P0

Koronavirusas, Svarbu

Persirgusiųjų COVID-19 ir turinčių antikūnų nebediskriminuos (2)

Martynas Vainorius

Martynas Vainorius
2021-08-16


Šalies valdžia pagaliau susivokė ir naikina spragą, dėl kurios persirgusieji COVID-19 ir turintieji antikūnų praėjus numatytam terminui negalėdavo gauti Galimybių paso.

Klaipėdietis Nerijus su „Atvira Klaipėda” pasidalino savo istorija, kuri, anot jo, rodo akivaizdžią diskriminaciją.

Vyras pasakojo koranvirusine infekcija susirgęs pernai spalio 31 d. Oficialiai pasveikusiu laikomas nuo lapkričio 13 d. Dar prieš pradedant galioti Galimybių pasui gegužės 19 d. jis pasidarė antikūnų tyrimą ir sulaukė atsakymo, kad jų turi net 146, kai norma pagal tą tyrimo metodą yra nuo 0,8. Tačiau jau tada gauti Galimybių paso jis negalėjo, nes po pasveikimo buvo praėję 180 dienų.

„Nesu prieš skiepus, bet kartu suvokiu, jog kiekvienas iš jų yra rizika, tad skiepytis kol turiu antikūnų nematau prasmės. Liepos 21 dieną pasidariau dar vieną tyrimą – antikūnų likę 109. Pagal mažėjimo tendenciją teoriškai jų turėtų nelikti dar po pusmečio. Be to ir gydytoja sakė, kad antikūnų ir dabar galbūt turiu daugiau nei kuris nors pasiskiepijęs. Nepaisant to, pagal dabartinę tvarką susiduriu su apribojimais ir nuo rugsėjo vidurio jų bus dar daugiau”, – kalbėjo Nerijus.

„Atvira Klaipėda” dar penktadienį paprašė Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) pakomentuoti šią situaciją ir atsakyti, ar nesiruošiama dėl tokių atvejų pakeisti tvarkos, kad Galimybių pasai persirgusiems būtų išduodami ne tik pagal nustatytą laiko terminą, bet ir pagal antikūnų tyrimų rezultatus.

Dar nesulaukus atsakymo iš ministerijos Galimybių pasus išduodantis Registrų centras pirmadienį popiet išplatino pranešimą, kuriame informavo, kad Galimybių pasas tampa prieinamas ir asmenims, atlikusiems serologinį antikūnų tyrimą ir turintiems pakankamai antikūnų.

„Registrų centro rugpjūčio pradžioje atlikti technologiniai pakeitimai sudaro sąlygas Galimybių pasą turėti tiems asmenims, kurie persirgo COVID-19 liga, tačiau persirgimo faktas nebuvo fiksuotas E. sveikatos sistemoje. Sveikatos priežiūros specialistams e.sveikatos sistemoje jau sukurta galimybė duomenis apie antikūnų tyrimų rezultatus įvesti į naują, standartizuotą formą ir unifikuotai žymėti šių tyrimų rezultatus. Dėl antikūnų tyrimų įvairovės iki šiol sveikatos priežiūros specialistai šių tyrimų rezultatus įvesdavo įvairiai, todėl priimtas sprendimas standartizuoti tyrimų rezultatus ir taip įgalinti jų naudojimą Galimybių pasui. Tad visi asmenys, kurie nuo rugpjūčio 16 d. atliks kiekybinius ar pusiau kiekybinius antikūnų tyrimus ir gaus teigiamus rezultatus, galės gauti Galimybių pasą. Į Galimybių pasą įtraukti COVID-19 IgG antikūnų arba bendrųjų antikūnų kiekybiniai ar pusiau kiekybiniai serologinių imunologinių tyrimų rezultatai (kai nustatomi anti-S, anti-S1 arba anti-RBD IgG antikūnai prieš SARS-CoV-2). Galimybių pasas asmeniui, turinčiam teigiamą antikūnų kiekį galios 60 dienų nuo antikūnų testo atlikimo datos”, – rašoma šiame pranešime, kuriame nedetalizuojama, koks yra tas teigiamas antikūnų kiekis.

„Iki šiol nebuvo galimybės antikūnų tyrimus atliekančioms įstaigoms į E. sveikatos sistemą, kurios pagrindu generuojamas Galimybių pasas, įvesti standartizuotus šių tyrimų rezultatus. Antikūnų testų yra net kelios rūšys, tad ir jų rezultatai, natūralu, gali skirtis. Be to, iki šiol nebuvo sutarimo tarp sveikatos priežiūros specialistų, kiek šio testo pagrindu sugeneruotas Galimybių pasas turėtų galioti. Įdiegus sprendinius, gydymo įstaigos jau gali naudoti standartizuotą duomenų įvedimo formą“, – pranešime cituojama Registrų centro Paslaugų valdymo direktorė Diana Vilytė.

Pirmadienio vakarą pasiekusiuose SAM Spaudos tarnybos atsakymuose kaip ir Registrų centro pranešime spaudai pakartota, kad dėl antikūnų testų įvairovės iki šiol nebuvo galimybės vienodai interpretuoti jų rezultatus, todėl jų rezultatų pagrindu Galimybių pasas ir nebuvo išduodamas.

„Laboratorijose atliekami kiekybiniai SARS-CoV-2 antikūnų tyrimai vertinami vadovaujantis reagentų gamintojų nustatytais kriterijais. Tyrimų rezultatai pateikiami naudojant BAU (Binding antibody units) vienetus ml (BAU/ml) ir įrašant rezultato interpretaciją: „teigiamas”, „neigiamas” ar „ribinis”, kartu nurodant ribines vertes arba antikūnų kiekį, kuris gamintojo nurodomas kaip teigiamo rezultato atskaitos riba. Šiuo metu nėra nustatytas konkretus antikūnų kiekis Galimybių pasui gauti, svarbu, kad rezultatas būtų teigiamas. Tikėtina, kad kuo daugiau antikūnų yra, tuo apsauga yra geresnė, taip pat vertinant ir apsaugą nuo naujų viruso atmainų”, – apie tai, koks tas „teigiamas antikūnų” kiekis, garantuosiantis Galimybių pasą persirgusiems COVID-19, paaiškino SAM Spaudos tarnyba.

Liepą ministerija pranešime spaudai tvirtino, jog „vadovaujantis mokslinių tyrimų rezultatais, persirgusiems gyventojams rekomenduojama skiepytis praėjus 180 dienų po ligos nustatymo”.

„Tyrimų apie persirgus įgyto imuniteto trukmę buvo atlikta daug, kai kurie tebevyksta, tačiau šiai dienai dar nėra vienareikšmiško atsakymo, kiek trunka toks imunitetas. Šiuo metu turimi duomenys rodo, kad imunitetas persirgus yra efektyviausias pirmuosius pusę metų. Tyrimų apžvalgas atlieka ir rekomendacijas teikia tokios tarptautinės organizacijos/institucijos, kaip Pasaulio sveikatos organizacija ir Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras”, – kuo remiantis teikiama tokia rekomendacija persirgusiems COVID-19, atsakė SAM, nurodydama dvi tyrimų apžvalgas. 

JAV, Kentukio valstijoje, tyrimus šių metų gegužę ir birželį atlikę mokslininkai Alyson M. Cavanaugh, Kevin B. Spicer, Douglas Thoroughman, Connor Glick ir Kathleen Winter skelbia, kad persirgusiems COVID-19 ir pasiskiepijusiems rizika vėl užsikrėsti šiuo virusu sumažėja dukart, lyginant su išgijusiais ir nepasiskiepijusiais. 

„Visiems reikalavimus atitinkantiems asmenims turėtų būti pasiūlyta skiepytis, įskaitant tuos, kurie anksčiau sirgo SARS-CoV-2 infekcija, kad būtų
sumažinta jų užsikrėtimo infekcija rizika ateityje”, – konstatuoja šie mokslininkai.

INFORMACIJA

Registrų centras primena, kad Vyriausybės sprendimu Galimybių pasas nebebus generuojamas asmenims, remiantis neigiamu greitojo antigeno testo rezultatu. Nuo šiol Galimybių pasai bus generuojami tik gavus neigiamą SARS-CoV-2 PGR tyrimo rezultatą. Trumpėja ir PGR tyrimo galiojimo laikas – vietoj 72 valandų nuo šiol jis galios 48 valandas skaičiuojant nuo ėminio paėmimo momento. Be to, nuo šiol Galimybių pasai bus formuojami tik mokamų SARS-CoV-2 PGR tyrimų pagrindu. Tačiau išimtys taikomos tiems asmenims, kurie dėl kontraindikacijų negali skiepytis ir jam atliekamas nemokamas SARS-CoV-2 PGR tyrimas. Taip pat išimtys bus taikomos ir nėščiosioms. Tokiais atvejais asmenys turės pateikti tai patvirtinantį sveikatos išrašą kartu su neigiamu SARS-CoV-2 PGR tyrimo rezultatu.

Galimybių pasas dabar galioja du mėnesius.


  2021-08-16

  2 komentarai “Persirgusiųjų COVID-19 ir turinčių antikūnų nebediskriminuos”

  1. AvatarAnonimas (IP: 84.15.185.62)
  2. AvatarAr jūs galvijai ar lietuviai? (IP: 78.61.179.125)

   Vitas TOMKUS: „ATSIIMKIME SAVO LIETUVĄ!” (skait. Respubl.)

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt