P0

Klaipėdos/Mažosios Lietuvos istorija

Knygos apie Martyną Jankų pristatymo metu – siūlymas Klaipėdoje įamžinti lietuvininko atminimą (1)

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2021-08-20


Vilniaus universiteto profesorius, akademikas, Mažosios Lietuvos tyrinėtojas Domas Kaunas ketvirtadienio vakarą uostamiestyje pristatė naujausią savo monografiją apie vieną iš ryškiausių Mažosios Lietuvos visuomenės veikėjų Martyną Jankų (1858-1946).

Pristatyme be autoriaus D. Kauno dalyvavo ir S. Pocytė bei R. Bončkutė. Eugenijaus Maciaus nuotr.

Pokario Lietuvoje kažkieno paskleistą bei platintą mitą esą M. Jankus yra kilęs iš Žemaitijos autorius buvo privertas važiuoti tikrinti į Berlyno archyvą. Žinoma, mitas nepasitvirtino – net keturios Jankų, lietuvininkų, išpažinusių evangelikų liuteronų tikėjimą, kartos buvo kilusios iš Mažosios Lietuvos, gyveno dabartiniame Šilutės rajone. Jame, Bitėnuose, gimė ir M. Jankus.

Be paties knygos „Martynas Jankus. Tautos vienytojas ir lietuvių spaudos kūrėjas“ autoriaus apie šio iškilaus visuomenės veikėjo indėlį, prisidedant prie Mažosios ir Didžiosios Lietuvos susijungimo, įdomiai papasakojo iš šių vietų irgi kilusi Klaipėdos universiteto istorikė Silva Pocytė. Apie kitas žymiojo leidėjo, publicisto veiklos sritis kalbėjo Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto atstovė Roma Bončkutė.

Iš negausiai į pristatymą atėjusių klausytojų nuskambėjo siūlymas M. Jankaus atminimą Klaipėdoje įamžinti, jam pastatant paminklą. Net įvardinta vieta, kur jis galėtų stovėti – esą geriausia būtų Dangės krantinėje, vietoj dabartinės žvejo skulptūros.

Minčiai kokiu nors būdu uostamiestyje įamžinti M. Jankaus atminimą pritarė ir monografijos autorius D. Kaunas.


  2021-08-20

  Vienas komentaras apie “Knygos apie Martyną Jankų pristatymo metu – siūlymas Klaipėdoje įamžinti lietuvininko atminimą”

  1. AvatarKeista (IP: 78.60.195.125)

   Mokiausi universitete žurnalistikos specialybės kartu su Jankaus proanūke Daiva Š. Nenoriu rašyti pavardės tad nurodysiu studijų metus. 1978-1983. Susiraskit ir paklauskit ar jis buvo lietuvininkas. Jos mama Jankutė buvo aktorė ir dažnai dalyvaudavo visuose renginiuose susijusiuose su Jankumi.

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos adresas: Bangų g. 5A-3C, Klaipėda, LT-91250, Tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt