P0

Sveikata

VAS: kaip jo išvengti?

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2021-09-07


Nėštumas ir alkoholio vartojimas yra nesuderinami dalykai, net menka alkoholio dozė gali kainuoti vaiko sveikatą ar net gyvybę. Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba atkreipia dėmesį, jog kasmet nuo 3 iki 8 kūdikių nustatomas vaisiaus alkoholinis sindromas (VAS), daliai vaikų jis nustatomas vėliau, vyresniame amžiuje. Skaičiuojama, kad šiuo metu Lietuvoje yra apie 60 vaikų, kuriems diagnozuotas VAS.  

Asociatyvi nuotr.
Išsiskiria specifine išvaizda 

Šis sindromas – tai sutrikimų visuma, apimanti kūdikio fizinį ir protinį vystymąsi, nulemtą nėščiosios girtavimo.  

Tarnybos priklausomybės ligų specialistas psichologas Liudas Vincentas Sinkevičius pastebi: net šiais laikais kartais tikima, kad taurelė alkoholio esą pagerina nėščiosios kraujotaką, apsaugo nuo pykinimo. Tačiau, pasak jo, nėščioji iš viso neturėtų ragauti alkoholio. Kitaip rizikuojama vaiko sveikata.

„Tiksliai nežinoma, kokia alkoholio dozė sukelia VAS. Tačiau žinoma, kad nėščiajai nėra saugios alkoholio dozės. Besivystančiam vaikui saugu tik visiška mamos abstinencija visą nėštumą ir prieš pastojant. Tik taip 100 procentų galima išvengti VAS“, – pranešime pažymi priklausomybių specialistas. 

Vaikai, gimę su ryškiu VAS, dažniausiai yra blogiau išsivystę fiziškai, jų mažesnė galva, plona viršutinė lūpa. Tokie vaikai paprastai būna ligoti, jie vėliau pradeda sėdėti, vaikščioti, kalbėti, sutrikusi jų vidaus organų veikla. Atsilieka jų protinis bei emocinis vystymasis, jie nedėmesingi, jų prasta atmintis, kalba, žemesnis intelektas.  

L. V. Sinkevičiaus žodžiais, tokiam vaikui lavinti  prireikia didelių kelių sričių specialistų pastangų. Paaugę vaikai su VAS dėl vystymosi sutrikimų sunkiai pritampa darželiuose, jiems ypač sunku mokytis mokykloje. Rimti sunkumai iškyla tokiems paaugliams renkantis profesiją – sudėtingesni darbai nesiseka, sunkesniais atvejais jie vos išmoksta rašyti, užaugę gali dirbti tik nekvalifikuotus darbus. Jei VAS laiku nediagnozuojamas, tai iššaukia sunkumų vėliau, pvz., vaikas gali linkti į nusikalstamą elgesį. 

Kaip padėti vaikui, gimusiam su VAS 

Šis sindromas neišgydomas, bet yra sėkmingų intervencijų, gerinančių vaiko sveikatą.

„Tai ir medikamentinis gydymas, ir elgesio terapijos, tėvystės įgūdžių mokymai. Svarbu ir kitas darbas vaiko sveikatai gerinti: ankstyvas diagnozavimas (iki 6 metų), meilė, namų aplinka be smurto“, – sako L. V. Sinkevičius. 

Jam ir jo kolegoms tenka dirbti su girtaujančiomis nėščiosiomis, kurias ne visada pavyksta motyvuoti blaivybei. Specialistas pastebi: šios mamos kenčia nuo priklausomybės sindromo, iššaukiančio nevaldomą gėrimą. Todėl visuomenė neturėtų jų smerkti.

„Nė viena mama nenori pakenkti savo vaikui, tačiau mama, kuri yra kankinama psichikos sutrikimo, t. y. priklausomybės sindromo, yra praradusi laisvą valią ir dažnai lieka vartojimo rate viena. Šios mamos gyvena skausme: viena jų dalis suvokia alkoholio žalą kūdikiui, o kita dalis neleidžia sustoti gerti. Tai yra asmeninė tragedija, kurios nesupranta aplinkiniai ir moralizuoja, kad gerti galima tiesiog nustoti. Įsivaizduokite, vairuojate automobilį, kuris neturi stabdžių, taigi, kad ir kaip norėtumėte sustoti, negalite“, palyginimą pateikė priklausomybių specialistas.

Rugsėjo 9-tąją pasaulis mini vaisiaus alkoholinio sindromo (VAS) dieną. Ją pažymint, visuomenei siekiama priminti, kokią žalą gali sukelti alkoholio vartojimas moteriai laukiant naujos gyvybės atėjimo.

Straipsnio vidus 10 pastraipa kompas

„Visoms nėščiosioms, įsivaizduojančioms, jog taurė vyno yra nekenksminga, siūlyčiau pagalvoti, ar tikrai norite daryti tokį eksperimentą, kurio pasekmes pastebėsite gal tik po 10 metų. Ir nei jūs, nei medikai negalės atrasti priežastinio ryšio, o net jį atradę, turės konstatuoti, jog vaiko gyvenimas sužalotas dėl jūsų nesėkmingo eksperimento“, – akcentuoja L.V. Sinkevičius.


  2021-09-07

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos adresas: Bangų g. 5A-3F, Klaipėda, LT-91250, Tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt