P0

Kultūra

Skambės giesmės už mirusiuosius

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2021-10-21


Kitą trečiadienį, spalio 27 d., 17.30 val., Klaipėdos etnokultūros centre (Daržų g. 10) vyks tradicinių giedojimų vakaras „Kai pasibeldžia amžinybė…“

Palmiros Mart nuotr.

Šio vakaro metu lankytojai bus kviečiami prisiminti tradicinių šermenų (budynių) bei laidotuvių papročius. Skambės Klaipėdos Marijos Taikos Karalienės parapijos liaudiškojo giedojimo kolektyvo (vad. Vidmantas Budreckis) atliekamos šermenų ir laidotuvių giesmės. Vakarą ves kun. prof. dr. Saulius Stumbra. Renginys bus transliuojamas ir per „Facebook“ paskyrą @etnocentras.lt.

Šventasis Raštas primena, jog melstis už mirusius yra „šventa ir dievota mintis“.

Krikščioniškoje liaudies kultūroje „mirtis“ – visa, kas su ja susiję – tarytum yra apgaubta sakralumo šydu. Reikėjo daug laiko, kad susiformuotų šermenų ir laidotuvių tradicijos, kurios atsisveikinimo bei perėjimo metą pripildo Vilties kupinos amžinybės.

Skirtinguose mūsų šalies etnografiniuose regionuose formavosi ir susiformavo panašios, bet tuo pat metu ypatingos, šermenų (budynių) bei laidotuvių tradicijos. Tiesa, visus regionus apjungia šermenų ir laidotuvių struktūra: budėjimo vakarai – šermenys (budynės), laidojimas ir gedulingi pietūs. Šermenų bei laidotuvių metas įvairiuose etnografiniuose regionuose yra pripildytas, tarpusavyje skirtingų, giedojimų: giedamas rožinis, raudos, psalmės, Žemaičių Kalvarijos kalnai. Taip pat giedamos įvairiausios šermeninės giesmės – apie gyvenimą ir mirtį, apie amžinybę ir Paskutinį teismą, patronų giesmės ir kitos.

Dalyvavimas gyvai – tik su galimybių pasu.


  2021-10-21

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt