P0

Kultūra

Klaipėdoje – paroda apie JAV ir Lietuvos draugystės simbolį (1)

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2021-09-28


Spalio 13-ąją, trečiadienį, 18 val. Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešojoje bibliotekoje vyks parodos „Sumner Welles deklaracijai – 80“ atidarymas. Paroda skirta atskleisti JAV politinę ir diplomatinę paramą, kurią Lietuva ir jos šiauriniai kaimynai jautė sovietinės okupacijos metu.

Dokumentas, bylojantis apie JAV pastangas paremti Lietuvos siekį atkurti laisvę ir valstybingumą, buvo 1940 metų liepos 23 dieną laikinai ėjusio JAV valstybės sekretoriaus pareigas Benjamino Sumnerio Welleso paskelbta deklaracija. Pavadinta ją inicijavusio politiko vardu, deklaracija skelbia, kad JAV Šaltojo karo metu oficialiai nepripažino Sovietų Sąjungos įvykdytos Baltijos šalių aneksijos. L

Sumner Welles deklaracijos 80-ečiui skirta istorinė archyvinių dokumentų ir nuotraukų paroda savo kelionę po Lietuvą pradėjo 2021 metų vasarą, minint JAV ir Lietuvos diplomatinių santykių atkūrimo 30-metį. Pirmoji parodos stotelė buvo Prezidento Valdo Adamkaus bibliotekoje – muziejuje Kaune, vėliau ji buvo pristatyta Šiaulių apskrities P. Višinskio viešojoje bibliotekoje, o Klaipėda – trečiasis miestas, kurio gyventojai ir svečiai kviečiami susipažinti su ne visiems žinomais Lietuvos ir JAV istorijos faktais.

Parodoje pristatomi istoriniai dokumentai, liudijantys JAV politinį dėmesį SSRS okupuotai Lietuvai, Lietuvos pasiuntinybės Vašingtone bei konsulatų Niujorke ir Čikagoje veiklą ir diplomatinę kovą siekiant atkurti nepriklausomybę. Dokumentai iliustruoja Lietuvos diplomatų bei įvairių JAV veikusių lietuviškų patriotinių organizacijų lyderių reguliarius tarnybinius susitikimus ir kontaktus su Valstybės departamento pareigūnais, kongreso nariais, priėmimus Baltuosiuose rūmuose ir protestus prieš SSRS imperinę politiką.

Sumner Welles deklaracijos 80-mečio parodą parengė Lietuvos istorijos instituto XX amžiaus istorijos skyrius kartu su Lietuvos užsienio reikalų ministerija. Eksponuojami dokumentai ir nuotraukos iš Lietuvos valstybės centrinio ir naujojo, Seimo kanceliarijos ir Eltos archyvų, Prezidento kanceliarijos, JAV Valstybės departamento, Lietuvos jūrų muziejaus ir viešų interneto prieigų.

Parodą Klaipėdoje organizuoja JAV ambasada ir Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešoji biblioteka. Parodą Klaipėdoje bus galima aplankyti iki spalio pabaigos.

Kultūros straipsnių vidus

Laikantis saugumo reikalavimų, parodos žiūrovai ir dalyviai privalo pateikti galimybių pasą ir iš anksto registruotis el. paštu renginiai@klavb.lt (nurodyti vardą, pavardę, el. paštą ir tel. nr.) arba renginio vietoje.


  2021-09-28

  Vienas komentaras apie “Klaipėdoje – paroda apie JAV ir Lietuvos draugystės simbolį”

  1. AvatarVirgis (IP: 188.69.214.174)

   Man neaišku, kodėl rašote,, Sovietų Sąjunga”, ,,SSRS”. Verčiat tik dalį valstybės pavadinimo,tokiu atveju reikėtų rašyti,,Jungtiniai Steitai”, ,,UAV”. Jei žodis,, sovietų” neturi lietuviško atitikmens,tada turėtų būti ,, Klaipėdos miesto sovietas”, ,, Lietuvos Aukščiausiojo sovieto pirmininkas”ir t.t. Nebent ponas profesorius (beje tarybinis) įvedė naujas taisykles.

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos adresas: Bangų g. 5A-3C, Klaipėda, LT-91250, Tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt