P0

Politika

Siūlo atsisakyti „viešojo asmens“ apibrėžimo

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2021-11-03


„Transparency International“ Lietuvos skyrius (TILS) teikia pasiūlymus Visuomenės informavimo įstatymo pakeitimams, kuriais siūlo atsisakyti „viešojo asmens“ apibrėžimo bei kartu numatyti išsamesnius kriterijus, pagal kuriuos asmens duomenys galėtų būti skelbiami ir be jo sutikimo, atsižvelgiant į viešąjį interesą.

TILS teikiami pasiūlymai grindžiami požiūriu, jog dabartinis asmens duomenų apsaugos reguliavimas Visuomenės informavimo įstatyme (VIĮ) nedera su Bendruoju duomenų apsaugos reglamentu (BDAR).

TILS siūlo atsisakyti „viešojo asmens“ apibrėžimo (VIĮ 2 str. 74 d.). Atsižvelgiant į BDAR reguliavimą, asmens statusas (viešas ar privatus) nėra absoliutus kriterijus, bet vienas iš kriterijų, į kurių visumą atsižvelgiama sprendžiant, ar asmens duomenys gali būti viešinami be to asmens sutikimo.

Kartu TILS siūlo labiau suderinti VIĮ 14 str. 3 dalyje numatytus kriterijus, pagal kuriuos būtų sprendžiama dėl asmens duomenų viešinimo, su Europos Žmogaus Teisių Teismo praktikoje taikomais kriterijais, nurodant, jog asmens duomenys gali būti skelbiami be jo sutikimo „tokia apimtimi, kiek yra būtina demokratinėje visuomenėje, atsižvelgiant į viešojo intereso reikšmę, asmens žinomumą, socialinį statusą ir ryšius, duomenų gavimo ir paskelbimo būdą ir kitas aplinkybes“.

„Taisydami įstatymą turime puikią progą akcentuoti viešojo intereso svarbą mūsų gyvenime. Šiuo metu matau aiškią problemą – už asmens duomenų apsaugos uždangos dažnai slepiamasi, kai visuomenė nori sužinoti daugiau apie viešąsias lėšas, viešąjį sektorių arba politikus. Tai demotyvuoja žmones, sumažina skaidrumą ir tik padidina terpę korupcijai. Labai norėčiau aktyvesnio ir konstruktyvesnio Valstybinės duomenų apsaugos inspekcijos ir kitų institucijų vaidmens formuojant gerąją praktiką,” – pranešime cituojamas Sergejus Muravjovas, TILS vadovas.

Su detaliais TILS pasiūlymais VIĮ pakeitimams galite susipažinti čia

Žiniasklaidos bei teisinėje bendruomenėje didelės diskusijos šiame tema kilo po Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo (LVAT) sprendimo, kuriuo jis patvirtino, kad „Atvira Klaipėda” negalėjo viešinti uostamiesčio savivaldybės valdomos UAB „Gatvių apšvietimas” viešuosius pirkimus itin dažnai laimėjusios įmonės akcininko vardo bei pavardės ir jo giminystės ryšio su „Gatvių apšvietimas” finansininke. Posėdis, ar pagal LVAT pirmininko teikimą ši byla bus atnaujinta, rengiamas lapkričio 10 d.

Seime jau yra įregistruotos VIĮ pataisos, kuriomis norima plėsti viešojo asmens sąvoką.


  2021-11-03

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt