P0

Mums rašo

Apie patriotizmą Lietuvoje ir… Šveicarijoje (4)

Atvira Klaipėda

Eugenijus Bukinas, žurnalistas
2021-09-27


Man vėl pasisekė – praeitą savaitę pabėgau nuo blogo oro Lietuvoje ir – svarbiausia – nuo viską persmelkiančio lietuviško gyvenimo durnumo. Kas tai – protingesniam aiškinti nereikia. Pabėgau į Šveicariją. Nuostabi šalis! Ypač mums. Ir ne tik savo gamtos ir miestų grožiu, kas – liudiju – yra tikra ir nesumeluota.

Eugenijaus Bukino nuotr.

Labiausia pribloškia tai, ką sužinai apie tos šalies žmones. Pasirodo, jie myli savo šalį (kaip ir lietuviai, tik šie daugiau žodžiais), didžiuojasi ja (kaip ir lietuviai, šie bent jau Žalgirio mūšiu) ir viską daro, kad čia jiems, šveicarams, gyventi būtų dar geriau, nors, atrodytų, kur jau čia jiems daugiau.

Dabar apie mūsų ir jų skirtumus. Jų daug ir ne visus mes net pajėgūs suvokti. Bene labiausiai mane pribloškė faktas, kad visi jauni šveicarai trokšte trokšta tarnauti savo kariuomenėje. Tai (privalomoji tarnyba) trunka tik metus (kaip ir Lietuvoje), bet jei šveicaras į ją dėl kažkokių priežasčių (pvz., objektyvių – dėl sveikatos) nepašaukiamas, jis jaučiasi blogai, todėl jam stengiamasi sudaryti bent jau alternatyvios tarnybos (Šveicarijai!) galimybę, pvz., medicinos ar slaugos srityse.

Apie lietuvius, norinčius tarnauti savo šalies kariuomenėje, man teko girdėti. Iš propagandinio LRT. Tačiau ne mažiau, o gal daugiau (daug daugiau) teko girdėti apie lietuvius, norinčius išsisukti iš tarnybos Lietuvos kariuomenėje.

Karinę tarnybą baigę šveicarai grįžta namo su karine uniforma ir pilna ekipuote, įskaitant asmeninį ginklą (!) Visa tai saugoma jų namuose ir naudojama kas kelinti metai juos pašaukus į eilinius karinius apmokymus, kurie trunka 1-2 mėnesius.

Į tuos apmokymus šveicarai paprastai eina noriai, nes valdžia viską apmoka, pirmiausia – negautą atlyginimą (vidutinis Šveicarijoje – 4-5 tūkst. frankų per mėnesį). Be to, sakoma, kad per tuos apmokymus šveicaras gauna progą… pailsėti nuo savo šeimos, pabūti normalioje vyriškoje kompanijoje. Kas be ko, ir su vienu kitu alaus bokalu laisvadieniu.

Taip pat sakoma, kad šveicarai nestorėja. Ir viena pagrindinių priežasčių – pastorėjęs jis neįtilptų į savo namuose laikomą karinę uniformą. Naujos jam valdžia neduos. O ji kainuoja nemažus pinigus (keliolika tūkstančių). Taupiam šveicarui gaila taip neracionaliai elgtis su nuosavais pinigais. Geriau jau nestorėti.

Dabar vietoj šveicaro įsivaizduokime lietuvį su ginklu, kurį jam paliktų po privalomos tarnybos. Bet gal geriau nereikia. Ką žinai, gal tą ginklą lietuvis panaudos ne tik prieš savo artimuosius ar kaimynus, bet ir – o siaube – prieš nuosavą valdžią? O čia jau ne tik Raskevičius, bet ir pats Anušauskas galėtų pradėti kinkas drebinti.

Ir dar – šis tas pabaigai.

Lietuvos banko ekonomistai kala mums į galvą, kad Lietuva su savo mokesčiais yra labai liberali. Atsidurtumėt jūs kokioje Šveicarijoje, tada ir sužinotumėt, kas yra dideli, sako jie… Na, atsidūriau ir užėjęs į parduotuvę pasidomėjau – turiu kvailą įprotį domėtis, koks svetur PVM.

Tai štai, pranešu, turtingoje Šveicarijoje PVM maisto produktams – 2,5%, alui – net 7,7%. Lietuvoje, patys žinote, viskam – 21%.

Ir iš ko tiems šveicarams valdžia algas moka?


  2021-09-27

  4 komentarai “Apie patriotizmą Lietuvoje ir… Šveicarijoje”

  1. AvatarDovilė (IP: 83.176.206.152)

   Pamiršo paminėti, kad šveicarai štai pripažino gėjų santuokas. Nusprendė referendumu ir ką? – skyrybų mažiau negu šeimos vertybes puoselėjančioje Lietuvoje.

  2. AvatarPetras (IP: 188.69.196.111)

   Matyt neturi ką rašyti. Visiškai nesigaudo is kur šveicarai turi pinigu.Kvai-Eli’s:

  3. Avatarklaipedskas (IP: 77.241.196.133)

   Tokie straipsniai realiai yra niekiniai, kaip kad ir BB su pirštu palygint.

  4. AvatarLaima (IP: 90.131.39.138)

   Puiki, turtinga šalis. Pritariu. Bet nežiūrint į 2,5 procentų PVM, visa ko kainos mums sunkiai suvokiamos.

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos adresas: Bangų g. 5A-3F, Klaipėda, LT-91250, Tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt