų rimtų komplikacijų nėštumo metu. Vis dėlto, suprantant situacijos jautrumą, besilaukiančioms moterims, nusprendusioms nesiskiepyti, sudaroma galimybė testuotis nemokamai.

Testuojant COVID-19 vakcinas nėščiosios nebuvo įtrauktos į klinikinius tyrimus. Dėl šios priežasties vakcinų gamintojai ir nenurodė, kad vakcinos yra saugios nėštumo metu. Vis dėlto, anot SAM pranešimo, atsiranda vis daugiau duomenų, įrodančių, kad skiepai saugūs ir besilaukiančioms moterims.

Šiuo metu JAV nuo COVID-19 jau pasiskiepijo daugiau nei 139 tūkst. būsimų mamų. Viešai paskelbti tyrimai rodo, jog šioms nėščiosioms suleistos vakcinos veikė taip pat efektyviai kaip ir bendrajai populiacijai, taip pat nepastebėtas joks galimas tiesioginis ar netiesioginis neigiamas poveikis besivystančiam vaisiui ar nėštumo eigai.

LAGD patvirtino, kad planuojančioms pastoti skiepytis vakcina nuo COVID-19 ligos yra saugu, ir atidėti nėštumo planavimo nerekomenduoja. Pasak draugijos narių, nėra jokių mokslinių duomenų, galinčių įrodyti, kad COVID-19 vakcinos galimai turi neigiamos įtakos vaisingumui.

Visoms nėščiosioms rekomenduojama skiepytis COVID-19 mRNR vakcinomis – „Comirnaty“ (gam. „BioNTech ir Pfizer“) arba „Spikevax“ (gam. „Moderna“). Tai galima daryti bet kuriuo nėštumo trečdaliu. Tos pačios vakcinos rekomenduojamos ir žindyvėms.

Teigiama, kad skiepytis saugu ir vaisingumo gydymo procedūras planuojančioms moterims. Dėl kartais vakcinos sukeliamo imuninio atsako vaisingumo specialistas šias procedūros gali rekomenduoti atidėti vėlesniam laikui.

Nuo pirmadienio verslas gali rinktis, kaip dirbti

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) praneša, kad jau nuo pirmadienio, rugpjūčio 16-osios, verslo įmonės galės pasirinkti, ar aptarnauti visus, ar tik Galimybių pasą turinčius klientus, nelaukiant rugsėjo 13 d., kai šis reikalavimas taps privalomas.

Apie tokį savo apsisprendimą verslo įmonės turės pranešti NVSC, užpildydamos deklaraciją, kurią galima rasti adresu nvsc.lrv.lt/deklaracija.

Pateikdami šią deklaraciją, veiklos vykdytojai įsipareigoja paslaugas teikti ar aptarnauti tik tuos asmenis, kurie turi Galimybių pasą. Ši deklaracija suteikia galimybę nesilaikyti tokių reikalavimų kaip kaukių dėvėjimas, atstumų laikymasis, ploto ribojimai, lankytojų srautų valdymas. Šie reikalavimai tampa rekomendacinio pobūdžio. Ir toliau teikiant paslaugas visiems asmenims, nepriklausomai nuo to, ar jie turi Galimybių pasą, ar ne, šių reikalavimų laikytis būtina.

Galimybės atšaukti šios deklaracijos nėra – nusprendus vykdyti veiklą tik Galimybių pasą turintiems asmenims, šio principo turės būti laikomasi iki pat rugsėjo 13 d., kai šis reikalavimas taps privalomas visiems.

Apie tai, kad įmonė aptarnauja tik asmenis, atitinkančius Galimybių paso kriterijus, bus būtina paskelbti prie įėjimo į veiklos vykdymo vietą, pateikiant ne mažesnio nei A4 formato lankytojams gerai matomą užrašą.


  2021-08-13

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos adresas: Bangų g. 5A-3C, Klaipėda, LT-91250, Tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt