„Pastatai kalba. Palanga“: turiningam savaitgaliui užteks išeiti į miestą

Regionas
Avatar photoAtvira Klaipėda
2021-09-10

Rugsėjo 11-12 dienomis Palangoje vyksiantis atviras architektūros savaitgalis „Pastatai kalba. Palanga“ lankytojams suteiks galimybę aplankyti net 15 įdomiausių miesto pastatų. Viskas, ko reikia – išeiti į miestą.

Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Palangos vasaros skaitykla. Norbert Tukaj nuotr.

Renginio esmė – sudaryti galimybę žmonėms apsilankyti architektūriniu požiūriu išskirtiniuose Palangos pastatuose, juose lankytojus lydės savanoriai-gidai, kurie atskleis statinių „gimimo“ istorijas, paaiškins architektūrinius sprendimus, įdomiausius faktus apie šiuos objektus.

Nemokamos ekskursijos po įvairiose miesto vietose esančius pastatus šeštadienį ir sekmadienį vyks 10-20 valandomis, norintiems dalyvauti jose registruotis iš anksto nereikia – viskas, ko reikia, tai ateiti prie norimo pastato ir stoti į vadinamą „gyvą eilę“.

Visų pastatų sąrašą, jų adresus, lankymo laiką bei kitą informaciją galima rasti čia.

Daugiau informacijos galima teirautis renginio organizatorių štabe, kuris bus įsikūręs kultūros bare „Kablys+Jūra“ (S. Dariaus ir S. Girėno g. 13, Palanga), jame taip pat bus galima įsigyti renginio atributikos.

Organizatoriai taip pat ragina lankytojus nepamiršti koronaviruso pandemijos reikalavimų – patariama su savimi turėti apsaugines kaukes, laikytis saugaus atstumo.

5 renginio „Pastatai kalba. Palanga“ pastatų istorijos

Palangos pradinė mokykla

Adresas: Virbališkės takas 4

Architektų projekto užmojai buvo didingi – šioje vietoje planuota sukurti dabartinio Disneilendo atitikmenį su observatorija, pro kurios teleskopą vaikai stebėtų mėnulio kraterius.

Nors observatorijoje teleskopas nebuvo sumontuotas, tačiau jo kupolas, pagamintas Klaipėdos laivų gamykloje, stovi Palangoje iki šiol.

Pastatas projektuotas kaip „Moksleivių namai“, išsiskiria išryškinta viršutine dalimi, kurios masyvumą pabrėžia kolonos ir įtrauktas pirmasis aukštas, būdingas vėlyvajam modernizmui. Architektai projekte suprojektavo ne tik observatoriją, bet ir dekoratyvinius lauko baseinus, vidaus ir lauko amfiteatrus, žiemos ir miesto abiturientų sodus ar vaikų turistinę bazę.

Viską vainikuoja lauke sparnus „išskleidusi“ žuvėdra, kurią savo rankomis padėjo lipdyti pats architektas Gintautas Likša.

1991 m. pastate įkurta pradinė mokykla, kuri veikia iki šiol.

Palangos pradinė mokykla. Norbert Tukaj nuotr.

Svečių namai „Melt in Palanga“

Adresas: J. Basanavičiaus g. 43

Jūratės ir Kastyčio skvero bei tilto prieigose, greta viešbučio „Šachmatinė“ Kauno arkivyskupijos iniciatyva 2017 m. duris atvėrė modernus pramogų kompleksas, kuriame įsikūrė svečių namai „Melt In Palanga“.

Šiame sklype esanti apleista teritorija su joje veikusiu prieškario sanatorijos kompleksu po rekonstrukcijos buvo atgaivinta ir paversta į jaukią modernios infrastruktūros viešąją erdvę. Komplekso tūris bei struktūra seka kurortinės architektūros tradiciją ir yra artima buvusios sanatorijos apstatymui.

Žvelgiant nuo J. Basanavičiaus gatvės matosi pagrindinis, giliau sklype esantis viešbutis, kurio neužgožia bei papildo prie pagrindinio pastato priderinti laikinieji statiniai.

Pats „L” formos pastatas išlaiko sudegusios sanatorijos užstatymą ir buvusį aukštį. Rekonstruotas pastatas formuoja istoriškai būdingą kiemelį, o pats tūris yra suskaidomas lauko laiptinėmis į tris dalis, kad būtų pasiektas lengvumas tose vietose, kur susitinka tūriai. Kuriant statinio fasadą naudojami pajūrio gamtos ir etnografiniai elementai, kurie bendrame Palangos vilų kontekste sukuria santūrų įvaizdį. Apdailai naudotos gamtinės ir industrinės medžiagos, dažyto medžio ir metalo panaudojimas atsikartoja laikinuose paviljonuose šalia viešbučio.

Pastato pirmasis aukštas yra skirtas komercinėms patalpoms, antrajame įsikūrusi viešbučio registratūra ir kambariai. Interjere atsispindi minimalistinės idėjos ir sezoniškumas. Kambariai skirti vasaros poilsiui, todėl yra nedideli. Pagrindinis interjero akcentas – vasaros saulės spalvos, kurios sukuria jaukumo jausmą ir leidžia lankytojui pajusti vasarą.

„Melt In Palanga“. Norbert Tukaj nuotr.

Vila „Komoda“

Adresas: Meilės al. 5

Vilos „Komoda“ istorija siekia XIX a. Jos priešistorė mena tuometinius žymios ir reikšmingos Tiškevičių giminės istoriją. Pastatyti dviejų aukštų itališko neorenesanso stiliaus vilą su terasa ant stogo užsakė Palangos grafas Feliksas Tiškevičius. Vila „Komoda“ originaliai pastatyta XIX pabaigoje.

Manoma, jog pastatas buvo vieno brolio dovana kitam.

Istorikai mano, jog vilos projektą parengė italų architektas Leonardo Marconi. Tikima, jog Marconi pardavė „Komodos“ projektą užsienyje. Identiškai atrodanti vila šiuo metu stovi Monake, Prancūzijoje. Ji priklausė „Chanel“ aukštosios mados namų dizaineriui Karl Lagerfeld.

Skirtingai nei kitos tuo metu pastatytos vilos, „Komoda“ buvo sukonstruota iš akmens mūro (vienas pirmųjų mūrinių pastatų Palangoje), o ne medžio. Tai „Komodai” padėjo išlikti iki šių dienų.

Vilos „Komoda“ vardo šaknys slypi unikalioje jos formoje, primenančioje medinį baldą su stalčiais – komodą.

Tarpukaryje vila buvo rekonstruota – pagal inžinieriaus Prano Morkūno parengtą projektą įrengtas šlaitinis stogas. Per II pasaulinį karą „Komoda“ ne sykį degė ir nuo tada ji ilgą laiką stovėjo nenaudojama ir apleista.

Dabartiniams savininkams perėmus vilos valdymą, per trejus metus ji buvo pilnai restauruota ir nuo 2018 m. veikia kaip butikinio stiliaus namai su sezoniško maisto restoranu, privačiu prancūzišku sodu bei stogo terasa.

Vila „Komoda“. Norbert Tukaj nuotr.

Eglės apartamentai

Adresas: S. Daukanto g. 31

2018 m. vienoje iš romantiškiausių vietų Palangoje, šalia muziejaus parko bei „Meilės alėjos“, buvo baigtas ir visuomenei pristatytas tikras meno kūrinys – „Eglės apartamentai“.

Šie apartamentai išsiskiria organiškomis linijomis bei lenktais fasadais. Išorės apdailai panaudota išskirtinė, ilgaamžė medžiaga – rankų darbo plytos. Pastatas šiuolaikiškai atrodo ne tik išorėje. Viduje yra integruotos naujosios technologijos, kurių pagalba, nuskaičius piršto antspaudą galima ne tik patekti į apartamentus, bet ir atidaryti pašto dėžutę bei įeiti į dviračių saugyklą. Keturiuose pastato aukštuose yra įkurtas net 71 apartamentas, kurių dydis svyruoja nuo 40 iki 127 m².

Projektuojant pastatą architektui teko susidurti su keliais iššūkiais – apartamentų pastatas turėjo atitikti kultūros paveldo teritorijoje statomų pastatų reikalavimus ir savo forma prisiderinti prie skype jau esančių pastatų ir medžių. Iš dalies šie iššūkiai ir lėmė išskirtinę pastato architektūrą.

Pastato architektui už šį projektą 2018 m. buvo įteiktas „Geriausio poilsio būsto objekto Lietuvoje“ apdovanojimas, o 2019 m. „Geriausio būsto objekto Baltijos šalyse“ apdovanojimas.

Eglės apartamentai. Norbert Tukaj nuotr.

Boutique Hotel „Smilčių vilos“

Adresas: Smilčių g. 67

2009 metais unikalioje vakarinėje Palangos dalyje pagal „Arches“ architektų projektą pastatyti svečių namai „Smilčių vilos“.

Kiek atokiau nuo pagrindinių poilsiautojų susibūrimo vietų stovintis pastatas pasižymi šiuolaikinėje Lietuvos architektūroje neretai pasitaikančia retrospektyvia tūrio stilistika.

„Smilčių vilos“ – keturių, galu į gatvę atsuktų pastatų kompleksas. Tūriai, tarpusavyje sujungti laužytos konfigūracijos stiklo ir metalo koridoriumi, yra skirtingų formų. Pastatų fasadus dengia skirtingų faktūrų ir spalvinių savybių medžiagos, kurios būdingos Lietuvos pajūrio regionui (medis, cemento žvynai, surūdijęs metalas, klinkeris).

Moderniai ir elegantiškai įrengti viešbučio „Smilčių Vilos“ apartamentai ir liukso numeriai yra apstatyti mediniais baldais bei papuošti žymaus Lietuvių menininko Ryčio Jurgelio paveikslais.

Pastato architektai architektūros parodoje „Žvilgsnis į save 2008-2009“ už šį pastatą buvo apdovanoti specialiuoju diplomu.

„Smilčių vilos“. Norbert Tukaj nuotr.
Žymos: | |

Komentarai:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti apie klaidą

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Sportas

Jaunųjų tinklininkų finale - palangiškių ir klaipėdiečių pergalė

Kaune „RIO arenoje“ vykusiuose Lietuvos U12 tinklinio čempionatų finaluose pergalę šventė jaunieji sportininkai iš pajūrio. Lemiamose kovose iš viso žaidė ...
2024-05-23
Skaityti daugiau

Politika

Baltijos šalys stiprina bendradarbiavimą gynybos srityje

Trečiadienį Palangoje susitikę Baltijos šalių gynybos ministrai sutarė, kad Rusijos agresijos akivaizdoje Ukrainoje būtina toliau tęsti trišalį bendradarbiavimą ir taip ...
2024-05-22
Skaityti daugiau

Regionas

Palangoje ir Šventojoje dirbs sezoninės „Rimi“ parduotuvės

Kaip ir kasmet, prasidedant vasarai darbą pradeda sezoninės „Rimi“ parduotuvės – Palangoje durys atveriamos gegužės 23 d., Šventojoje – nuo ...
2024-05-21
Skaityti daugiauPin It on Pinterest

Share This